Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 19.12.2004
1. Boże Narodzenie, najważniejsze chyba święto w tradycji ludowej, odznacza się bogactwem symboli, związanych z różnymi kulturami. Najważniejszym ze wszystkich symboli jest na pewno szopka, o czym mówiłem już w ubiegłą niedzielę.
2. Obok szopki, tak jak na tym placu św. Piotra, mamy tradycyjną choinkę. Ten zwyczaj również jest bardzo stary. Symbolizuje on wartość życia, ponieważ w zimie zawsze zielona jodła jest znakiem życia, które nie umiera. Pod przystrojoną świątecznie choinką składamy zazwyczaj bożonarodzeniowe prezenty. Wymowa tego symbolu staje się wówczas typowo chrześcijańska: przywołuje na myśl «drzewo życia» (por. Rdz 2, 9), postać Chrystusa, największy dar Boga dla ludzkości.
3. Choinka mówi zatem, że życie jest «zawsze zielone», gdy staje się darem, nie tyle poprzez rzeczy, co przez dawanie samych siebie: w przyjaźni i w szczerej miłości, w niesieniu bratniej pomocy i przebaczaniu, we wspólnym spędzaniu czasu i we wzajemnym słuchaniu.
Niech z pomocą Maryi Boże Narodzenie będzie dla nas okazją do przeżycia radości płynącej z darowania samych siebie braciom, zwłaszcza najbardziej potrzebującym.
Po odmówieniu modlitwy Papież powiedział po rosyjsku:
Drogie dzieci z Biesłanu, pozdrawiam was z okazji Bożego Narodzenia!
po włosku:
Z wielką radością witam tu dzieci i młodzież przybyłe ze swoimi krewnymi z Biesłanu w Osetii, goszczone przez karmelitów bosych z Trydentu. Moi drodzy, niech dobro, które okazują wam tak liczni przyjaciele, pomoże zapomnieć straszne przeżycia, które stały się waszym udziałem w przeszłości. Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia!
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (2/2005) and Polish Bishops Conference