Zostać woluntariuszem w Rzymie

Propozycja współudziału w organizacji Jubileuszu 2000

U drzwi każdej z rzymskich bazylik, a także przy wejściu do większych kościołów Wiecznego Miasta, spotykamy ludzi w niebieskich kamizelkach z napisem: „Ero forestiero e mi avete accolto” co w tłumaczeniu znaczy: „Byłem podróżnym i mnie przyjęliście”. Przyjechali z różnych stron Włoch i świata. Są w różnym wieku, wykonują najróżniejsze zawody. 48-letnia Assunta z Rzymu, mama tegorocznej maturzystki, na pytanie, co oznacza słowo wolontariat odpowiada: „Ofiarować coś dla drugich”... Adolfo ma 22 lata i wraz ze swoją dziewczyną Franceską przyjechali z Caserty, aby pomóc w jubileuszowych pielgrzymkach innym. „To wielkie doświadczenie. To cudowne komuś pomóc, udzielić informacji. W ten sposób pełniej uczestniczymy w jubileuszu. Rok 2000 trwa 365 dni, a my chcemy podarować pielgrzymom chociaż swój jeden tydzień”.

Tom i Elizabeth są już na emeryturze, a przyjechali prosto ze Stanów Zjednoczonych. Nie mówią po włosku, dlatego służą pomocą angielskojęzycznym pielgrzymom: „Całe życie udzielamy się w Kościele. Przyjechaliśmy tutaj, gdyż obiecaliśmy sobie, że gdy dożyjemy Roku Jubileuszowego, spędzimy go w Rzymie, pomagając innym i w ten sposób dziękując Bogu za otrzymane łaski”.

Wolontariusze udzielają informacji, pomagają policji kierować ruchem, przyjmują pielgrzymów. Przy każdej bazylice działa punkt pogotowia ratunkowego. Każdy z nich przeszedł kurs przygotowawczy i program formacyjny. Codzienny dyżur trwa 6 godzin i rozpoczyna się o 8.00 wspólnym apelem.

Rok Jubileuszowy trwa... Do Rzymu przyjeżdża coraz więcej pielgrzymów. Jeśli i ty chcesz zostać wolontariuszem i bezinteresownie poświęcić swój czas, masz teraz taką możliwość. Rzymskie Centrum wolontariatu zaprasza wszystkich, którzy: są pełnoletni, znają jakiś język, są dyspozycyjni przynajmniej 10 dni.

Wolontariusz ma zapewnione:

  • wyżywienie w czasie godzin posługiwania
  • miejsce zamieszkania
  • ubezpieczenie
  • transport w obrębie Rzymu (podróż z miejsca pochodzenia odbywa na własny koszt).

Wszyscy wolontariusze uczestniczyć będą w specjalnym programie formacyjnym. Aby zgłosić swoją dyspozycyjność, należy wypełnić formularz otrzymany z Centrum Wolontariatu, po uprzednim zgłoszeniu się na adres:

Centro Volontari
Largo S. Lucia Filippini 20
00-186 ROMA
tel. 0039 06 695 451
fax 0039 06 699 248 02
e-mail; volontari@jubil2000.org.
lub www.jubil2000.org

Przed nami w sierpniu Światowy Dzień Młodzieży. Jeżeli masz takie możliwości, włącz się w te obchody. A jeśli nie pojedziesz do Rzymu i nie założysz niebieskiej kamizelki, spróbuj w swojej parafii włączyć się w jubileuszowe obchody i być użytecznym w jakikolwiek inny sposób. Po prostu przez parę dni żyć po to, aby służyć innym.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama