Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

KRZYŻ ŚWIATOWEGO DNIA MŁODZIEŻY

Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański». 5 IV 1998Akt, który za chwilę dokona się po raz kolejny na tym placu, ma szczególne znaczenie. Młodzi Francuzi przekażą swoim włoskim braciom wielki krzyż pielgrzymujący, który w sierpniu 2000 r. będzie towarzyszył obchodom Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie.

Droga młodzieży włoska, ten krzyż uda się szlakiem wędrownej misji do waszych miast i diecezji; zgromadzicie się wokół niego, aby w duchowej pielgrzymce podążać ku Wielkiemu Jubileuszowi. Przyjmijcie go do swoich serc i do swojego życia; wsłuchajcie się w jego orędzie śmierci i zmartwychwstania; bądźcie jego świadomymi i odpowiedzialnymi świadkami wobec waszych rówieśników.

Do młodych Francuzów, przybyłych z kard. Jean-Marie Lustigerem, arcybiskupem Paryża, Ojciec Święty powiedział:

Serdecznie pozdrawiam delegację francuską, którą przyprowadził tutaj arcybiskup Paryża kard. Jean-Marie Lustiger. Z głęboką radością dziękuję Bogu za spotkanie w Paryżu, które było chwilą wielkiego entuzjazmu, znakiem nadziei, czasem przeżyć duchowych i doświadczeniem braterstwa. Uczestnicząc w liturgii chrztu św., słuchając katechez i rozważając tajemnice Chrystusa, uczestnicy spotkania mogli pogłębić i umocnić swoją wiarę, aby stać się jej ofiarnymi świadkami.

Dzisiaj, drodzy młodzi Francuzi, przekazując młodzieży rzymskiej krzyż Światowego Dnia, wykonujecie gest bardzo znamienny. Przypominacie, że wiara w Chrystusa i komunia Kościoła urzeczywistniają się przez wzajemną wymianę i przez świadectwo o Tym, który jest naszym zbawieniem, naszą nadzieją i naszym szczęściem: o Jezusie z Nazaretu. Zanieście swoim młodym rodakom słowa zachęty i serdeczne pozdrowienie Papieża, który liczy na waszą pomoc w głoszeniu Ewangelii!

Po przekazaniu krzyża młodzieży włoskiej, Papież powiedział po angielsku:

Pozdrawiam serdecznie młodzież obecną dzisiaj na placu św. Piotra oraz wszystkich uczestniczących w Światowym Dniu Młodzieży za pośrednictwem radia i telewizji. Byliśmy świadkami przekazania krzyża przez młodzież Francji młodzieży Włoch w ramach przygotowań do następnego Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony tutaj w Rzymie. Krzyż Chrystusa mówi dzisiaj młodym ludziom o prawdziwym sensie życia i śmierci, czasu i wieczności. Bądźcie wobec świata świadkami łaski Jezusa Chrystusa!

Po hiszpańsku Ojciec Święty powiedział:

Pozdrawiam serdecznie młodzież mówiącą po hiszpańsku. Widzieliście, jak młodzi Francuzi przekazywali krzyż Włochom przed następnym spotkaniem w r. 2000. Wy także zanieście go jako orędzie miłości na drogi całego świata. Pamiętam o młodzieży amerykańskiej, zgromadzonej na spotkaniu kontynentalnym w Santiago de Chile. Zawierzam was Matce Bożej z Guadalupe, Matce i Królowej Ameryki, aby to spotkanie było sposobnością do duchowego wzrostu, do dzielenia się wartościami, do zacieśnienia więzi braterstwa i do zaangażowania się w budowę cywilizacji miłości.

Młodzież mówiącą po niemiecku Jan Paweł II pozdrowił słowami:

Bardzo serdecznie pozdrawiam młodzież z krajów niemieckojęzycznych. Krzyż, który zostaje wam przekazany, niech będzie dla was znakiem i napomnieniem, byście w całym swoim życiu kierowali się słowem, które usłyszeliście, aby świat uwierzył dzięki waszemu autentycznemu świadectwu.

Następnie Papież powiedział po portugalsku:

Pozdrawiam młodzież mówiącą po portugalsku. Otwórzcie serca na światło Ducha Świętego i nieście krzyż Chrystusa, aby światło Jego nadziei promieniowało na wasze domy i na społeczeństwo. Niech Światowy Dzień Młodzieży umocni wasz zapał apostolski, byście mogli wnosić prawdziwą radość w swoje otoczenie, na wzór Maryi, Matki Kościoła.

Na koniec Jan Paweł II zwrócił się do młodzieży polskiej:

Pozdrawiam młodzież polską obecną tu, na placu św. Piotra, a także wszystkich młodych w Ojczyźnie. Dziękuję wam za udział w tej wielkiej peregrynacji krzyża Chrystusowego, jaką są Światowe Dni Młodzieży. Postępujcie wiernie i odważnie za tym krzyżem. Bądźcie apostołami nowej ewangelizacji i znakiem nadziei w dzisiejszym świecie. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież wiara papież krzyż świadectwo świadek Niedziela Palmowa przekazanie krzyża
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W