Kościół i Internet

Symulacja spowiedzi i Mszy św. w Second Life nie jest sakramentem pojednania ani Eucharystią...

"Idziemy" nr 38/2009

KOŚCIÓŁ I INTERNET

Z ks.dr. Józefem Klochem rozmawia Radek Molenda

W związku z Niedzielą Środków Społecznego Przekazu w siedzibie Sekretariatu KEP odbył się panel „Ewangelizacja cyfrowego kontynentu”. No właśnie: czy i jak Kościół w Polsce radzi sobie w Internecie?

Naprawdę dobrze - chrześcijańskie portale o tematyce religijnej stanowią ok. 10% całej „oglądalności” stron www w Polsce – wśród sportowych, informacyjnych, naukowych, hobbystycznych, społecznościowych, plotkarskich itp. To solidne dane firmy Gemius, z początku roku 2009. Sądzę, że wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby religijne strony internetowe konsolidowały się, gdyby było ich... mniej, a mniejsze stanowiły dział większej strony. A tak dużo pary idzie w gwizdek!

Rozumiem, że strona internetowa każdej parafii, to standard...

...niekoniecznie! Największe znaczenie mają portale. Zawierają bardzo szeroki wachlarz zagadnień – od wiadomości, poprzez ogromną ilość artykułów publicystycznych, poważne dokumenty, fora internetowe aż do plików dźwiękowych z wywiadami oraz sond na zadany temat. Tak atrakcyjnych materiałów nie jest w stanie zapewnić żadna parafia, a nie łudźmy się – także witryna www o tematyce chrześcijańskiej musi być atrakcyjna pod względem materiałów, jakie zawiera! Zatem największe znaczenie mają portale ogólnopolskie, potem diecezjalne i zakonne. Parafialne – też! Na Ursynowie jeden z proboszczów mnóstwo spraw ogłasza w Internecie i poprzez maile. Ale czy ten sposób miałby sens w małej wiosce?

Czy – choćby na podstawie działalności portalu „Opoka” – można określić, czego dziś katolicy najczęściej szukają w Internecie?

Blisko 28% wszystkich odsłon na tym portalu dotyczy Biblioteki. Internauci szukają artykułów z prasy katolickiej, tekstów naukowych, dokumentów watykańskich, fragmentów książek. Strona główna – zawierająca m.in. Wiadomości, to 11% kliknięć na „Opoce”. Po 5% mają e-Pielgrzymka oraz...czytania liturgiczne.

Czekają nas internetowe spowiedzi i inne sakramenty?

Symulacja spowiedzi i Mszy św. w Second Life nie jest sakramentem pojednania ani Eucharystią.

Nie obawia się ksiądz, że Internet może stać się dla wierzących substytutem ich realnej obecności we wspólnocie wiernych?

W niewielkim procencie – tak, podobnym mniej więcej do procentu uzależnionych od komputera i cyberprzestrzeni. Ale każdy przypadek – nawet jeśli nie byłoby ich wiele – to o jeden za dużo. Stąd pytania Jana Pawła II i Papieskiej Rady ds. Mediów: co robić, by człowiek, który zetknął się z religią w Internecie nie pozostał jedynie na tym gruncie? Jak przeprowadzić takiego neofitę z rzeczywistości wirtualnej do konkretnej wspólnoty chrześcijańskiej? To ważne pytania stawiane przez tak oficjalne dokumenty!

Co uderzyło Księdza w Orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu na ten rok?

Dotyczy ono Internetu i... telefonów komórkowych! Papież użył tam niezwykłego sformułowania – „ewangelizacja cyfrowego kontynentu”. My powinniśmy też tam ewangelizować! Ojciec Święty prosi zwłaszcza młodzież o świadectwo wiary na cyfrowym kontynencie. Zachęcam do przeczytania całości orędzia.

Na koniec – o mediach tradycyjnych: w Warszawie możemy słuchać aż sześciu rozgłośni katolickich, jednak ich słuchalność jest – jak powiedział jeden z biskupów – homeopatyczna. Co możemy zrobić, by to zmienić?

Moja recepta – niech się połączą i pracują na dobrym poziomie - z „wejściami” lokalnymi. Wtedy słuchalność nie będzie nikła. Taka - mniej więcej - była sieć radia Plus na początku. Dziś dziennikarze z tamtych czasów są jednymi z najlepszych w Polsce.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama