reklama

Nieświadomi szczęścia

Temat: Nieświadomi szczęścia

Adwent uczy nas oczekiwania. Lepiej, niż jakikolwiek inny okres w roku liturgicznym. Czas, kiedy nasze serca, kościoły i domy szykują się, aby przeżyć jedne z najpiękniejszych świąt, jest jednocześnie czasem, kiedy uświadamiamy sobie, że nasza wiara pozwala nam radować się obecnością Boga pośród nas. Właśnie to wyraża w piękny sposób dzisiejszy fragment Ewangelii. Nie potrzeba być uczonym człowiekiem, aby zrozumieć to wszystko, co Bóg przekazał nam w tajemnicy wcielenia. Miłość Boga do człowieka, która objawiła się w przyjściu na świat Bożego Syna przynagla nas do odpowiedzi pełnej miłości. Wszak era mesjańska wyczekiwana przez ludzkość jako czas pokoju i sprawiedliwości przynosi także naszym czasom nadzieję na spełnienie pragnień zapisanych w naszych sercach.
Pragnienie pokoju, choć trudne do spełnienia w świecie, gdzie wojny wyznaczają bieg historii, podpowiada w naturalny sposób, gdzie mamy poszukiwać Księcia Pokoju. Jezus, na którego przyjście przygotowuje nas adwent, daje nam jednak inny pokój, niż daje go świat. Pokój Jezusowy, zakłada bowiem przede wszystkim pokój w sercu człowieka. Pokój, którego gwarantem jest sam Bóg, ale który musi być oparty na zasadach sprawiedliwości Bożej.
Oczekiwanie czasów mesjańskich, to pragnienie bliskości Boga. Bliskości właśnie tak subtelnej i delikatnej, jak kwilenie Bożego dziecięcia w betlejemskim żłobie, z drugiej zaś doświadczenie tej potęgi ducha, jaką daje świadomość obecności pośród nas Syna Najwyższego.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Adwent stawia nam także owo pytanie, czy jesteśmy świadomi szczęścia, jakie staje się naszym udziałem każdorazowo, kiedy Bóg rodzi się w naszym sercu? Czy pamiętamy, że Jego obecność jest nam dana za darmo i staje się dla nas najcenniejszym darem, jaki możemy otrzymać tu na ziemi? Czas radosnego oczekiwania jest na pewno czymś innym, niż czasem beztroski i wesołkowatości. Refleksja nad Słowem, Które stało się Ciałem ma nas bowiem prowadzić do wzrastania w wierze, nadziei i miłości.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy raduję się z bliskości Boga?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao