Miesiąc modlitw w intencji misji i refleksji nad misjami ogłoszony został przez Papieża Franciszka, zaniepokojonego sprowadzaniem Papieskich Dzieł Misyjnych do roli organizacji dystrybującej pomoc ekonomiczną
Miesiąc „nadzwyczajny poświęcony modlitwie i refleksji nad missio ad gentes”. Został ogłoszony przez Papieża i odbędzie się w październiku 2019 r., w stulecie listu apostolskiego Benedykta XV „Maximum illud”.
Papież ogłosił go przyjmując 3 czerwca uczestników zgromadzenia Papieskich Dzieł Misyjnych. Wyrażając niepokój faktem, że Papieskie Dzieła Misyjne „często są sprowadzane do roli organizacji zbierającej i rozdzielającej w imieniu Papieża pomoc ekonomiczną”, Franciszek powiedział, że „przyjął z wielką przychylnością propozycję” opracowaną wraz z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów. I polecił „ten pilny proces reformy” wstawiennictwu świętych Karola Lwangi i jego towarzyszy męczenników ugandyjskich.
W swoim przemówieniu Papież zacytował oprócz dokumentu Benedykta XV również adhortację apostolską „Evangelii nuntiandi” Pawła VI, stanowiącą magna carta posoborowego zaangażowania misyjnego. Wyraził nadzieję, że nadzwyczajny miesiąc „będzie sprzyjającym momentem, by modlitwa, świadectwo licznych świętych i męczenników misjonarzy, refleksja biblijna i teologiczna, katecheza i misyjna działalność charytatywna przyczyniły się do ewangelizacji przede wszystkim Kościoła”. Również w sobotę rano Papież w Watykanie przyjął blisko stu liderów wspólnot ewangelikalnych. Przybyli oni do Rzymu, by wziąć udział w czuwaniu przed Zesłaniem Ducha Świętego, które odbyło się po południu w Circus Maximus z okazji złotego jubileuszu Odnowy w Duchu Świętym, a w niedzielę na placu św. Piotra w Mszy św. odprawianej przez Papieża. W krótkim przemówieniu skierowanym do uczestników audiencji Franciszek podziękował za działania na rzecz jedności chrześcijan i za to, co zostaje zrobione „razem” w szczególności na rzecz ubogich i w dziedzinie wychowawczej, i wezwał, by byli „zawsze w ruchu, nigdy się nie zatrzymywali”. Na koniec zachęcił obecnych, by spotkanie uwieńczyła modlitwa „do naszego Ojca jak bracia, każdy w swoim języku”, a po odmówieniu „Ojcze nasz”, zaprosił ich na spotkanie po południu.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano