Temat: Objawione przez Boga
Wiele razy zajmują nas aspekty wiary, na które mnie znamy odpowiedzi. Na przestrzeni wieków powstało wiele traktatów teologicznych, które próbują przybliżyć nas do prawdy objawionej przez Boga. Jak to wszystko ma się do słów Zbawiciela, w których wysławia Ojca, za to, że wielkie dzieła Boże zostały zakryte przed mądrymi i roztropnymi, a objawione prostaczkom? Czyżby Bóg był wrogiem mądrości? Czyż rozważanie nad światem i Bożym objawieniem nie jest drogą do lepszego poznania Stwórcy? Wszak Pismo święte tyle razy głosi pochwałę mądrości. Napomina, aby pochylać się nad prawem Pańskim. Jak więc rozumieć słowo, jakie daje nam dziś Kościół do rozważania?
Jeśli pochylimy się z pokorą nad prawdą i mądrością Ewangelii, zobaczymy, że Bóg w żaden sposób nie jest wrogiem ani mądrości ani refleksji nad światem i Bożym objawieniem. Ów dzisiejszy fragment zawiera dwie zasadnicze myśli, które pomogą nam lepiej zrozumieć jak wielka jest miłość Boga, która objawiła się w tym, co Jezus przekazał nam od Ojca.
Przede wszystkim uwielbienie dla Boga, że rzeczy proste zostały objawione prostaczkom pokazuje nam, że Bóg nie wymaga od nas studiów teologicznych czy rozwiązywania łamigłówek aby Go poznać. On daje nam Siebie i w najprostszy możliwy sposób zaprasza do wspólnoty ze sobą. Po drugie, aby dokonać refleksji nad tym, co Bóg a nam do powiedzenia potrzebna jest pokora. Aby przystąpić do Boga, trzeba być pokornym. Także jeśli chodzi o refleksję teologiczną.
SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Pokora w poznawaniu wiedzy o świecie i Bogu nie jest rzeczą nową w chrześcijaństwie. Wszak już Sokrates mówił „wiem, że nic nie wiem”. Jeśli więc przystąpimy do Boga i będziemy pokorni, On sam da nam się poznać zarówno -przez wiedzę jak i przez wiarę.
PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy jestem pokorny wobec Boga?