Wiara to spotkanie dwóch wolności
1. W historii zbawienia Abraham zajmuje miejsce wyjątkowe. Jeśli ktoś zapyta, czym jest wiara w biblijnym rozumieniu, trzeba opowiedzieć mu historię Abrahama. Żydzi nie lubili abstrakcyjnych definicji, ale opowiadali historie. Wiara jest czymś, co się dzieje, co się wydarza. Między Bogiem i człowiekiem. To historia. Każdy z wierzących może w osobie Abrahama zobaczyć coś z historii swojej wiary.
2. Fragment dzisiejszy zwraca uwagę na słowo „przymierze”. To jedno z kluczowych biblijnych pojęć, które opisuje wiarę. Bóg zawiera przymierze z Abrahamem, potem zawrze przymierze z Narodem Wybranym, a ostatecznie zawrze je z ludzkością przez Jezusa Chrystusa. Przymierze zakłada wzajemne zobowiązanie. Przy czym trudno mówić o równości między Bogiem a człowiekiem. To człowiek jest obdarowany, Bóg jest dawcą. Bóg wychodzi z inicjatywą przymierza. W przypadku Abrahama Bóg obiecuje mu, że będzie ojcem mnóstwa narodów. Abraham ma wtedy 99 lat , a jego żona 90. Bóg obiecuje mu także ziemię Kanaan. Oba te dary wydają się czymś absolutnie niemożliwym do osiągnięcia ludzkimi siłami. Abraham zresztą reaguje w dalszej części tej opowieści śmiechem na Boże obietnice, które wydają mu się zupełnie nierealne. Bóg oczekuje w zamian tylko jednego – chce być Bogiem Abrahama.
3. Co to oznacza dla nas dziś? Moja wiara ma kształt przymierza. Zawarłem je z Bogiem w chwili chrztu. I co roku potwierdzam to przymierze w Wielką Noc ponawiając chrzcielne obietnice. Wiara ma sobie coś z wzajemnego zobowiązania. Przy czym Bóg daje mi nieskończenie więcej niż ja mogę Mu dać. On chce moje życie uczynić życiem płodnym. Przy czym tę płodność trzeba rozumieć głęboko. Mam być ojcem lub matką, mam tworzyć, mam wychowywać, mam przynosić owoce dobrego życia. Mam też dojść do mojej ziemi obiecanej, czyli mam się spełnić, mam być w pełni wolnym, mam być w pełni sobą. Bóg to mi obiecuje. Oczekuje w zamian tylko jednego, mówi mi: „chcę być twoim Bogiem”. Przymierze jest wzajemnym zobowiązaniem. Wiara jest spotkaniem dwóch wolności: wolności Boga i wolności człowieka. Jest związaniem się życiodajną więzią. Poza tą więzią pozostanę człowiekiem bez ziemi, czyli człowiekiem bezdomnym, kimś bez przyszłości, bez celu, moje życie będzie bezpłodne w wielu sensach tego słowa.
4. Abraham zaufał Bożej obietnicy. W późniejszej historii Izraela Bóg często przedstawiał się jako Bóg Abrahama. Bóg chce być moim Bogiem. On chce, by moje imię było postawione na trwałe przy Jego świętym imieniu. Chce być Bogiem …. (tu wstaw swoje imię).