Światowy Dzień Chorego

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 11.02.2001

1. Dziś, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym roku uroczystości z okazji tego wymownego święta odbywają się w Sydney w Australii, dokąd udał się abp Javier Lozano Barragán, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, wraz ze swoimi współpracownikami. Niezależnie od tego każda wspólnota diecezjalna poświęca dziś szczególną uwagę chorym oraz pracownikom służby zdrowia. Także w Bazylice św. Piotra po południu zostanie odprawiona tradycyjnie Msza św., której przewodniczył będzie kard. Camillo Ruini. Na zakończenie ja też udam się do Bazyliki, aby spotkać się z chorymi i pielgrzymami, którzy będą tam obecni.

Temat orędzia na dzisiejszy Dzień, ogłoszonego 22 sierpnia ubiegłego roku, brzmi: «Nowa ewangelizacja a godność człowieka cierpiącego». Szpitale, ośrodki zdrowia czy ośrodki dla osób w podeszłym wieku, jak i każdy dom, w którym jest cierpiący człowiek, to miejsca sprzyjające głoszeniu ewangelicznego przesłania nadziei. Jest zatem ważne, aby na początku trzeciego tysiąclecia Kościół z nowym zapałem odnowił swą wielowiekową obecność w służbie zdrowia — tym prawdziwym laboratorium, w którym rodzi się cywilizacja miłości.

2. Patrząc na aktualną sytuację w świecie nie mogę zapomnieć, że tak wielu — zbyt wielu — braci i sióstr wciąż jeszcze nie otrzymuje niezbędnej pomocy lekarskiej. Jest to wielka niesprawiedliwość, która przynagla do niezwłocznego działania wszystkich, a zwłaszcza tych, na których spoczywa wielka odpowiedzialność w sferze polityki i gospodarki.

Pragnę przy tej znaczącej okazji wyrazić wdzięczność wszystkim — pojedynczym osobom, instytucjom religijnym, organizacjom pozarządowym — którzy z godną podziwu gorliwością służą chorym i cierpiącym. Mam na myśli w szczególności rzeszę zakonników i zakonnic, którzy wspólnie z licznymi świeckimi pracują w szpitalach i w małych ośrodkach zdrowia krajów najuboższych, pośród trudności i konfliktów, ryzykując nawet własne życie, aby ratować życie braci. Wszystkich zachęcam do kontynuowania tego szlachetnego dzieła, które przyczynia się do rozbudzenia powszechnej i jakże potrzebnej wrażliwości sumień w wielu krajach.

3. Skierujmy teraz spojrzenie ku Najświętszej Maryi Pannie. Katedra w Sydney, gdzie sprawowana jest uroczysta liturgia eucharystyczna, której przewodniczy w moim imieniu kard. Edward Bede Clancy, arcybiskup tego miasta, jest poświęcona Najświętszej Maryi Auxilium christianorum, «Wspomożeniu Wiernych». Od dziewięciu lat w dniu święta Matki Bożej z Lourdes w różnych częściach świata organizowane jest to spotkanie pod znakiem cierpienia i nadziei. Zawierzajmy Jej chorych całego świata, zawierzajmy Jej także tych, którzy służą im swoimi zawodowymi umiejętnościami, a niekiedy całym życiem.

Wszystkim życzę miłej niedzieli i dobrego tygodnia!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama