reklama

Krzyż mówi o miłości

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 15.09.2002

Jan Paweł II

|

L'Osservatore Romano 12/2002

dodane 05.03.2003 00:00

1. Po wczorajszym święcie Podwyższenia Krzyża dziś obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Te dwa święta liturgiczne zachęcają nas do pielgrzymki duchowej aż na Kalwarię. Skłaniają nas, byśmy zjednoczyli się z Maryją Dziewicą w kontemplacji tajemnicy krzyża.

Krzyż jest głównym symbolem chrześcijaństwa. Wszędzie tam, gdzie Ewangelia zapuściła swoje korzenie, krzyż wskazuje na obecność chrześcijan. W kościołach i w domach, w szpitalach, w szkołach, na cmentarzach krzyż stał się wyraźnym znakiem kultury, która z orędzia Chrystusa czerpie prawdę i wolność, ufność i nadzieję.

W obliczu postępującej sekularyzacji, która cechuje znaczną część współczesnego świata, jest szczególnie ważne, aby wierzący wpatrywali się w ten główny znak objawienia i pojmowali jego pierwotne i autentyczne znaczenie.

2. Również dziś, w duchu nauczania starożytnych Ojców, Kościół przedstawia światu krzyż jako «drzewo życia», które pozwala poznać ostateczny i pełny sens istnienia każdego pojedynczego człowieka i całej historii ludzkiej.

Odkąd Jezus uczynił zeń narzędzie powszechnego zbawienia, krzyż nie oznacza już przekleństwa, lecz przeciwnie — błogosławieństwo. Człowiekowi opanowanemu przez wątpliwości i dręczonemu przez grzech objawia on, że: «Tak (...) Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne» (J 3, 16). Jednym słowem, krzyż jest najwznioślejszym symbolem miłości.

Dlatego młodzi chrześcijanie z dumą noszą go po drogach świata, zawierzając Chrystusowi wszystkie swoje troski i wszystkie nadzieje na wolność, sprawiedliwość i pokój.

3. po francusku:

Drodzy pielgrzymi francuskojęzyczni, którzy uczestniczycie w modlitwie maryjnej, serdecznie was pozdrawiam. Obyście w tym pierwszym dniu tygodnia, poświęconym Panu, mogli szerzej otworzyć wasze serca Chrystusowi, aby pójść za Nim! Z radością udzielam wam Apostolskiego Błogosławieństwa.

po angielsku:

Ufny w pełną miłości opiekę Matki Bożej Bolesnej, której wspomnienie dzisiaj obchodzimy, polecam Jej macierzyńskiemu wstawiennictwu turystów i pielgrzymów angielskojęzycznych. W sposób szczególny pozdrawiam mieszkańców diecezji Cloyne w Irlandii, którzy przybyli ze swoim biskupem. Proszę o obfite łaski Boże dla was wszystkich.

po niemiecku:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów i turystów z krajów niemieckojęzycznych. Jezus Chrystus, wcielone Słowo Boże, żyje wśród nas i nadaje naszemu życiu głęboki sens. Jego obecność pomaga nam i nas uświęca. Niech dobry Bóg darzy was wszystkich swoją miłością i łaską!

po hiszpańsku:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów hiszpańskojęzycznych. Pielęgnujcie ducha pojednania i przebaczenia, tak jak nauczył was Chrystus; dzięki temu będziecie budowniczymi i zwiastunami pokoju.

po portugalsku:

Pozdrawiam również pielgrzymów portugalskojęzycznych, którzy mnie słuchają, i życzę im szczęścia, pokoju i łaski w Panu. Wszystkich zachęcam do medytowania nad przesłaniami przebaczenia i miłości, które zostawił nam Jezus, i do rozbudzania ducha miłosierdzia w waszych rodzinach i wspólnotach.

po polsku:

Pozdrawiam pielgrzymów z Polski: z Gniezna — parafia bł. Bogumiła, z Sosnowca — parafia Świętych Szymona i Judy Tadeusza, z Katowic, Bydgoszczy i Krakowa.

Dzisiaj duchowo nawiedzam sanktuarium Matki Bożej Bolesnej u franciszkanów w Krakowie, w Staniątkach i Limanowej.

Myślą też udaję się do Mogiły, aby uczcić cudowny Krzyż Pana Jezusa.

po włosku:

Pozdrawiam pielgrzymów włoskojęzycznych, w szczególności kleryków z diecezji Mantua, którym przewodzi ich biskup; wiernych z parafii pw. św. Pawła Stagnany z Prato i Świętych Kosmy i Damiana z Tarentu; grupę salezjanów; liczną grupę motocyklistów zgromadzonych na placu św. Piotra, którzy przybyli do Rzymu z Rawenny. Pozdrawiam również grupę sióstr Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza, które zakończyły swoje rekolekcje.

4. U stóp krzyża Maryja Dziewica, doskonale zjednoczona z Synem, mogła w sposób szczególny dzielić głęboki ból i miłość Jego ofiary. Nikt lepiej niż Ona nie może nauczyć miłości krzyża. Matce Bożej Bolesnej zawierzajmy młodzież i rodziny, narody i całą ludzkość. Módlmy się do Niej w szczególności w intencji chorych i cierpiących, niewinnych ofiar niesprawiedliwości i przemocy, chrześcijan prześladowanych z powodu wiary. Niech chwalebny krzyż Chrystusa będzie dla wszystkich zadatkiem nadziei, odkupienia i pokoju.

opr. mg/mg

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

reklama