Gniew Zbawiciela

Temat: Gniew Zbawiciela

Mowa pełna wyliczania zbrodni przodków słuchaczy Jezusa należy z całą pewnością do jednego z najbardziej wyrazistych fragmentów Ewangelii, gdzie Zbawiciel nie ucieka się do dyplomatycznych sztuczek słownych, aby wyrazić to, co myśli na temat obłudników, ale mówi otwarcie, stawiając czoła tym, którzy uchodzili za wzór cnót i pobożności, ale w sercach tych ludzi było bardzo daleko od Boga.
Jezus nie przekreślał grzeszników. Pamiętamy chociażby rozmowę z kobietą cudzołożną, którą uratował przed publiczną egzekucją. Nie zapominamy też o rozmowie z Samarytanką, której obiecuje wodę życia. Jednak postawa faryzeuszy nacechowana była obłudą. Z jednej strony odwoływali się do dziedzictwa przodków, z drugiej zaś czcili proroków pomordowanych przez poprzednie pokolenia. Brak jednoznacznego osądu moralnego, niezdolność do krytycznego spojrzenia na własne życie, dostrzeganie cudzych win, grzechów i błędów z zupełnym pominięciem własnych upadków i słabości. W takiej atmosferze, z takim nastawieniem trudno było prowadzić jakikolwiek dialog z faryzeuszami.
Jezus piętnuje postawę tych, którzy uchodzili za przykład pobożności i wierności Prawu. Jednak dla Zbawiciela czy to dziś, czy w czasach Jego publicznej działalności prawda jest wartością, która wyzwala. Pan nie kieruje się ani uprzedzeniami ani też pobłażliwością. Miły jest Mu ten, kto żyje w prawdzie, chociażby ta prawda była niezwykle trudna. Jest ona jednak wyzwalająca.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
My sami też spoglądając czy to na nasze współczesne życie osobiste czy publiczne, musimy pamiętać o wyzwalającej mocy prawdy. Nie możemy usprawiedliwiać zła, tylko dlatego, że sami podlegamy słabości. Nie wolno nam kwestionować reguł i zasad moralnych tylko po to, aby wyciągnąć osobiste korzyści w walce politycznej czy sporze z adwersarzami. Pan jest Bogiem Jedynym, a Jego Prawo zapisane w naszych sercach musi przypominać nam, że reakcją na upadek musi być powstanie ni nawrócenie, nie zaś obłuda i kłamstwo.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy mam odwagę stanąć w prawdzie?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama