Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Finanse - analiza rynków

Mariusz Kierasiński

Oczekiwanie na podwyższenie stóp procentowych w USA

05-10.09.2016


W ubiegły piątek ukazały się dane z amerykańskiego rynku pracy. Niestety nie było one jednoznacznie dobre stąd nerwowe zachowanie się rynku walutowego.

Najpierw dolar został przeceniony do poziomu 1,1250, na parze EUR/USD, a następnie po głębszej analizie, inwestorzy zaczęli kupować dolara i tydzień zakończył się na poziomie 1,1158. W sierpniu przybyło 151 tyś. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, czyli prawie o 30 tys. mniej niż przewidywał konsensus rynkowy. Stopa bezrobocia utrzymała się na niezmienionym poziomie 4,9%, przy oczekiwanym spadku do poziomu 4,8%. Dodatkowo płace godzinowe rosły tylko w tempie +0,1% miesiąc do miesiąca, przy prognozach +0,3%. Jednakże ostatnio dane z amerykańskiego rynku pracy dwa razy z rzędu pozytywnie zaskakiwały rynek, dopiero obecne budzą mieszane uczucia. Przedstawiciele FED wcześniej zapowiadali, że jeżeli będzie przerost nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczymi, to będą się skłaniali do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Zatem nie można wykluczyć, że na wrześniowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku zarząd FED może się zdecydować na podwyższenie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli nie nastąpi to we wrześniu, to termin grudniowy wydaje się być pewnym. Dlatego po chwilowym zawahaniu się rynku dolar odzyskał swoją moc.

Na krajowym rynku walutowym można odnieść wrażenie, że po okresie osłabienia polskiej waluty możemy spodziewać się korekty, co nie znaczy że złoty przestanie się osłabiać. Po krótkim jego umocnieniu najprawdopodobniej wejdziemy w kolejną fazę osłabienia polskiej waluty.

EUR/USD – Rynek znajduje się w wąskim kanale spadkowym pomiędzy poziomami 1,1240, a 1,1060 (Wykres: Ośmiogodzinny). W nadchodzącym tygodniu dolne ograniczenie tego kanały powinno być osiągnięte.

EUR/PLN – Rynek znajduje się w kanale wzrostowym pomiędzy poziomami 4,3380, a 4,3980 (Wykres: Ośmiogodzinny). Tutaj z kolei spodziewam się po krótkiej korekcie wzrostu kursu do górnego ograniczenia kanału wzrostowego.

USD/PLN – Na tej parze podobnie jak na parze EUR/PLN mamy kakał wzrostowy w przedziale 3,8600 – 3,9680 (Wykres: Ośmiogodzinny). Po krótkiej korekcie można się spodziewać osiągnięcia poziomów ograniczających od góry owy kanał.


opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ekonomia USA pieniądz waluta stopy procentowe rynek pracy rynek walutowy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W