Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Andrzej Ziółkowski CM

PRZEPRASZAM CIĘ, BOŻE...

Rekolekcje, Drogi Krzyżowe, Kazania Pasyjne, Homilie do dzieci i z dziećmi
WIELKI POST ROK C

© Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2002
Nihil Obstat Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy
Ks. dr Bronisław Sieńczak CM
L. dz. 97/W/01, Kraków, dnia 3 grudnia 2001 r.
ISBN 83-7221-325-9

Wydawnictwo "M" ul. Zamkowa 4/4, 30-301 Kraków, tel./fax (012) 269-32-74, 269-32-77, 269-34-62 http://www.wydm.pl. e-mail: e-mail: wydm@wydm.pl

Małemu Edikowi-Andriejowi z Szereszewa na Białorusi
AUTOR

OD AUTORA

Okres Wielkiego Postu zaznacza się nie tylko fioletowym kolorem w liturgii, ale przede wszystkim pogłębioną modlitwą i refleksją nad naszym chrześcijańskim życiem. I choć to tylko czterdzieści dni, to jednak jest to szczególny "czas nawrócenia, czas łaski i Bożego miłosierdzia".

Tradycja Kościoła zwraca nam szczególną uwagę na modlitwę, post i jałmużnę. Już w pierwszym dniu słyszymy wezwanie do praktyki tych uczynków.

W wielkopostnym czasie dzieci uczestniczą w liturgii Mszy świętej, czy też we wszystkich innych nabożeństwach, podobnie jak dorośli. Wynika stąd potrzeba przybliżenia im tych trudnych treści w sposób zrozumiały, posługując się nie tylko słowem, ale obrazem, piosenką, innymi pomocami.

Przygotowaną w ten sposób niedzielną homilię można śmiało zainscenizować, choćby w paru minutach (w ramach powtórki), na katechezie szkolnej, ponieważ chodzi przede wszystkim o przygotowanie dzieci do przeżycia radości zmartwychwstania.

Męka i śmierć, z którymi spotkają się we wszystkich rozważaniach, są potrzebne do objawienia się chwały w dzień zwycięstwa nad śmiercią. Motywacja pozytywna wzbudza w dziecku pragnienie czynienia jeszcze większego dobra.

Niniejszy zbiorek zawiera:

•7 homilie na niedziele Wielkiego Postu

•7 Kazania Pasyjne

•7 rozważania Drogi Krzyżowej

•7 propozycję szkolnych rekolekcji wielkopostnych.

Coraz mniej dzieci uczestniczy w Gorzkich Żalach, a w niektórych parafiach w ogóle nie ma dzieci na tym nabożeństwie. Prawdą jest, że teksty rozważań są zbyt trudne dla najmłodszych, ale kiedy dzieci mają je sobie przyswoić, jeśli nie ma ich wcale na wspólnotowej modlitwie?

A przecież nie trzeba z nimi śpiewać całego tekstu. Ba! Można wyświetlić przezrocza o Męce Pańskiej, przeczytać, skomentować i wytłumaczyć tekst jakiejś części Gorzkich Żali.

A może dzieci potrafią zainscenizować to, co się wydarzyło między Ostatnią Wieczerzą a Golgotą? Jeżeli duszpasterze i katecheci nie szukają nowych form tylko dlatego, że stare "nie chwytają", to... to niektórzy z nich już mają puste kościoły (przepraszam, słowo "puste" dotyczy obecności najmłodszych).

Tak więc trzeba próbować tak śpiewać z dziećmi Gorzkie żale przybywajcie..., aby nauczyć ich tej trudnej modlitwy myślenia o Panu Jezusie, który cierpiał za wszystkich ludzi.

Do rozdziału z Kazaniami Pasyjnymi (zamieszczonymi w książce Deszcz majowy, deszcz o wiośnie) dodałem jeszcze kazanie na Niedzielę Palmową.

Rozważania na Drodze Krzyżowej dostosowane są do mentalności dzieci z poszczególnych klas. Dlatego sugeruję, aby to dana klasa prowadziła poszczególne rozważania.

Uwzględnić również należy oprawę liturgiczną (ministranci, schola, akolici). W ten sposób przynajmniej te dzieci będą aktywne w czasie modlitwy.

Propozycja szkolnych rekolekcji wielkopostnych jest jedynie zarysem. Podaję bowiem same rozważania, natomiast zajęcia w grupach wiekowych (klasa) i rozłożenie zajęć pozostawiam prowadzącym, ponieważ w każdej szkole są już pewne sprawdzone tradycje. Zwracam jednak uwagę na to, żeby rekolekcjonista nie przeprowadzał tych rekolekcji sam, to znaczy, żeby nie był "alfą i omegą". Należy uwzględnić obecność i działalność wszelkich parafialnych (i nie tylko) grup dziecięcych.

Dzieci, w czasie rekolekcji, powinny czytać, śpiewać, nieść dary ofiarne, wykonywać różne rysunki, aranżować scenki teatralne (na temat Ewangelii) i poprowadzić Drogę Krzyżową (niekoniecznie tylko w kościele).

Wielkim plusem rekolekcji jest to, gdy mają one swój "przebój" w tym wypadku sugeruję akt pokutny Przepraszam Cię, Boże... wraz z gestami. Ponieważ pewien procent dzieci uczy się grać na jakimś instrumencie, dlatego uwzględnić należy także obecność gitary, fletu, skrzypiec i tym bardziej należy je poprosić o "pomoc". Ucieszą się, bo to będzie ich niejednokrotnie pierwszy publiczny występ. Organy kościelne także można wykorzystać, ale z umiarem i taktem. One najczęściej tylko zagłuszają dziecięcy śpiew.

Jeżeli w czasie rekolekcji przypada I piątek miesiąca proponuje uwzględnić homilie na te dni(*), które przypadają w okresie Wielkiego Postu.

Prezentowana książka jest kontynuacją poprzedniej pt. Skrzypi wóz, wielki mróz... W druku jest już także książka pt. Ślimak, ślimak wystaw rogi, ale w wersji drugiej, poszerzonej, i z uwzględnieniem zmian, jakie zaszły od 1997 roku.

Na czas wakacji przygotowywana jest kolejna pozycja tego typu homilii i spotkań na temat Ewangelii pt. Biedroneczko, biedroneczko, skocz do nieba homilie, opowiadania na dzień dobry i dobranoc dla dzieci.

Kraków, 30 listopada 2001 roku w Święto Andrzeja Apostoła

SPIS TREŚCI

OD AUTORA
7 HOMILIE NA WIELKI POST
11Środa PopielcowaOD CZEGO ZACZĄĆ?
131. Niedziela Wielkiego PostuPROPOZYCJA DIABŁA KUSICIELA
192. Niedziela Wielkiego PostuKTO MOŻE WYJŚĆ NA WYSOKĄ GÓRĘ
233. Niedziela Wielkiego PostuSPOTKANIE W POŁOWIE DNIA
274. Niedziela Wielkiego PostuCUDA NAD SADZAWKĄ SILOE?
315. Niedziela Wielkiego PostuPRZYJACIEL Z BETANII
35Niedziela PalmowaCZY KRÓL MOŻE BYĆ ŁAGODNY?
39KAZANIA PASYJNE
411. Niedziela Wielkiego PostuNIE POZNALI ZNAKU
43 2. Niedziela Wielkiego PostuGOLGOTA
473. Niedziela Wielkiego PostuŚWIĄTYNIA NA GOLGOCIE
514. Niedziela Wielkiego PostuDZIWNE RZECZY NA GOLGOCIE
535. Niedziela Wielkiego PostuOBUMARŁE ZIARNO ŻYCIA
55Niedziela PalmowaTWARDA SKAŁA
57 DROGI KRZYŻOWE
59 IDZIEMY CORAZ WYŻEJ
63CZTERNAŚCIE SMUTNYCH OBRAZÓW
71TRUDNE MODLITWY
77"ZATRZYMAJ SIĘ NA CHWILĘ..."
83IDZIEMY Z TOBĄ, PANIE JEZU
91DOBRZY LUDZIE NA KRZYŻOWEJ DRODZE
99REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE...
1051. dzień rekolekcji
1092. dzień rekolekcji
1173. dzień rekolekcji

opr. mg/mg

Copyright © by Wydawnictwo "m"

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duszpasterstwo Wielki Post dzieci rekolekcje dla dzieci kazanie pasyjne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W