Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Dzień Modlitwy o Pokój, Asyż 24.01.2002
Jan Paweł II

DZIEŃ WAŻNY DLA ŚWIATA

Przemówienie powitalne Papieża Jana Pawła IINa rozpoczęcie Dnia Modlitwy o Pokój Ojciec Święty wygłosił przemówienie powitalne, w którym podziękował przedstawicielom chrześcijańskich Kościołów i Wspólnot oraz innych religii świata za przybycie na spotkanie asyskie.

1. Witam wszystkich z radością i każdego z was serdecznie pozdrawiam. Dziękuję za przyjęcie mojego zaproszenia i przybycie do Asyżu na to spotkanie poświęcone modlitwie o pokój. Przywołuje ono na myśl spotkanie z 1986 r. i jest niejako jego znaczącą kontynuacją. Cel pozostaje wciąż ten sam — modlitwa o pokój, będący przede wszystkim darem Boga, o który wciąż należy gorąco i z ufnością prosić. W chwilach szczególnego lęku o losy świata mocniej odczuwa się obowiązek osobistego zaangażowania się w obronę i szerzenie podstawowego dobra, jakim jest pokój.

2. Szczególne pozdrowienie kieruję do ekumenicznego Patriarchy Jego Świątobliwości Bartłomieja I oraz towarzyszących mu osób; do Patriarchy Antiochii i całego Wschodu Wielce Błogosławionego Ignacego IV; do Katolikosa Patriarchy Kościoła Asyryjskiego Jego Świątobliwości Mara Dinkhy IV; do arcybiskupa Tirany, Durrësi i całej Albanii Wielce Błogosławionego Anastasa; do delegatów Patriarchów Aleksandrii, Jerozolimy, Moskwy, Serbii, Rumunii; Kościołów prawosławnych Bułgarii, Cypru, Polski; do delegatów Starożytnych Kościołów Wschodu: Syroortodoksyjnego Patriarchatu Antiochii, Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Ormiańskiego Katolikosatu Cylicji, Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Syromalankarskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Pozdrawiam przedstawiciela arcybiskupa Canterbury wielebnego George'a Careya, licznych przedstawicieli Kościołów i Wspólnot kościelnych, Federacji, chrześcijańskich Aliansów Zachodu, Sekretarza Generalnego Ekumenicznej Rady Kościołów oraz przedstawicieli Wspólnoty żydowskiej z całego świata, którzy przyłączyli się do tego szczególnego Dnia Modlitwy o Pokój.

3. Pragnę również serdecznie powitać przywódców różnych wyznań religijnych: przedstawicieli islamu, przybyłych z Albanii, Arabii Saudyjskiej, Bośni, Bułgarii, Egiptu, Jerozolimy, Jordanii, Iranu, Iraku, Libanu, Libii, Maroka, Senegalu, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Sudanu, Turcji; przedstawicieli buddyzmu, przybyłych z Tajwanu i z Wielkiej Brytanii, oraz przedstawicieli hinduizmu, przybyłych z Indii; przedstawicieli tradycyjnych religii afrykańskich, którzy przybyli z Ghany i Beninu, jak również przybyłych z Japonii reprezentantów różnych religii i ruchów; przedstawicieli sikhów z Indii, Singapuru i Wielkiej Brytanii; delegatów konfucjanizmu, zoroastryzmu i dżinizmu. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, lecz pragnę, by moje pozdrowienie nie pominęło żadnego z was, szanowni i mili goście. Raz jeszcze dziękuję wam za to, że zechcieliście wziąć udział w tym ważnym dniu.

4. Z wdzięcznością witam czcigodnych kardynałów i biskupów; w szczególności kard. Edwarda Egana, arcybiskupa Nowego Jorku, miasta tak ciężko doświadczonego przez tragiczne wydarzenia z 11 września ubiegłego roku; ponadto pozdrawiam przedstawicieli Episkopatów tych krajów, gdzie silniej daje o sobie znać potrzeba pokoju. Specjalne pozdrowienie kieruję także do kard. Lorenzo Antonettiego, delegata papieskiego ds. Patriarchalnej Bazyliki św. Franciszka w Asyżu, jak również do drogich braci mniejszych konwentualnych, którzy jak zawsze wielkodusznie nas przyjmują, z życzliwą gościnnością.

Z szacunkiem pozdrawiam premiera Włoch Silvio Berlusconiego, ministra infrastruktury i transportu oraz innych przedstawicieli władz, którzy zaszczycają nas swą obecnością, a także służby policyjne i wszystkich, którzy dokładają wszelkich starań, by zapewnić pomyślny przebieg tego dnia.

Pozdrawiam wreszcie was wszystkich tu obecnych, drodzy bracia i siostry, a szczególnie was, drodzy młodzi, którzy czuwaliście całą noc. Niech Bóg pozwoli, aby dzisiejsze spotkanie przyniosło całemu światu te owoce pokoju, których wszyscy całym sercem pragniemy.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: konflikt Judaizm prawosławie islam zaangażowanie Asyż religie dialog religijny modlitwa o pokój
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W