Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Polscy dominikanie obchodzą 750. rocznicę śmierci św. JackaPolscy dominikanie świętują 750. rocznicę śmierci św. Jacka Odrowąża, założyciela polskiej prowincji tego zakonu. Podczas tradycyjnej procesji św. Stanisława w Krakowie z wawelskiej katedry na Skałkę 13 maja, obok relikwii tego świętego niesione też będą relikwie św. Jacka.

Prowincjał polskich dominikanów o. Krzysztof Popławski, podkreśla, że jubileusz 750. rocznicy śmierci św. Jacka nie tylko dla polskich dominikanów, ale dla Kościoła w Krakowie i w Polsce jest okazją do dziękczynienia za owoce życia tego świętego. Prowincjał przypomniał słowa kard. Stanisława Dziwisza, który mówił, że św. Jacek uczy nas, jak łączyć cześć dla Najświętszego Sakramentu z synowską miłością do Matki Najświętszej.

Całoroczny program obchodów dominikańskiego jubileuszu obejmuje m.in. cykl konferencji o modlitwie kontemplacyjnej "Dziewięć sposobów modlitwy św. Dominika", XI Ogólnopolskie Spotkanie nad Lednicą, poświęcone postaci św. Jacka (2 czerwca) oraz Środy Jackowe z Mszą u grobu św. Jacka w Krakowie.

W programie znalazło się również sympozjum naukowe poświęcone roli i miejscu zakonów żebraczych w dziejach królewskiego miasta Krakowa "Zakony mendykanckie w średniowiecznej aglomeracji Krakowa".

Nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych: w sierpniu odbędzie się Festiwal pierogów w Krakowie oraz "Krakowski Tydzień Misteryjny". Pod koniec lipca w ogrodach krakowskiego klasztoru dominikanów powstanie miasto średniowieczne, które ma stać się okazją do zobaczenia płatnerzy, garncarzy, wytwórców tkanin, mincerzy, a także do spróbowania wyrobów kuchni średniowiecznej; wszystko przy dźwiękach muzyki z tamtego okresu. Szczegóły obchodów oraz aktualne informacje znaleźć można na stronie internetowej jubileuszu: www.750jacek.pl

Jacek Odrowąż urodził się w Kamieniu pod Opolem około 1183 roku. Po studiach teologicznych, prawdopodobnie w Paryżu i w Bolonii, został kanonikiem katedry wawelskiej. W 1220 roku razem z biskupem Iwonem Odrowążem udał się do Rzymu, gdzie spotkał św. Dominika. Tam, w 1221 roku, wraz z bł. Czesławem i Hermanem otrzymali od niego habit zakonny. Po krótkim pobycie w klasztorze św. Sabiny, wszyscy wrócili do Polski. W 1223 roku Jacek osiadł przy kościele Św. Trójcy w Krakowie, gdzie powstał pierwszy w Polsce konwent dominikanów. Zakładał klasztory dominikańskie we wszystkich polskich diecezjach. Był także niestrudzonym apostołem na Rusi, wśród Prusów i na Litwie. Szerzył kult Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. W 1243 roku powrócił do Krakowa, gdzie zmarł 15 sierpnia 1257 roku. Papież Klemens VII w 1527 roku ogłosił go błogosławionym, a Klemens VIII 17 kwietnia 1594 roku zaliczył go w poczet świętych. Jest patronem Polskiej Prowincji Dominikanów. Jego grób znajduje się w dominikańskiej bazylice św. Trójcy w Krakowie.

Informację nadesłał o. Piotr Ciuba OP


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Opole dominikanie Kraków rocznica św. Jacek Jacek Odrowąż Kamień Śląski 750 rocznica
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W