Kronika podróży do Pawii i Vigevano

Kronika wizyty apostolskiej Benedykta XVI w diecezjach Pawii i Vigevano (21-22.04.2007)


Kronika podróży

21 i 22 kwietnia Benedykt XVI odwiedził dwie włoskie diecezje: Vigevano i Pawia. Była to z jednej strony zwyczajna wizyta pasterska w Kościołach lokalnych, których Biskup Rzymu jest prymasem. Zarazem jednak wizyty w obu miastach miały bogatą wymowę symboliczną.

Vigevano to jedyna diecezja w Lombardii, której w swym «wędrownym» pontyfikacie nie odwiedził Jan Paweł II.

Pawia to niewielkie miasto w północnych Włoszech, gdzie od trzynastu stuleci znajdują się relikwie św. Augustyna. Dla Benedykta XVI wizyta w tym mieście była pielgrzymką do grobu nauczyciela. Jak sam wyznał, udał się tam, aby «w imieniu całego Kościoła katolickiego oddać hołd jednemu z jego największych 'ojców', a zarazem zaświadczyć o (...) osobistym nabożeństwie do tego świętego i wyrazić wdzięczność temu», który odegrał tak znaczącą rolę w jego «życiu teologa i pasterza, a wcześniej jeszcze (...) człowieka i kapłana».

Do Vigevano Benedykt XVI przybył 21 kwietnia po południu helikopterem, który wylądował na stadionie Dante Merlo; tu Papież został powitany przez dzieci i młodzież, po czym samochodem panoramicznym udał się do centrum miasta. Po drodze zatrzymał się przy klauzurowym klasztorze sióstr od wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, które podarowały mu ikonę jego świętych patronów — Józefa i Benedykta. Tuż przed godz. 18 Papież dotarł do pałacu biskupiego, gdzie został powitany przez władze miejskie. Z jego balkonu pozdrowił mieszkańców miasta, a wśród nich licznie zgromadzoną młodzież i chorych. Po włożeniu szat liturgicznych przeszedł w procesji na pobliski Piazza Ducale (plac Książęcy), gdzie przed katedrą sprawował Eucharystię. Na początku liturgii ordynariusz Vigevano bp Claudio Baggini powitał Papieża i zapoznał z życiem miejscowego Kościoła. Wraz z Papieżem koncelebrowali metropolita Mediolanu kard. Dionigi Tettamanzi i biskupi sąsiednich diecezji.

Po zakończeniu Eucharystii Benedykt XVI nawiedził katedrę św. Ambrożego, gdzie został powitany przez członków diecezjalnej rady duszpasterskiej. Następnie powrócił do pałacu biskupiego; tam spotkał się z przedstawicielami władz lokalnych oraz z delegacją Spółdzielni Obuwniczej Świętych Kryspina i Kryspiniana, która z myślą o ubogich przekazała do dyspozycji Ojca Świętego 1500 par butów. Z pałacu biskupiego Benedykt XVI pojechał samochodem na stadion, skąd helikopterem odleciał do oddalonej o 35 km Pawii.

O godz. 20.30 wylądował na stadionie P. Fortunati, a stamtąd samochodem udał się do katedry. Na placu przed katedrą powitali go burmistrz Piera Capitelli i minister sprawiedliwości Clemente Mastella. Do licznie zgromadzonych mieszkańców miasta Ojciec Święty wygłosił krótkie przemówienie. Następnie udał się na spoczynek do pałacu biskupiego.

W niedzielę rano, 22 kwietnia, Benedykt XVI złożył wizytę w Poliklinice San Matteo — początkami sięgającym 1449 r. ogromnym kompleksie szpitalnym. Spotkał się tam z chorymi i personelem, do których wygłosił przemówienie.

O godz. 10 Ojciec Święty przybył do «Orti Borromaici» — parku przed kolegium założonym przez św. Karola Boromeusza i noszącym jego imię — gdzie sprawował niedzielną Eucharystię. Na początku liturgii Papieża powitał miejscowy biskup Giovanni Giudici. Homilię Ojciec Święty poświęcił postaci św. Augustyna, jego trzem nawróceniom: na chrześcijaństwo, do służby Kościołowi, do zaufania Bożemu miłosierdziu. Na zakończenie Eucharystii odmówił modlitwę «Regina caeli», którą poprzedził krótkim rozważaniem. Po Mszy św. w towarzystwie lombardzkich biskupów spożył obiad w pałacu biskupim.

Po południu, o godz. 16.30 Benedykt XVI odwiedził miejscowy uniwersytet. Został on założony w 1361 r., ale korzeniami sięga istniejącej w tym mieście już od 825 r. szkoły teologicznej i prawniczej. Dziś na tym uniwersytecie studiuje 25 tys. studentów, którzy stanowią jedną trzecią populacji miasta. Gorąco przyjęty przez wspólnotę akademicką, Papież wygłosił do profesorów i studentów przemówienie.

O godz. 17 Ojciec Święty przybył do bazyliki św. Piotra «in Ciel d'Oro», w której znajduje się grób św. Augustyna. Nieco wcześniej na dziedzińcu przylegającego do świątyni klasztoru augustianów poświęcił kamień węgielny Augustyńskiego Centrum Kultury im. Benedykta XVI. Z okazji papieskiej wizyty brązowo-kryształową urnę z kośćmi św. Augustyna wyjęto z sarkofagu i ustawiono przed prezbiterium. Po wejściu do bazyliki Ojciec Święty zatrzymał się przed relikwiami na chwilę osobistej modlitwy, a następnie wraz ze wspólnotą augustianów odprawił Nieszpory. Po liturgii zszedł do krypty, by pomodlić się przed grobem Boecjusza.

Wizyta w bazylice św. Piotra «in Ciel d'Oro» zakończyła podróż duszpasterską Benedykta XVI do Vigevano i Pawii.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama