Są miejsca, w których może znaleźć pomoc kobieta, która jest w „nieoczekiwanej” ciąży czy innej trudnej sytuacji życiowej. Na pytanie co dla takich osób robią katolicy, można odpowiedzieć: „bardzo dużo”
Są miejsca, w których kobieta, gdy dowiaduje się, że jest w tzw. niechcianej, nieoczekiwanej ciąży, może znaleźć pomoc. Często pierwszy moment paniki i poczucie osamotnienia powodują, że podejmuje ona nieodwracalną w skutkach decyzję o aborcji, bo wydaje się jej, że to jedyne rozwiązanie. Trzeba więc pokazywać inne rozwiązania, lepsze dla kobiety i dziecka.
Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zawrzało nie tylko na ulicach, ale równie mocno huczało o niej w mediach społecznościowych. Nawet w telewizji newsy o koronawirusie na pewien czas zeszły na dalszy plan.
Osoby, które znam i czasem podziwiam, często w swoim życiu zawodowym pomagające innym, nagle manifestowały swoje poglądy, o które bym ich nie podejrzewała, nakładając taką czy inną naklejkę na profilowe zdjęcie na Facebooku lub otwarcie je wyrażając.
A może to nie jest ich nowa odsłona, może tylko mnie się wydawało, że ktoś, kto chwali się zdjęciem córki sypiącej kwiaty w Boże Ciało, musi być na 100% za życiem? Dziś jeszcze bardziej widać relatywizm, a jednocześnie potrzebę opowiedzenia się, po której stronie jesteśmy. Nie ma miejsca na letniość, trzeba sobie powiedzieć: jestem zimny albo gorący. Nie mam na myśli tego, jaką nakładkę mamy na fb, nie chodzi mi też o dyskusje, bo nawet te merytoryczne nie przekonują drugiej strony — tu każdy ma swoje racje, które chce wykrzyczeć, a nie zmieniać.
Z social mediów sączył się jad niepokoju, agresji, szyderstwa i obelg. Otuchy dodawały powoli pojawiające się świadectwa rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi (chyba najwięcej na stronie Stop Aborcji czy pod hasztagiem #NieStrajkuje). Nie napiszę nic odkrywczego, że najwięksi erudyci i krasomówcy nie są tak przekonujący, jak świadkowie.
Jeszcze więcej motywacji do działania i inspiracji niosą osoby, które oferują konkretną pomoc. Czasem nawet zawstydzają i zmuszają do odpowiedzi na pytanie: co ja zrobiłam dla osoby niepełnosprawnej, dla rodziny, która każdego dnia opiekuje się nisko funkcjonującym dzieckiem? Każdy potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i wsparcia, gdy brakuje sił.
Doskonałym przykładem jest Anna Wijatowska, która wyszła z konkretnym wsparciem i pomocą za pośrednictwem Facebooka i zachęca do tego innych. Na swoim profilu napisała: „Wiem, że to niewiele, ale chciałabym pomóc na tyle, ile mogę. Nie mam dużego doświadczenia, ale jestem pedagogiem specjalnym i mogę wesprzeć tak, jak tylko potrafię, żeby odciążyć, żeby mama mogła iść do fryzjera lub do koleżanki na kawę”.
Inicjatywa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, ale przede wszystkim zaczęły dołączać do niej inne osoby, chętne do pomocy w ten sposób.
Dla kobiety, która nie chce dziecka, świat się wali, i to warto zrozumieć. Również dla tych par, które słyszą, że ich dziecko jest obciążone chorobą genetyczną, taka wiadomość będzie ciosem i przyniesie im cierpienie. Potrzeba czasu, poczucia bezpieczeństwa, pomocnych ludzi wokół, żeby uwierzyć, że jest dobre i godne rozwiązanie w trudnym położeniu. Czasem sytuacja bez wyjścia może się okazać szansą, gdy ktoś z zewnątrz pokaże światełko w tunelu.
Fundacja dla Życia i Rodziny im. św. Jana Pawła II pomaga mamom w niespodziewanej ciąży, osobom cierpiącym na nerwice, depresje; rodzicom, których dzieci sprawiają trudności wychowawcze. Wspiera także rodziców po stracie dziecka. Oferuje bezpłatne poradnictwo psychologiczne, prawne i dietetyczne.
Fundację „Evangelium Vitae” prowadzą siostry boromeuszki. Ich działalność skupia się na Wrocławiu, ale siostry zapewniają, że nie zostawią bez pomocy osób z innych okolic. Poradnia rodzinna, która działa przy fundacji, oferuje: porady prawne z zakresu prawa karnego, rodzinnego, pracy, finansowego (jak wyegzekwować alimenty albo jak starać się o odpowiednie zapomogi); pomoc psychologa i psychoterapeuty (kryzys w swoim związku, depresja, zaburzenia nastrojów, zaburzenia odżywiania, problemy wychowawcze); doradztwo rodzinne — także dla osób głuchoniemych i niedosłyszących oraz ich rodzin; terapię NEST — dla osób po traumatycznych przeżyciach związanych z przemocą domową, utratą dziecka nienarodzonego, a także po dokonaniu aborcji, w obawach przed opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym.
Warto podkreślić, że w Fundacji „Evangelium Vitae” znajdą pomoc osoby spodziewające się dziecka, u którego w okresie prenatalnym stwierdza się ciężką chorobę i brak szans na wyzdrowienie i przeżycie. To ci rodzice najczęściej namawiani są do aborcji jako rzekomo najlepszego rozwiązania. Korzystając z pomocy Wrocławskiego Hospicjum Perinatalnego, rodzice będą mogli w godnych warunkach pożegnać się ze swoim maleństwem.
Fundacja Javani skupia się na pomocy młodocianym rodzicom. Wspiera małoletnich rodziców w wychowywaniu ich dzieci, pomaga im zdobyć wykształcenie i podjąć pracę zawodową. Na stronie fundacji czytamy apel skierowany do młodej osoby, która jest nieprzygotowana mentalnie do bycia rodzicem: „Jesteś nastolatką. Przypuszczasz, że jesteś w ciąży? Nie bój się, nie załamuj. Zanim cokolwiek zrobisz, zadzwoń. Porozmawiajmy!”. Taki sam apel fundacja kieruje do chłopaków, którzy dowiadują się, że zostaną ojcami. Również rodzice córki w ciąży, a także jej nauczyciele i wychowawca mogą zwrócić się do fundacji o poradę.
Fundacja Małych Stópek zabiega o ochronę każdego nienarodzonego dziecka, bez względu na warunki i okoliczności, w jakich zostało poczęte, oraz promuje odpowiedzialne rodzicielstwo. Pomaga też rodzinom i osobom indywidualnym przez formację duchową i intelektualną, specjalistyczną i materialną. W akcje „Paczuszka dla Maluszka” i „Pielucha dla Malucha”, może się włączyć każdy z nas. Dzięki nim ok. 60 dzieci ma zapewniony roczny zapas pieluch.
Fundacja Pomocy Kobietom „Eurohelp” powstała z myślą o kobietach w tzw. niechcianej ciąży. Oferuje: konsultacje psychologiczne, w tym terapię grupową, oraz poradnictwo prawne. Udziela informacji, jak przeprowadzić „adopcję ze wskazaniem” lub znaleźć właściwą rodzinę zastępczą i załatwić wszelkie formalności z tym związane. Oferuje pomoc socjalną, gdy kobieta potrzebuje tymczasowego schronienia, aby donosić ciążę i urodzić dziecko, a także pomoc w opiece nad noworodkiem, gdy kobieta, która planowała wcześniej aborcję, zdecydowała się na macierzyństwo.
W Polsce blisko 3/4 kobiet w ciąży, u których zdiagnozowano nowotwór, słyszy, że powinny usunąć ciążę i dopiero wtedy poddać się leczeniu. Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie onkologów leczących takie kobiety pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii. W ciąży można się leczyć onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko. Świadczy o tym założycielka fundacji Magda Prokopowicz. Fundacja Rak'n'Roll uruchomiła program kompleksowej opieki nad kobietami w ciąży chorymi na raka, o nazwie Boskie Matki. Kobiety dostają wszechstronną bezpłatną opiekę: onkologiczną, ginekologiczną, psychologiczną, położniczą, rehabilitacyjną i urodową.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka pomaga kobietom w ciąży, matkom samotnie wychowującym dzieci, zwłaszcza niepełnosprawne, oraz ubogim rodzinom wielodzietnym. Kobieta, która jest w trudnej sytuacji materialnej i obawia się, że nie podoła wychowaniu i utrzymaniu dziecka, tutaj otrzyma pomoc. W tym celu stowarzyszenie uruchomiło „Fundusz wsparcia rodziny”. Z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy przekazywane są również paczki żywnościowe. Dla dzieci niepełnosprawnych stowarzyszenie prowadzi pomoc w formie „Funduszu Ochrony Życia Dziecka Poczętego Chorego i Niepełnosprawnego”. Rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą starać się o dofinansowanie na zakup podręczników i przyborów szkolnych. Stowarzyszenie pomaga również w znalezieniu odpowiedniego konsultanta specjalisty, np. lekarza lub psychologa.
Stowarzyszenie Dwie Kreski prowadzi telefon zaufania dla kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej w związku z nieplanowaną ciążą. Przekonuje kobiety, które stoją na życiowym zakręcie, że nie są same, i proponuje — co istotne, bez oceniania i krytykowania — rozwiązanie inne niż aborcja. To bardzo ważne, by kobieta nie ulegała zewnętrznej presji.
By skutecznie i sprawnie pomagać, stowarzyszenie prowadzi warsztaty dla wolontariuszy telefonu zaufania oraz osób, które chcą pomagać kobietom bezpośrednio w swojej miejscowości. Cenna jest pomoc specjalistów: psychologów, lekarzy, prawników, mediatorów, doradców laktacyjnych, ale także wszystkich ludzi dobrej woli, którzy oferują swój czas lub wsparcie materialne.
Stowarzyszenie Gaudium Vitae im. Stanisławy Leszczyńskiej wspiera m.in. matki w trudnej sytuacji życiowej, które zostały odrzucone przez rodzinę, partnerów, borykają się z ubóstwem, wahają się z decyzją o urodzeniu dziecka oraz są zagrożone z powodu choroby, niepełnosprawności lub patologii.
Poradnia Bioetyczna pomaga w rozwiązywaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem życia. Wykwalifikowany zespół bioetyków udziela informacji opartych na nauce Kościoła katolickiego oraz zasadach personalizmu chrześcijańskiego.
opr. mg/mg