Nauka z mocą

Temat: Nauka z mocą

Sposób, w jaki nauczał Zbawiciel, odbiegał od tego, co znali do tej pory Izraelici. Nie dosyć, że nauczaniu Pana towarzyszyły jawne znaki – uzdrowienia, wypędzanie demonów, to jeszcze sami słuchacze odnosili wrażenie, że sposób głoszenia Dobrej Nowiny wskazuje na wyjątkowy charakter tego przepowiadania. Nauka z mocą. Tak zostało okrzyknięte przepowiadanie, w którym Zbawiciel głosił orędzie o odwiecznej miłości Boga do człowieka.
Dzisiejsze pierwsze czytanie ukazuje nam prawdę o posługiwaniu proroka, oraz określa obowiązki tych, do których ów prorocki głos dotrze. Prorok ma głosić wolę Bożą. Przemawiać w imieniu Najwyższego, nie zaś w swoim własnym. Człowiek więc zobowiązany jest do posłuszeństwa głoszonemu słowu, wszak stanowi ono orędzie samego Boga.
Od czasów Mojżesza do momentu publicznej działalności Pana Jezusa przemawiało wielu proroków. Jedni faktycznie głosili słowa zwiastowane im od Pana, inni pozostawali na usługach ziemskich władców. Niestety, ci ostatni chętnie słuchali słów pochlebstwa utwierdzających ich w podjętych decyzjach, przy czym równie często prześladowali tych, którzy szli z wyraźnym przekazem i twardymi słowami głoszonymi w Imię Boże.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Człowiek niestety choć z jednej strony chciałby usłyszeć głos Boży, z drugiej nie zawsze jest gotowy aby przyjąć wszystko, co Bóg ma mu do powiedzenia. Tak było w czasach proroków, tak było w czasach publicznej działalności Pana Jezusa, tak jest i dzisiaj. Ludzie więc mnożą sobie nauczycieli i zniekształcają głoszoną Ewangelię wprowadzając w błąd nie tylko innych, ale samemu także utwierdzając się w zatwardziałości własnych serc. Jak zatem rozpoznać prawdziwego proroka? Czy tylko po sposobie jego przepowiadania, po głoszeniu Ewangelii ze swoistą mocą, charyzmą, i osobistym zaangażowaniem? Nie do końca. Wszak Pan powiedział wyraźnie, że nauka, którą nam przekazał jest niezmienna i żaden człowiek nie ma prawa jej zniekształcać. Ważne jest jednak, aby głosząc prawdziwą naukę czynić to z miłością Boga i pełnym zaangażowaniem

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy słucham głosu Boga?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama