Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Larry Christenson

Cudowny sposób w jaki bobasy przychodzą na świat

Z ilustracjami Cheri Bladholm

ISBN 978-83-7492-050-6
Copyright for the Polish edition © 2008 by Oficyna Wydawnicza „Vocatio”.
e-mail: ksiegarnia@vocatio.com.pl
www.vocatio.com.pl

Imprimatur za zgodą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej z dnia 04.01.2008 Nr 100/NK/2008SŁOWO DO RODZICÓW

Tworząc tę książeczkę, myśleliśmy po pierwsze o rodzicach czytających małemu dziecku — ilustracje i duży druk zaprojektowaliśmy z myślą o małych dzieciach, od trzech do ośmiu lat.

Myśleliśmy także o dzieciach starszych, które znacznie lepiej potrafią już czytać — fragmenty zapisane na każdej stronie mniejszym drukiem zawierają dodatkowe wiadomości, przeznaczone dla dzieci powyżej ośmiu lat. Mogą być one oczywiście czytane także maluchom przez rodziców.

Staraliśmy się otwarcie i szczerze wyjaśnić dzieciom zagadnienia związane z płciowością i rozmnażaniem, unikając zarazem uciekania się wyłącznie do medycznej i naukowej terminologii. Bardziej niż natłoku naukowych informacji dziecko potrzebuje przecież pomocy w wykształceniu właściwej, chrześcijańskiej postawy względem sfery seksualnej.

Mamy nadzieję, że książeczka ta posłuży rodzicom jako narzędzie do przekazania dzieciom radości i zachwytu nad Bożym darem życia i płciowości.

Tłem naszej opowieści celowo uczyniliśmy biblijną historię o powstaniu świata, by od samego początku dziecięce rozumienie płciowości nierozerwalnie łączyło się z wiarą w Boga. Następnie poruszyliśmy tematykę rodziny, by dziecięce wyobrażenie o akcie płciowym i posiadaniu potomstwa nierozerwalnie wiązało się z ciepłem i stabilnością chrześcijańskiego domu.

Kiedyś taka książka nie mogłaby powstać. Dawne pomysły na edukację seksualną opierały się na zaufaniu do książek z dziedziny biologii, przekazujących jedynie suche fakty. Pozwalało to dzieciom na dowolne kształtowanie własnych postaw i poglądów związanych ze sferą seksualną. Tymczasem istotą chrześcijańskiej edukacji seksualnej jest właśnie kształtowanie uczuć i przekonań. Jaka wartość tkwi w przekazywaniu dzieciom tylko suchych faktów, jeśli dalej pozostawia się je same w docieraniu do tego, co dla nich najciekawsze i najważniejsze — uczuć i przekonań, relacji i emocji. Co więcej — tych, które dotyczą ich własnych rodziców.

Jeśli nie podzielimy się z naszymi dziećmi wiadomościami o cudownym fakcie ich poczęcia i procesie kształtowania wiedza ta dotrze do nich z innych źródeł — prawdopodobnie w formie zniekształconej. Dlaczego mamy więc pozwolić laickiemu społeczeństwu na kształtowanie postaw naszych dzieci związanych z tak istotną dziedziną życia? Boży plan jest lepszy — polega on na tym, by dziecko otrzymało to wszystko od swoich rodziców.

Ta książeczka ma być pomocą w nawiązaniu kontaktu rodziców z dzieckiem — może zapoczątkować przekazywanie wiedzy, jak również dzielenie się tymi uczuciami i postawami, którymi rodzice chcieliby się z dzieckiem podzielić.

Larry Christenson

 

SŁOWO DO DZIECI

Obrazki i duże litery w naszej książeczce są przeznaczone dla małych dzieci. Słuchając tekstu, czytanego głośno, mogą się one wiele dowiedzieć o ojcach, matkach i dzieciach.

Jeśli jesteście starsi i potraficie samodzielnie czytać, dla was przeznaczone jest to, co zostało zapisane drobnym drukiem. Ilustracje i duże litery będą początkiem naszych rozważań. Po nich przeczytajcie to, co zapisane jest drobnym drukiem — fragmenty te odpowiedzą na pytania, które może chcielibyście zadać — jesteście przecież starsi i więcej już rozumiecie niż malutkie dzieci.

[4]

To jest rodzina. Popatrz na obrazek: tatuś i mamusia, i śliczny bobasek.

To tajemnicze i cudowne, gdy na świat przychodzi nowe dziecko. Jest w malutkim dziecku coś, co nas wzrusza.

[6]

Rodzice szepczą: „śliczności...” Maleństwo tuląc z radości. A maluch na to: „aa-ga-mo”, co znaczy pewnie to samo.

[7]

Mama i tata czasami zachowują się tak, jakby myśleli, że ich nowo narodzone dziecko jest najwspanialsze ze wszystkich. Oczywiście nie myślą tak naprawdę, ale faktycznie narodziny dziecka to w rodzinie zawsze wydarzenie cudowne i wyjątkowe.

Tak właśnie powinno być. Maleńkie dzieciątko potrzebuje tego, chce czuć się wyjątkowo — wyjątkowo kochane i wyjątkowo upragnione.

Gdy w rodzinie pojawia się nowe dziecko, czasami jego starsze rodzeństwo myśli: „Taki maluch to tylko problemy. Rodzice nie będą mieć już dla nas czasu”.

Nie ma niczego dziwnego w tych słowach, choćby dlatego, że malutkie dziecko naprawdę pochłania wiele czasu i uwagi. Gdy będzie troszeczkę starsze, na pewno stwierdzisz, że miło jest mieć nowego brata albo siostrę w rodzinie. Bóg właśnie tak to zaplanował.

[8]

Spójrzcie na rączki, spójrzcie na nóżki! Jakie maleńkie, śliczne paluszki! Bobas niewielki, niewielkie stopki...był mniejszy nawet od takiej kropki → •

[9]

Często mówimy, że dziecko zaczyna żyć wtedy, kiedy się rodzi. Jednak naprawdę jego życie zaczyna się prawie rok przed tymi narodzinami. Sposób, w jaki dziecko powstaje, jest najcudowniejszym i najciekawszym procesem na całym stworzonym przez Boga świecie.

[10]

Skąd się biorą dzieci? Nie wiesz? To zapytaj! A ja ci podpowiem: czytaj dalej, czytaj!

[11]

Jeśli interesujesz się samochodami, na pewno chcesz wiedzieć, jak one powstają. Poznanie tego, jak powstaje dziecko, jest szczególnie ciekawe, bo przecież każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Wielu z was w przyszłości zostanie też rodzicami. Zrozumienie więc, jak powstaje dziecko, jest ważnym etapem poznawania samego siebie.

[12]

Czytając tę książkę, możesz poznać, jak malutkie bobaski przychodzą na świat.

[13]

Może już coś wiesz o tym, jak rodzą się dzieci, ale czytając tę książeczkę, z pewnością dowiesz się czegoś zupełnie nowego. Nasza książka nie wyczerpuje oczywiście całego tematu.

Jeśli będziesz miał wątpliwości i przyjdą ci na myśl jakieś pytania, zawsze możesz zwrócić się do swoich rodziców. Rozmowa z rodzicami to najprostszy sposób, by dowiedzieć się, jak się rodzą dzieci albo jak to jest być mamą czy tatą. Są to tematy, o których lepiej nie rozmawiać z przypadkowymi osobami — to coś szczególnie wyjątkowego. To temat rodzinny.

Bóg wszystko zaplanował w cudowny sposób. I o tym właśnie jest ta książeczka — o doskonałym Bożym planie, danym do wypełnienia ojcom, matkom... i dzieciom.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Narodziny rodzicielstwo niemowlę wychowanie seksualne pytania dzieci skąd się biorą dzieci bobas
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W