Zbiór materiałów duszpasterskich dla dzieci na Wielki Post (wprowadzenie i spis treści)
© Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2002
Nihil Obstat Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy
Ks. dr Bronisław Sieńczak CM
L. dz. 97/W/01, Kraków, dnia 3 grudnia 2001 r.
ISBN 83-7221-325-9
Wydawnictwo "M" ul. Zamkowa 4/4, 30-301 Kraków, tel./fax (012) 269-32-74, 269-32-77, 269-34-62
http://www.wydm.pl.
e-mail: e-mail: wydm@wydm.pl
Małemu Edikowi-Andriejowi z Szereszewa na Białorusi
AUTOR
OD AUTORA
Okres Wielkiego Postu zaznacza się nie tylko fioletowym kolorem w liturgii, ale przede wszystkim pogłębioną modlitwą i refleksją nad naszym chrześcijańskim życiem. I choć to tylko czterdzieści dni, to jednak jest to szczególny "czas nawrócenia, czas łaski i Bożego miłosierdzia".
Tradycja Kościoła zwraca nam szczególną uwagę na modlitwę, post i jałmużnę. Już w pierwszym dniu słyszymy wezwanie do praktyki tych uczynków.
W wielkopostnym czasie dzieci uczestniczą w liturgii Mszy świętej, czy też we wszystkich innych nabożeństwach, podobnie jak dorośli. Wynika stąd potrzeba przybliżenia im tych trudnych treści w sposób zrozumiały, posługując się nie tylko słowem, ale obrazem, piosenką, innymi pomocami.
Przygotowaną w ten sposób niedzielną homilię można śmiało zainscenizować, choćby w paru minutach (w ramach powtórki), na katechezie szkolnej, ponieważ chodzi przede wszystkim o przygotowanie dzieci do przeżycia radości zmartwychwstania.
Męka i śmierć, z którymi spotkają się we wszystkich rozważaniach, są potrzebne do objawienia się chwały w dzień zwycięstwa nad śmiercią. Motywacja pozytywna wzbudza w dziecku pragnienie czynienia jeszcze większego dobra.
Niniejszy zbiorek zawiera:
•7 homilie na niedziele Wielkiego Postu
•7 Kazania Pasyjne
•7 rozważania Drogi Krzyżowej
•7 propozycję szkolnych rekolekcji wielkopostnych.
Coraz mniej dzieci uczestniczy w Gorzkich Żalach, a w niektórych parafiach w ogóle nie ma dzieci na tym nabożeństwie. Prawdą jest, że teksty rozważań są zbyt trudne dla najmłodszych, ale kiedy dzieci mają je sobie przyswoić, jeśli nie ma ich wcale na wspólnotowej modlitwie?
A przecież nie trzeba z nimi śpiewać całego tekstu. Ba! Można wyświetlić przezrocza o Męce Pańskiej, przeczytać, skomentować i wytłumaczyć tekst jakiejś części Gorzkich Żali.
A może dzieci potrafią zainscenizować to, co się wydarzyło między Ostatnią Wieczerzą a Golgotą? Jeżeli duszpasterze i katecheci nie szukają nowych form tylko dlatego, że stare "nie chwytają", to... to niektórzy z nich już mają puste kościoły (przepraszam, słowo "puste" dotyczy obecności najmłodszych).
Tak więc trzeba próbować tak śpiewać z dziećmi Gorzkie żale przybywajcie..., aby nauczyć ich tej trudnej modlitwy myślenia o Panu Jezusie, który cierpiał za wszystkich ludzi.
Do rozdziału z Kazaniami Pasyjnymi (zamieszczonymi w książce Deszcz majowy, deszcz o wiośnie) dodałem jeszcze kazanie na Niedzielę Palmową.
Rozważania na Drodze Krzyżowej dostosowane są do mentalności dzieci z poszczególnych klas. Dlatego sugeruję, aby to dana klasa prowadziła poszczególne rozważania.
Uwzględnić również należy oprawę liturgiczną (ministranci, schola, akolici). W ten sposób przynajmniej te dzieci będą aktywne w czasie modlitwy.
Propozycja szkolnych rekolekcji wielkopostnych jest jedynie zarysem. Podaję bowiem same rozważania, natomiast zajęcia w grupach wiekowych (klasa) i rozłożenie zajęć pozostawiam prowadzącym, ponieważ w każdej szkole są już pewne sprawdzone tradycje. Zwracam jednak uwagę na to, żeby rekolekcjonista nie przeprowadzał tych rekolekcji sam, to znaczy, żeby nie był "alfą i omegą". Należy uwzględnić obecność i działalność wszelkich parafialnych (i nie tylko) grup dziecięcych.
Dzieci, w czasie rekolekcji, powinny czytać, śpiewać, nieść dary ofiarne, wykonywać różne rysunki, aranżować scenki teatralne (na temat Ewangelii) i poprowadzić Drogę Krzyżową (niekoniecznie tylko w kościele).
Wielkim plusem rekolekcji jest to, gdy mają one swój "przebój" w tym wypadku sugeruję akt pokutny Przepraszam Cię, Boże... wraz z gestami. Ponieważ pewien procent dzieci uczy się grać na jakimś instrumencie, dlatego uwzględnić należy także obecność gitary, fletu, skrzypiec i tym bardziej należy je poprosić o "pomoc". Ucieszą się, bo to będzie ich niejednokrotnie pierwszy publiczny występ. Organy kościelne także można wykorzystać, ale z umiarem i taktem. One najczęściej tylko zagłuszają dziecięcy śpiew.
Jeżeli w czasie rekolekcji przypada I piątek miesiąca proponuje uwzględnić homilie na te dni(*), które przypadają w okresie Wielkiego Postu.
Prezentowana książka jest kontynuacją poprzedniej pt. Skrzypi wóz, wielki mróz... W druku jest już także książka pt. Ślimak, ślimak wystaw rogi, ale w wersji drugiej, poszerzonej, i z uwzględnieniem zmian, jakie zaszły od 1997 roku.
Na czas wakacji przygotowywana jest kolejna pozycja tego typu homilii i spotkań na temat Ewangelii pt. Biedroneczko, biedroneczko, skocz do nieba homilie, opowiadania na dzień dobry i dobranoc dla dzieci.
Kraków, 30 listopada 2001 roku w Święto Andrzeja Apostoła
SPIS TREŚCI
OD AUTORA
7 HOMILIE NA WIELKI POST
11 Środa Popielcowa OD CZEGO ZACZĄĆ?
13 1. Niedziela Wielkiego Postu PROPOZYCJA DIABŁA KUSICIELA
19 2. Niedziela Wielkiego Postu KTO MOŻE WYJŚĆ NA WYSOKĄ GÓRĘ
23 3. Niedziela Wielkiego Postu SPOTKANIE W POŁOWIE DNIA
27 4. Niedziela Wielkiego Postu CUDA NAD SADZAWKĄ SILOE?
31 5. Niedziela Wielkiego Postu PRZYJACIEL Z BETANII
35 Niedziela Palmowa CZY KRÓL MOŻE BYĆ ŁAGODNY?
39 KAZANIA PASYJNE
41 1. Niedziela Wielkiego Postu NIE POZNALI ZNAKU
43 2. Niedziela Wielkiego Postu GOLGOTA
47 3. Niedziela Wielkiego Postu ŚWIĄTYNIA NA GOLGOCIE
51 4. Niedziela Wielkiego Postu DZIWNE RZECZY NA GOLGOCIE
53 5. Niedziela Wielkiego Postu OBUMARŁE ZIARNO ŻYCIA
55 Niedziela Palmowa TWARDA SKAŁA
57 DROGI KRZYŻOWE
59 IDZIEMY CORAZ WYŻEJ
63 CZTERNAŚCIE SMUTNYCH OBRAZÓW
71 TRUDNE MODLITWY
77 "ZATRZYMAJ SIĘ NA CHWILĘ..."
83 IDZIEMY Z TOBĄ, PANIE JEZU
91 DOBRZY LUDZIE NA KRZYŻOWEJ DRODZE
99 REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE...
105 1. dzień rekolekcji
109 2. dzień rekolekcji
117 3. dzień rekolekcji
opr. mg/mg