Motywy obecne w poezji ks. Jana Twardowskiego

Fragmenty wywiadów z autorem, wypowiedzi i recenzji


Motywy obecne w poezji ks. Jana Twardowskiego

(fragmenty wywiadów z autorem, wypowiedzi i recenzji)

„Ja, ksiądz wierzę Panu Bogu jak Dziecko”

„Najchętniej piszę dla dzieci.

To jest moja najbardziej ulubiona i najważniejsza twórczość. Wydałem następujące książki: „Zeszyt w kratkę” (1973), „Patyki i patyczki” (1987), „Na osiołku” (1987), „Kasztan dla milionera” (1993) i „Kubek z jednym uchem” (1998).” (Magazyn Literacki, Wiersze, które niosą nadzieję, rozmowa z Marią Jentys)

„Ksiądz Jan Twardowski bezbłędnie trafia do dzieci. Jak sam mówi : „Fascynuje mnie dziecięcy sposób patrzenia. Dziecko jest pełne ufności do świata. Ma bowiem jasną świadomość, że istnieje ktoś większy i mocniejszy od niego. To bardzo piękne zachować dziecięcą ufność przez całe życie. (...) dzieci zwracają uwagę na szczegóły, uczą logicznie myśleć , zadają ciekawe pytania. (...) dziecko zdolne jest do zauważania tego co najprostsze. Uczy jak dostrzegać dobro na świecie.” (Zgoda na świat, Milena Kindziuk).

„Tylko dzieciom wolno zadawać pytania zasadnicze. Później ten przywilej pozostawiamy jedynie filozofom, przy czym trzeba spostrzec, że niewielu filozofów z niego korzysta (...) Stąd na co dzień filozofią zajmują się małe dzieci i ci nieliczni dorośli, którzy zachowali duszę dziecka. O nich co tydzień na niedzielnej mszy u sióstr Wizytek mówi ks. Jan Twardowski, wygłaszając kazanie o sprawach najważniejszych, sformułowanych najprościej” (Polityka 32/2000,Dziecinne pytania, Krzysztof Zanussi)

Książki dla dzieci pisane przez Twardowskiego są także właściwą lekturą dla dorosłych, którzy powinni zdaniem księdza „przejrzeć się w dzieciństwie jak w źródle” i pamiętać aby „nie zmącić tej źródlanej wody”.

„Cokolwiek nas spotyka, przychodzi spoza nas”

„Będzie jak ma być... (...) W naszym życiu nie ma przypadków, przypadkowych spotkań. Ludzie do nas przychodzą, o coś pytają czegoś potrzebują. Każdego z nich przyprowadza Bóg.(...) Myślę, że nie trzeba szukać odpowiedzi do końca. Jest to człowiekowi po prostu niepotrzebne. Nie ma sensu podglądanie tajemnic. Bóg to przecież wielki artysta. Bóg niedomówień. Artysta nie może dopowiadać do końca. Bogu nie stawia się pytań: dlaczego?. Dopiero życie wieczne będzie polegało na odkrywaniu tajemnic. To co przychodzi spoza nas to jest właśnie wola Boża” (Zgoda na świat, Milena Kindziuk)

„Zawsze chciałem się tylko światu dziwić. Pomyśleć — to coś bardzo mądrego, czego nie rozumiem”

„Człowiek — urodzony dezerter, ciągle gubi się Panu Bogu”

„Kocha Boga jest księdzem, a mimo to uważa, że nie należy nawracać na siłę (...) jego Poezja mówi o Bogu, ale jest nie tylko dla wierzących, lecz dla każdego” (Barbara Cetner, marzec 2001)

„ - Nie ma ludzi idealnych?

- Nie. Jest to niemożliwe, absurdalne. Piękne i wzruszające jest natomiast to, że człowiek grzeszny stara się wciąż wracać do Boga (...) Żeby kogoś nawrócić najpierw trzeba siebie samego nawrócić. Wciąż bowiem coś nas od Boga oddala, nie tylko grzech. Także codzienne zajęcia, nastroje, problemy, ciągle musimy starać się by to wszystko nie pochłonęło nas całkowicie. I to jest nawracanie się do Pana Boga” (Zgoda na świat , Milena Kindziuk)

„Ja staram się widzieć Boga w każdym człowieku (...) przecież widzę jak ludzie się naprawiają — podział na wierzących i niewierzących jest w gruncie rzeczy sztuczny. Nikt nie wie jak jest naprawdę (...) Ja wierzę w nawrócenie złych ludzi (...) W wierszach księdza widać przekonanie, że człowiek jest w zasadzie dobry. Bo tak jest, bo nawet ten przegrany jest wygrany” (Rzeczpospolita, Odkryjmy mądrość na nowo, 19.02.2000)

„Miłość światło zapala, nadzieja uczy czekać”

„O czym by nie pisał ksiądz Twardowski, a nie unika żadnych tematów, także tych drażliwych, dochodzi zawsze do miłości. Do miłości, której się szuka, bo albo ona jest, albo jej nie ma. I przekazuje nam takie prawdy — najprostsze i najczystsze : „W miłości wciąż to samo radość i cierpienie, nawet sam Pan Bóg nie kocha inaczej” (Rzeczpospolita, W miłości wciąż to samo, Krzysztof Masłoń, 02.06.1996)

„Ludzie pytają mnie często: co jest najważniejsze w życiu? Odpowiadam — najważniejsza w życiu jest miłość. (...)

Miłość ziemska zawsze jest zagrożona. Dlatego ostatecznie tęskniąc za miłością tęsknimy za Bogiem. Szukamy miłości w ludziach, aby ostatecznie odnaleźć miłość w Bogu. (...) Tylko Bóg ma miłość, która nie poniża człowieka. Jedynie w odniesieniu do Niego można mówić o prawdziwej miłości.” (Zgoda na świat, Milena Kindziuk)

„Bóg się ukrył dlatego, by świat było widać”

W moich wierszach przyroda jest jakby osobnym bohaterem. I chyba w pełni na to zasługuje. (...) Świat natury jest bardzo bliski człowiekowi. A także Bogu (...) Gdy przebywam na łonie natury i obserwuję otaczające mnie drzewa, kwiaty i ptaki, uświadamiam sobie, że „Bóg się ukrył, by świat było widać” (Zgoda na świat, Milena Kindziuk)

„Ksiądz nieodmiennie zachwyca się światem przyrody: mrówką, ważką, biedronką. I mówi o nim ze szczególną czułością. Tak samo o ludziach jak o ptakach i lesie — Taki nasz św. Franciszek... (Życie, Wielcy nagrodzeni, 10.03.2001)


opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama