Niesprawiedliwość i zgorszenie

Temat: Niesprawiedliwość i zgorszenie

Z dzisiejszej liturgii słowa warto wydobyć wybijające się na pierwszy plan dwa ważne pojęcia. Pierwszym z nich jest sprawiedliwość. To do jej umiłowania wzywa księga Mądrości, zaznaczając, że zwłaszcza sędziowie winni miłować tę cnotę. Czym jest sprawiedliwość? W dzisiejszym rozumieniu sprawiedliwość oznacza dać każdemu to, co jest jego. Słowem to, co mu się należy. Jednak w czasach nam współczesnych zdajemy się mieć problem ze sprawiedliwością nie tylko ze względu na ludzką nieprawość, wyzysk człowieka przez człowieka. Przedmiotowe traktowanie bliźniego wszak osiągnęło w pewnych sytuacjach rozmiar wręcz nieprawdopodobny. Nasz problem ze sprawiedliwością polega w czasach dzisiejszych także na tym, że wielu ludzi uważa, że coś im się należy. Należą nam się zasiłki, należy nam się odpowiedni miejsce w hierarchii społecznej, należy nam się szkolnictwo, darmowe leczenie i wiele innych rzeczy. Należy nam się także odpowiednia pogoda, gdy planujemy urlop, oraz śnieg, gdy chcemy aby upiększył nam świąteczną aurę. Kiedy jednak przychodzi do naszych relacji z bliźnimi, kiedy zwykłe ludzkie dziękuję mogłoby być ludzkim gestem docenienia czyjegoś wysiłku, już nie jesteśmy tacy skorzy. Przecież wszystko nam się należy.
Tymczasem Pismo pyta nas, co mamy, czegośmy nie otrzymali. Co przynieśliśmy na ten świat i co z niego zabierzemy. Oto owymi sędziami, sędziami swojego życia i losu jesteśmy najpierw my sami. To my mamy umiłować sprawiedliwość, my sami mamy dobrym przykładem stawać się ową solą ziemi i światłem będącym na świeczniku. Wszak naszym powołaniem jest nie tylko sprawiedliwość, ale także miłosierdzie. Jak możemy je czynić, kiedy w naszym patrzeniu na świat wciąż tyle pychy i egoizmu? Tak dużo wymagań od innych i coraz mniej od siebie?

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Ewangelia przestrzega nas przed dawaniem zgorszenia, przed dawaniem złego przykładu, poprzez który ktoś porzuciłby drogę prawości i zaczął naśladować nasze grzeszne uczynki. Jako dzieci światłości mamy tak żyć, aby inni chwalili Boga, który jest w niebie.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy jestem człowiekiem sprawiedliwym?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama