Podczas podróży do Mozambiku Papież podkreśla, że przemoc to zawsze spirala bez wyjścia
Papież opuszcza Mozambik, ponownie apelując o przebaczenie i pokój (6 września 2019)
Papież Franciszek jest na Madagaskarze, to drugi etap jego podróży do Afryki. Papież wylądował na lotnisku stolicy, Antananarywy, w piątek 6 września po południu; wcześniej pożegnał się z Mozambikiem, gdzie ponownie apelował o budowanie przyszłości nie na przemocy i duchu odwetu, ale na „prawie do pokoju”, do którego słusznie aspiruje ludność kraju.
Franciszek opuścił terytorium Mozambiku wczesnym popołudniem, po zakończeniu Mszy św., której przewodniczył na stadionie Zimpeto, w obecności dziesiątków tysięcy wiernych, którzy przybyli pomimo ulewnego deszczu ze wszystkich stron kraju. „Trudno mówić o pojednaniu, gdy rany spowodowane przez tak wiele lat niezgody są nadal otwarte”, przyznał Papież w homilii, przypomniał jednak, że „żadna rodzina, żadna grupa sąsiedzka, żadna grupa etniczna, a tym bardziej kraj nie mają przyszłości, jeśli siłą, która je jednoczy, gromadzi i skrywa różnice, jest zemsta i nienawiść”. Przemoc, napomniał, „jest zawsze spiralą bez wyjścia”. Jednak, dodał, „istnieje inna możliwa droga, bowiem sprawą fundamentalną jest pamiętanie o tym, że nasze ludy mają prawo do pokoju”. I powiedział dobitnie: „macie prawo do pokoju”.
Wcześniej Papież odwiedził znajdujący się w tej samej peryferyjnej dzielnicy Maputo szpital, w którym mieści się specjalistyczny ośrodek leczenia chorych na AIDS. „Wy usłyszeliście milczące, niemal niezauważalne wołanie wielu kobiet, wielu osób żyjących ze wstydem, zepchniętych na margines, osądzanych przez wszystkich”, powiedział Franciszek w przemówieniu do wspólnoty szpitala; odwiedził też niektóre oddziały. Te poruszające chwile, spędzone z chorymi, przywołały na myśl nie mniej emocjonujące spotkanie Papieża z podopiecznymi Casa Matteo 25, gdzie są przyjmowani i otrzymują pomoc młodzi ludzie i dzieci ulicy. Papież udał się do tej placówki w czwartek wieczorem, po spotkaniu w katedrze z biskupami, kapłanami, zakonnikami, zakonnicami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami, katechetami i animatorami Kościoła mozambickiego.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano