Motu proprio o spowiedzi podczas podróży samolotem

Motu proprio, udzielające kapłanom władzy słuchania spowiedzi w czasie podróży lotniczymi środkami komunikacyjnymi, 16.12.1947

Powodowani troską o dobro dusz, na skutek przedłożonej Stolicy Apostolskiej prośby Ordynariuszów, zwracających uwagę na potrzebę rozciągnięcia przepisów kan. 883 K. P. K., które udzielają kapłanom władzy słuchania spowiedzi w czasie podróży morskich, również na kapłanów, podróżujących lotniczymi środkami komunikacyjnymi, mając na względzie rozpowszechnienie w obecnych czasach tego rodzaju środków podróży, oraz pożytek duchowy i uświęcanie wiernych, co z uwzględnienia przytoczonej prośby Ordynariuszów wypływa, z niemałą radością przyjmujemy prośbę i sami z całą rozwaga, mając pełnie Władzy Apostolskiej, postanawiamy i zarządzamy, że przepisy kan. 883 KPK o władzy słuchania spowiedzi, wydane dla kapłanów, którzy odbywają podróże morskie, odnoszą się również z ustalonymi tamże zastrzeżeniami do kapłanów, podróżujących lotniczymi środkami komunikacyjnymi.

Postanowieniu temu wydanemu w formie motu proprio, nadajemy moc prawną, uchylając wszelkie przeciwne mu zarządzenia a nadto zarządzamy, że dekret niniejszy zaczyna obowiązywać z chwilą zamieszczenia Naszego Pisma Apostolskiego w Acta Apostolicć Sedis.

Dan w Rzymie, u św. Piotra 16 grudnia 1947 roku, a IX Naszego Pontyfikat

PIUS PP. XII

Źródło: Wiadomości Diecezjalne, Katowice (1948) 32.

opr. kkk/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao