Nadszedł czas, by wykorzenić potworne nadużycia z ciała Kościoła i ludzkości

Zebranie międzydykasterialne nazajutrz po zakończonym przez Papieża spotkaniu poświęconym ochronie nieletnich - 25.02.2019

Nowym mocnym apelem Papieża o „wykorzenienie” plagi nadużyć z „ciała naszej ludzkości i stosowanie wszystkich niezbędnych, już obowiązujących środków na poziomie międzynarodowym i na poziomie kościelnym” zakończyło się w niedzielę 24 lutego w Watykanie spotkanie poświęcone ochronie nieletnich. A nazajutrz w Sala Bologna w Pałacu Apostolskim odbywało się od godz. 9 do 13 zebranie międzydykasterialne w ścisłym gronie, właśnie na temat walki z nadużyciami w stosunku do nieletnich. Zebranie to — jak poinformował dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti — stanowi pierwszy konkretny efekt czterodniowych refleksji i dyskusji.

Oprócz niektórych przełożonych z Sekretariatu Stanu i szefów dykasterii, w sposób szczególny zajmujących się tą kwestią, w zebraniu uczestniczył komitet organizacyjny oraz moderator spotkania, jezuita Federico Lombardi, który skupił uwagę na przebiegu, na pierwszych reakcjach i na follow up.

Przede wszystkim i jednogłośnie podkreślono, jak bardzo potrzebne było to spotkanie, którego usilnie pragnął Papież Franciszek. Ponadto wskazano, że następstwem tego wydarzenia winno być podjęcie konkretnych działań, jak tego domagał się z naciskiem lud Boży. W tym kontekście zostały zilustrowane fundamentalne zasady, inspirujące dokumenty i task forces, zapowiedziane na końcowej konferencji prasowej. Te inicjatywy, stwierdzono, powinny być podane do wiadomości w sposób możliwie jak najjaśniejszy, w odpowiednim czasie i szczegółowo.

W swobodnych wypowiedziach szefów dykasterii, którzy potwierdzili swoje zobowiązanie do brania przykładu z Papieża Franciszka w walce z nadużyciami, położono akcent na konieczność wysłuchania ofiar jako punkt wyjścia w tym działaniu. Inne aspekty, na które zwrócono uwagę, to większe zaangażowanie świeckich w tej dziedzinie oraz konieczność inwestowania w formację i w zapobieganie, opierając się na rzeczywistości, z ugruntowanym doświadczeniem w tym zakresie. Na koniec wskazano, że byłoby stosowne kontrolowanie, poprzez zebrania na szczeblu międzydykasterialnym, postępu follow up spotkania, w duchu synodalności i synergii. 

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama