Spotkanie z siostrą Faustyną na polach Lednickich [N]

Spotkania na Lednicy od lat przypominają sylwetki polskich świętych - w tym roku jest to postać św. Faustyny Kowalskiej. Co takiego ma do powiedzenia współczesnej młodzieży ta święta?

Spotkania na Lednicy już od lat przypominają sylwetki znanych postaci z życia Kościoła. Są to osoby szczególnie dziś potrzebne młodzieży do pogłębiania wiary, która w dzisiejszych czasach niewątpliwie zostaje poddana próbom. Zaraz za bł. Karoliną Kózkówną, św. Jackiem, św. Wojciechem, Pięcioma Braćmi Męczennikami Polskimi i bł. Janem Pawłem II przyszedł czas na św. s. Faustynę Kowalską. Czy przedstawienie właśnie jej setkom tysięcy młodych ludzi jest dobrym pomysłem i odpowiednim przyczynkiem do refleksji nad życiem?

Apostołka Miłosierdzia wśród młodych

— Św. s. Faustyna stoi przed nami jako wytrawna mistrzyni, która wie, jak poprowadzić kogoś, kto chce się uczyć w jej szkole — szkole miłosiernej miłości — zaznacza s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i odpowiada na postawione pytanie jednoznacznie: — Lednica to odpowiednie miejsce, by mówić o tak ważnej osobie, bo młode serca są odważne, chcą wielkich ideałów i odważnych zadań, a takie ukazuje i do takich wzywa mistyk i prorok naszych czasów — Apostołka Bożego Miłosierdzia.

Młodzież z całej Polski podczas tegorocznego spotkania na Polach Lednickich będzie mogła lepiej poznać działalność i misję patronki, której zostanie poświęcona pierwsza duża część wspólnej modlitwy młodych. Zaraz po krótkim wprowadzeniu, dotyczącym jej biografii i działalności, siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik wyjdą do pielgrzymów, zgromadzonych w sektorach, z czterdziestoma relikwiami, uobecniając postać, która ma stać się dla wszystkich wzorem osobowościowym.

O godz. 15 zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem przybyłych sióstr i młodzieży. Będzie to wyraz wiary w nieograniczoną moc dobroci i miłości płynącej z Serca Chrystusa, o czym będzie przypominał rozwieszony za Bramą Rybą obraz Jezusa Miłosiernego. Będzie on widoczny dla pielgrzymów w każdym miejscu pola.

Spotkanie ze św. s. Faustyną i jej orędziem ma na celu przede wszystkim przedstawienie misji, jaką otrzymała ona od Jezusa. Ufającej bez granic młodej zakonnicy Pan Jezus zlecił odpowiedzialne zadanie, jakim jest orędzie Miłosierdzia: „Wysyłam ciebie — powiedział — do całej ludzkości z moim miłosierdziem. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uleczyć, przytulając ją do swego miłosiernego serca” (Dz.1588).

Kształtować osobowość w relacji z Chrystusem

Do śmiałości i zmiany życia na lepsze s. Faustyna zachęca poprzez odważne, kierowane do każdego, słowa zapisane w „Dzienniczku” — symbolu głębokiego zawierzenia i oddania opiece Boskiej. Zawarte w nim refleksje s. Faustyny uczą kształtować osobowość w relacji z Chrystusem. Każdy pielgrzym uczestniczący w spotkaniu przy Bramie Trzeciego Tysiąclecia otrzyma z rąk sióstr zakonnych wybór tekstów z „Dzienniczka”, którego dokonała młodzież pod przewodnictwem o. Jana Góry — założyciela i opiekuna Lednicy. Dzięki temu wszyscy będą mogli umocnić się słowem s. Faustyny Kowalskiej, wyniesionej na ołtarze w 2000 r. przez Jana Pawła II. — Ona może przemieniać życie młodych przede wszystkim przez niezwykle urzekający swą prostotą i głębią wzór szczęśliwego życia. Jest wyjątkowo możną orędowniczką u Boga, o czym możemy się dowiedzieć nie tylko z jej „Dzienniczka”, ale także ze świadectw, które napływają choćby do sanktuarium w Łagiewnikach — przekonuje s. Elżbieta Siepak.

— Bardzo chciałbym, by ludzie nie wstydzili się czytać „Dzienniczka” w autobusach i tramwajach — podkreśla o. Jan Góra i dodaje, że obecność św. s. Faustyny podczas spotkania na Lednicy pokaże młodzieży, że jedynie dobra relacja z Chrystusem stworzy w nich wartościową osobowość. Tym samym każdy stanie się uczniem nauczycielki Bożej miłości, do której mówił Jezus: „abyś dawała duszom poznać moje wielkie miłosierdzie, jakie mam dla nich, i zachęcała je do ufności w przepaść mojego miłosierdzia” (Dz. 1567).

Miłosierdzie na co dzień

O swoich doświadczeniach związanych z odpowiedzią na miłosierdzie Boże opowie młodym także przybyły na Lednicę Roman Kluska. Jego świadectwo pozwoli — jak wierzą organizatorzy — jeszcze bardziej zrozumieć sens mówienia o trochę przestarzałym już, jednak bardzo potrzebnym w codziennym życiu, poczuciu miłosierdzia, które jest niczym innym jak tylko miłością.

— Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że „miłosierdzie jest drugim imieniem miłości” — odpowiada na problemy drugiego człowieka i przebacza, a tego nigdy dosyć i wciąż za mało. Trzeba odbudować — jak sugeruje o. Jan Góra — pierwotne znaczenie tego pięknego słowa i uświadomić młodzieży, że odkrycie prawdziwej miłości jest szansą na wspaniałe, godne życie.

Dzisiaj słowo „miłosierdzie” ma wiele zafałszowań. S. Elżbieta Siepak dostrzega, że jego postrzeganie mylone jest z pobłażliwością, litością czy współczuciem. Kojarzy się najczęściej z wózkiem inwalidzkim, chorobą czy groszem wrzuconym do kapelusza biedaka. Św. Faustyna pokazuje, że miłosierdzie jest czynem miłości, która pochyla się najpierw nad człowiekiem, a dopiero potem nad jego potrzebą.

Lednica ma potężną siłę, a praca przy jej organizacji trwa cały rok, o czym będzie można się przekonać m.in. na początku maja, kiedy to w miastach i wsiach całej Polski rozwieszone zostaną plakaty z rybą i datą czerwcowego spotkania. Zaproszenie na Lednicę kierowane jest więc do każdego. A obecność św. s. Faustyny Kowalskiej, jej nauka i misja, którą głosi, niech będzie zachętą i powodem do „wyboru Chrystusa” już po raz szesnasty.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama