Rodzina szczególnie zagrożona

Ktoś kiedyś powiedział, że największym sukcesem Szatana jest to, że ludzie w niego nie wierzą. A tymczasem on niepostrzeżenie wślizguje się w różne przestrzenie ludzkiego życia. Szczególnym obszarem jego działania jest umiłowany skarb Boga - rodzina

Ktoś kiedyś powiedział, że największym sukcesem Szatana jest to, że ludzie w niego nie wierzą. A tymczasem on niepostrzeżenie wślizguje się w różne przestrzenie ludzkiego życia. Szczególnym obszarem jego działania jest umiłowany skarb Boga – rodzina

Rodzina szczególnie zagrożona

Ksiądz Marian Rajchel, egzorcysta, rekolekcjonista i były wykładowca w rozmowie z księdzem Sławomirem Szurkowskim dzieli się swoim bogatym doświadczeniem. Prowadzi on czytelników od nauki rozpoznawania specyficznych sfer działania złego ducha, typów ludzi, którzy są na nie szczególnie narażeni, analizy przyczyn zniewoleń, poprzez skupienie się na zagrożeniach dotyczących rodziny i jej poszczególnych członków aż po metody walki z diabłem. Odpowiada przy tym na wiele pytań, które mogą nurtować każdego z nas.

Skąd wybór takiego tematu? Ksiądz Rajchel pokazuje, jak powszechnym problemem mogą być współcześnie ataki złego właśnie na rodzinę oraz wyjaśnia, że dzieje się tak, gdyż rodzina to tak piękne dzieło Boże, że zły duch tym bardziej próbuje je usilnie zniszczyć.

Jak to się dzieje, że problem staje się coraz bardziej powszechny? W książce pada wiele przyczyn, którym warto się bliżej przyjrzeć. Są to między innymi: współczesny styl życia, którego pośpiech i zagubienie są nieodłącznymi elementami, źle rozumiana wolność mówiąca, że wolno wszystko, co jest możliwe, zagubienie w nadmiarze propozycji współczesnego świata, a także przekaz płynący z mediów i kultury.

Bardzo często pierwszym krokiem, by wpaść w sidła złego ducha, jest próba zaspokojenia podstawowych, ludzkich potrzeb: bezpieczeństwa, miłości, akceptacji. Tutaj niezwykle istotna okazuje się rola rodziny. To właśnie ona, przez brak miłości, zaniedbanie i brak czasu dla dzieci, złe wzorce i patologie, może popchnąć swoich członków, szczególnie tych najmłodszych, w złe środowiska, nałogi i zniewolenie. Wśród dorosłych dominuje zaś często pycha czy przekonanie, że zło jest powszechniejsze i skuteczniejsze, a zatem nie warto mu się przeciwstawiać. Na polu rodzinnym istotnymi błędami są także bezmyślność (np. w kwestii wyboru zabawek i rozrywek dla dzieci), tchórzostwo czy nienawiść.

Autor odpowiada bardzo konkretnie, posługuje się prostym, obrazowym językiem, objaśnia różnorodne zjawiska towarzyszące działaniu diabła. Pokazuje mechanizmy, obnaża pułapki. Ostrzega, ale nie epatuje grozą. Wprost przeciwnie – pokazuje światło, bo w życiu duchowym zawsze jest nadzieja, trzeba jedynie zaufać Bogu i oprzeć się na Nim, a nie na własnych siłach.

I tak, mając na celu pokazanie tej nadziei na powrót do Boga, w części dotyczącej „pozbywania się” diabła, ksiądz Rajchel podaje konkretne wskazówki, drogi wyjścia ze zniewoleń, tłumaczy czym są i jakie znaczenie mają egzorcyzmy. Wszystko to może stanowić swoisty przewodnik, jak krok po kroku odzyskać wolność dziecka Bożego.

Całość uzupełnia dodatek – zbiór modlitw skupionych wokół obrony przed złym duchem.

Jest to recenzja książki "Rodzina oczami egzorcysty". Książka jest na stronie Wydawnictwa "Edycja św. Pawła" edycja.pl

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama