Przykład pojednania

W pierwszym dniu wizyty na Kubie Papież wyraża poparcie dla procesu normalizacji stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Zakonnikom zaleca ducha ubóstwa, a młodzież prosi, by nie utraciła zdolności do marzeń

Przykład pojednania

W pierwszym dniu wizyty na Kubie Papież wyraża poparcie dla procesu normalizacji stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Zakonnikom zaleca ducha ubóstwa, a młodzież prosi, by nie utraciła zdolności do marzeń.

Papież jest na Kubie, aby dodać otuchy osobom pełniącym odpowiedzialne funkcje polityczne do rozwijania całego potencjału kraju w służbie pokoju, dobrobytu narodu i pojednania. Zaraz po wylądowaniu w Hawanie w sobotę po południu, 19 września, Franciszek od razu jasno przedstawił tematy, które będą charakteryzowały tę dziesiątą międzynarodową podróż pontyfikatu, umieszczając w centrum swoje pragnienie pokoju. 

A choć słowo „pokój” zaczęło rozbrzmiewać już w czasie tradycyjnego powitania dziennikarzy podczas lotu z Rzymu na tę karaibską wyspę, z większą emfazą zostało powtórzone przez Papieża po jego przybyciu, wraz z zachętą do kontynuowania procesu normalizacji stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Apel ten wypowiedział w obecności prezydenta Raula Castro, który przywitał go na lotnisku w stolicy i uczestniczył także w Mszy św. niedzielnej, odprawionej przez Franciszka nazajutrz rano na placu Rewolucji. Przy tej okazji Papież przypomniał „wielki paradoks Jezusa, wyjaśniając, że logika Ewangelii wymaga tego, by służyć innym, a nie posługiwać się innymi. Przesłanie to dotyczy nie tylko Kuby, ale całej Ameryki Łacińskiej, której horyzonty Franciszek ogarnął w późniejszej modlitwie Anioł Pański, wzywając do zaprowadzenia pokoju w Kolumbii. Przedpołudnie zakończyło się prywatnym spotkaniem z Fidelem Castro.

Jeszcze bogatsza w spotkania była druga część dnia, kiedy to Papież udał się z wizytą do pałacu prezydenckiego, zatrzymał się na krótko, poza programem wizyty, w kościele Najświętszego Serca, którym opiekują się jezuici, a następnie spotkał się z zakonnikami i młodzieżą. W czasie obydwu spotkań — pierwsze odbyło się w katedrze, drugie w pobliskim ośrodku kultury noszącym imię o. Felixa Vareli — Franciszek odłożył na bok przygotowane teksty i wygłosił spontanicznie dwa przemówienia, zalecając osobom konsekrowanym ducha ubóstwa, a nowym pokoleniom — aby nie utraciły umiejętności marzenia.

W poniedziałek 21 września Papież opuścił stolicę Kuby i udał się do Holguín, aby odprawić tam Mszę św. i udzielić miastu błogosławieństwa, zanim przejedzie do Santiago de Cuba, które jest trzecim i ostatnim etapem pobytu na wyspie.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama