Nowa inicjatywa chóru Avetki...
Ten tajemniczy skrót wyraźnie wskazuje na osobę Jana Pawła II. Jest też związany z Avetkami z Parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach, które kojarzą się z muzyką chóralną, przedsięwzięciami kulturalnymi, koncertami, jednym z największych w Polsce festiwali kolędowych „Betlejem u Avetek”... Ale Avetki to już nie tylko jeden chór, ale wielopokoleniowe towarzystwo śpiewacze, Fundacja AVE i mnóstwo atrakcyjnych pomysłów na formację, wychowanie, edukację i rekreację, adresowanych do dzieci i młodzieży. Ostatni z nich znakomicie koresponduje z nawoływaniem biskupów, aby pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II upamiętniać inicjatywami trwalszymi od spiżu. Oto pod koniec czerwca br. powstał przy Fundacji AVE - AVETKOWY KLUB KAJAKOWY ku czci JANA PAWŁA II, a w niedzielę 18 IX podczas uroczystej sumy ks. kanonik Mirosław Bielawski dokonał poświęcenia klubowych kajaków i pobłogosławił wszystkich <<papieskich kajakarzy>>, zawierzając ich opiece Sługi Bożego Jana Pawła II, św. Mikołaja z Tolentino — patrona wodniaków oraz św. Klemensa I, papieża — przyzywanego w niebezpieczeństwach od wody.
Kajakowa przygoda Avetek rozpoczęła się ponad rok temu w sercu Borów Tucholskich w śmiesznie kojarzącej się wsi Swornegacie. To stamtąd ponad 50-osobowa grupa chórzystów od ośmio- po dwudziestoparolatków wyruszyła na wodną wędrówkę przez Brdę, Zbrzycę, Chocinę i wiele jezior. Celem pielgrzymowania było sanktuarium misyjne bł. Daniela Bottiera w Chojnicach. W ciągu siedmiu dni pokonano ponad 200 km. Nawiedzono także kapliczkę, upamiętniającą turystyczne wyprawy księdza i biskupa Karola Wojtyły po tych terenach, który — to warte uwagi - właśnie na Brdzie zdobywał swoje pierwsze kajakowe szlify. Po latach, jako Papież, tak mówił o pionierskim spływie z 1953 roku: „Ze wzruszeniem wracam pamięcią do tego czasu, kiedy miałem okazję podziwiać piękno tej ziemi. Pierwszy raz płynąłem Brdą. Tak się nam ta rzeka spodobała, chociaż już był wrzesień, że przy końcu wybuchł bunt. Wszyscy kajakarze krzyczeli: Nie płyniemy do Bydgoszczy!”
Dziwnym zrządzeniem Opatrzności właśnie na Brdzie wiele Avetek, Ave Men i Aveciątek połknęło kajakarskiego bakcyla! Dlatego w ciągu ostatniego roku szkolnego odbyło się kilka krótszych spływów - m.in. pełen przygód, październikowy Wkrą ku czci św. Franciszka z Asyżu, kiedy to młodzi chóralni pływacy zatopili (!) jeden kajak oraz majowa trzydniowa pielgrzymka Pilicą do sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście. Do współpracy udało się na stałe zaprosić ratowników i przewodników (z „Honorowym Ratownikiem AVE” — p. Wandą Gołębiowską na czele), działających od lat w znanych towarzystwach wodniackich. Nie tylko zabezpieczają Avetkowe imprezy, ale służą fachową radą oraz dosłownie „tryskają” entuzjazmem i radością, skutecznie zarażając pasją. Kontakty zaowocowały przekazaniem na rzecz Avetek kilkunastu kajaków do remontu. Niemal dwa miesiące młodzież pod nadzorem jednego z tatusiów — p. Wiesława Sasina - gruntownie odnawiała i przygotowywała sprzęt.
W świetle śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II te wszystkie — zdawałoby się przypadkowe — wydarzenia ułożyły się w logiczny ciąg. Dlatego właśnie powołano do istnienia AVETKOWY KLUB KAJAKOWY ku czci JANA PAWŁA II (skrót AKK JPII). Formacja, która obecnie zrzesza kilkadziesiąt osób i pozostaje otwarta dla wszystkich chętnych, ma upamiętniać dzieło życia i osobę Papieża-Polaka. Wszak to On przetarł szlaki duszpasterstwa kajakowego, dostrzegając w atrakcyjnej, a obecnie coraz bardziej popularnej formie spędzania wolnego czasu, znaczące wartości i możliwości wychowawcze, formacyjne. Przemawiając w 1994 r. w Valle d'Aosta stwierdził: „Turystyka jest skutecznym środkiem autentycznej formacji chrześcijańskiej i sprzyja dochodzeniu do dojrzałości osobowej”. A wniosek poparty był głęboką refleksją: „Nieraz w ciągu tych lat nachodziła mnie myśl, czy korzystając z różnych sposobności do uprawiania duszpasterstwa turystycznego, nie rozmieniam jakoś swojego kapłaństwa na drobne. Zawsze jednak po długiej refleksji, po dniach skupienia i modlitwie dochodziłem do wniosku, że mogę, a nawet powinienem to czynić, jest to bowiem wbrew pozorom działalność kapłańska, może nawet wręcz pionierska”.
Ów „kajakarski etap” życia Karola Wojtyły stanowi ważną lekcję, zwłaszcza dla młodych, jak twórczo i aktywnie spędzać czas wolny. Avetkom nie zależy na „zaliczaniu” jak największej liczby kilometrów czy rzek. „Kajakarstwo samo w sobie nie jest naszym celem! — zapewniają młodzi wodniacy-chórzyści. — Ma być środkiem do poznawania piękna przyrody i kształtowania charakterów, wyrabiania dobrych nawyków, pożytecznych umiejętności, kształtowania kultury osobistej, a także formowania ducha”. Dlatego w programie organizowanych przez AKK JPII spływów znajduje się zawsze wspólna modlitwa i katecheza, często też liturgia. Oczywiście nie brakuje wspólnej zabawy, gry w piłkę czy zwiedzania. „Chcemy połączyć atrakcyjną formę z głębszym przesłaniem — mówią członkowie AKK JPII. — Dobrze by było, aby jak najwięcej osób, zwłaszcza młodych, skorzystało z naszej oferty. To znacznie ciekawsze niż przesiadywanie przed komputerem czy bezcelowe włóczenie się po osiedlu.” Realizowane trasy nie wymagają specjalnego przygotowania ani szczególnych umiejętności. Popłynąć może każdy, o ile zachowuje elementarne zasady bezpieczeństwa i dostosowuje się do poleceń ratowników. W imprezach Klubu pływali zarówno ośmiolatkowi jak i seniorzy. O dobre owoce nowego przedsięwzięcia Avetki modliły się w tym roku śpiewając w Bazylice św. Piotra, a na grobie Jana Pawła II pozostawiono odznakę klubową.
Klub dysponuje trzynastoma wyremontowanymi, wspaniale prezentującymi się kajakami, sprzętem ratowniczym oraz nową przyczepą do przewozu kajaków. Podczas inauguracyjnego spływu Wkrą, Narwią i Wisłą do sanktuarium w Czerwińsku, dzieło AKK JPII zawierzono Królowej Mazowsza.
W Avetkowo-Papieskich spływach — jedno- i wielodniowych, zarówno na Mazowszu, jak i na Mazurach czy Kaszubach - może wziąć udział każdy. We wrześniu ruszył otwarty program spływów w duchu Jana Pawła II, które realizowane będą systematycznie każdego roku od kwietnia do końca października. Równolegle trwa projekt ph. „Nasze-europejskie Mazowsze”, któremu patronuje Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego. W tym roku planowane są też 3 imprezy zimowe! Informacji szczegółowych należy szukać w internecie na klubowej stronie www.akkjp2.alleluja.pl oraz www.avetki.alleluja.pl lub mailowo - avetki@wp.pl i telefonicznie 600495790, 6148753. Do zobaczenia na wodnych szlakach.
opr. mg/mg