Temat: Nauka godna wiary
Co właściwie wydarzyło się tam, w Kafarnaum, że wzbudziło takie poruszenie wśród ludu? Wszak słuchający Jezusa rodacy musieli słyszeć wcześniej o cudownych wydarzeniach, jakie działy się za sprawą Jezusa. Wieść, jaką rozpuścili po uwolnieniu opętanego dokładnie jednak opisuje powód ich zdumienia. Ludzie, którzy od młodości czytali i słuchali Mojżesza i proroków, pobożnie przytakiwali na nauki płynące z synagogi teraz znaleźli się w sytuacji, gdzie ta nauka została połączona z mocą Tego, od Którego pochodzi.
Łatwo jest przepowiadać nawet najpiękniejsze i najbardziej wzniosłe rzeczy. Nie jest trudno wierzyć, kiedy jest się wychowanym w wierze i przyzwyczajonym od dziecka do praktyk religijnych. Jednak doświadczyć mocy Bożej, przekonać się na własne oczy, że to, w co teoretycznie wierzę, ma swoje potężne praktyczne następstwa, wymaga od człowieka zdania sobie sprawy, że wiara tom nie wymyślone mity ani legendy, ale krok w kierunku rzeczywistości, której nie możemy poznać w sposób doświadczalny, właściwy nauce, ale jednako prawdziwej i realnej.
Nauka z mocą. Cóż to oznacza jak nie to, że taka wiara została potwierdzona domaga się od nas odpowiedzi życia? Współczesny człowiek chętnie wierzy w wiele różnych rzeczy. Niestety coraz mniej w te, za którymi kryje się duchowa rzeczywistość obecności Boga w naszym życiu. Współczesny człowiek zatem tworzy sobie swoją własną religię, stojącą coraz częściej w opozycji do chrześcijaństwa. Wierzy, że może wybierać sobie lub zmieniać płeć. Wierzy, że ma wpływ na procesy, które na długo przed pojawieniem się człowieka na ziemi kształtowały klimat naszej planety i sprawiały, że zmieniały się epoki i miejsca, gdzie możliwe było życie. Współczesny człowiek wreszcie uwierzył w rzecz najbardziej brzemienną w skutkach, a mianowicie, że może osiągnąć szczęście bez Boga.
SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Jak więc odpowiedzieć dziś na naukę, za którą kryje się przeogromna moc Boża? Jezus nakazał swoim uczniom iść na cały świat i nauczać. Głosić Dobrą Nowinę i chrzcić w Imię Trójjedynego Boga. W czasie Ostatniej Wieczerzy polecił czynić to, co On uczynił na Jego Pamiątkę. Innym,i słowy, zostawił nam, Jego uczniom tę właśnie naukę z mocą oraz moc płynącą z sakramentów Kościoła. Jeśli zatem nie chcemy powtórzyć błędów mieszkańców Kafarnaum – Miasta Jezusa, trzeba nam z pokorą przyjąć i wypełnić słowa Dobrej Nowiny. Trzeba pójść za głosem Zbawiciela, bo On ma słowa życia wiecznego, a nauka którą głosi godna jest wiary.
PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Za czyją nauką idę w moim życiu?