Wakacyjny festyn misyjny

Czas wakacji, który wydaje się czasem martwym dla parafii, można ożywić i uatrakcyjnić, festynem misyjnym

Kalendarz wydarzeń misyjnych coraz bardziej staje się udziałem życia Kościoła w Polsce. Prawie wszędzie jest obchodzona Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny. 6 stycznia obchodzimy Misyjny Dzień Dzieci, który jest świętem patronalnym Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Słabiej jest zaznaczone święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, gdyż przebiega ono w cieniu Światowego Dnia Modlitw o Powołania w Kościele, który przypada w Niedzielę Dobrego Pasterza (IV Niedziela Wielkanocna). Jednak mimo wielkich potrzeb własnych seminariów, część kleryków pamięta w tym dniu o Papieskim Dziele św. Piotra Apostoła i dzieli się zebranymi funduszami z seminariami misyjnymi. Przykładem może tu być WSD w Tarnowie.

I jest jeszcze mało znany misyjny dzień 6 lipca, w którym obchodzimy obowiązkowe wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Maria Teresa zetknęła się z akcją misyjną na rzecz Afryki, którą rozwijał arcybiskup Algieru, kardynał Lavigerie. Występował on też przeciwko niewolnictwu. Maria Teresa opuściła dwór książęcy i poświęciła się pracy na rzecz misji. W roku 1890 rozpoczęła wydawać pismo misyjne „Echo z Afryki” oraz dla dzieci „Murzynek”. W 1893 roku założyła Sodalicję św. Piotra Klawera, której celem miało być niesienie wszelkiego rodzaju pomocy misjonarzom w Afryce. Maria Teresa wraz ze swoimi siostrami poświęcała się dziełu misyjnemu poprzez wygłaszanie w różnych krajach odczytów o tematyce misyjnej, redagowanie czasopism i kalendarzy misyjnych, prowadziła też obszerną korespondencję oraz dostarczała misjonarzom literaturę religijną, często drukowaną w narzeczach ludności afrykańskiej.

Piękne świadectwo o niej dał papież Paweł VI: „Maria Teresa wyprzedziła czasy, w których żyła, tak bardzo nie sprzyjające apostolstwu kobiet. Przewędrowała całą Europę, szerząc wszędzie apostolstwo misyjne. Katolicy z Afryki opłakiwali odejście swej matki — jak ją nazywali — ale poprzez działalność założonego przez nią Instytutu, żyjącego jej duchem, nie przestają i dzisiaj doświadczać wielkości i siły tej miłości, która nią owładnęła”. Na prośbę biskupów polskich Paweł VI ogłosił 20 stycznia 1976 roku bł. Marię Teresę Ledóchowską patronką dzieła współpracy misyjnej w Polsce.

Warto wykorzystać jej święto wypadające w wakacje, by zrobić coś dla misji, dla Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, które w Polsce jest tak mało znane i wspierane. Ciekawym pomysłem na świętowanie jest Podhalański Festyn Misyjny w Tylmanowej. Jego inicjatorem i organizatorem jest ks. Marek Mroczek. W ubiegłym roku odbył się on już po raz dziewiąty. Uczestniczyło w nim ok. 5 tys. osób, miejscowych i turystów. Zebrano rekordową kwotę 103 tys. zł na potrzeby misji. W programie festynu była Msza św., koncerty, degustacje kuchni góralskiej, loteria z cennymi nagrodami, gry i zabawy dla dzieci. Mieszkańcy Tylmanowej słyną z ofiarności na cele misyjne. W ub. roku średnia suma przeznaczona na ten cel przez jednego parafianina przekroczyła 56 zł.

Czas wakacji, który wydaje się czasem martwym dla parafii, można ożywić i uatrakcyjnić, jeżeli zorganizujemy festyn misyjny.

S. Anna Siudak FMM

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama