Co czwarty Polak źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Odsetek osób, które mają stwierdzoną wadę lub chorobę oczu wynosi już 54 proc., a najwięcej z nich cierpi na krótkowzroczność - takie alarmujące dane przynosi badanie przeprowadzone na zlecenie Vision Express w ramach akcji „Wielkiego Badania Wzroku” [1].
Ostatnie dwa lata wymusiły na wielu z nas zmianę stylu pracy czy codziennego funkcjonowania. Co drugi Polak korzysta z komputera, telewizora, smartfonu czy tabletu, od 4 do 12 godzin w ciągu dnia. Taka nadmierna ekspozycja na emitowane przez te urządzenie światło niebieskie może wpływać na pogorszenie jakości widzenia i prowadzić do licznych dolegliwości.
Jak wynika z danych Vision Express, w porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek osób, które odczuwają pogorszenie jakości widzenia, wzrósł obecnie do 55 proc. Z roku na rok spada też liczba Polaków, którzy oceniają stan zdrowia swoich oczu jako bardzo dobry. I tak w 2020 r. było to 23 proc., po roku - 20 proc., a teraz - zaledwie 18 proc. Jednocześnie co piąty ankietowany przyznaje, że nie robi nic specjalnego, by zadbać o swoje oczy.
Jeśli chodzi o wady wzroku i choroby oczu to alarmująco szybko rośnie w naszym społeczeństwie krótkowzroczność, która przez ekspertów na całym świecie określana jest mianem epidemii. Obecnie cierpi na nią 55 proc. Polaków, co w porównaniu z danymi z 2019 r. oznacza aż dwukrotny wzrost takich odpowiedzi (z poziomu 27 proc.). Wśród 36 proc. ankietowanych stwierdzono astygmatyzm, a u 18 proc. - dalekowzroczność. Dodatkowo na co dzień badani skarżą się na występowanie takich dolegliwości jak: suchość, szczypanie i pieczenie oczu - 54 proc., niewyraźne widzenie - 55 proc. oraz zaczerwienie lub przekrwienie oczu - 44 proc. (wyniki stanowią sumę odpowiedzi „zawsze”, „często” oraz „od czasu do czasu”).
Podstawa to profilaktyka
Eksperci zgodnie podkreślają, że u podstaw dbałości o wzrok leżą regularne wizyty u specjalisty. Natomiast dane Vision Express pokazują, że ta świadomość u Polaków pozostaje nadal niewystarczająca. Niepokojący jest bowiem fakt, że aż 16 proc. z nas nigdy nie odwiedziło okulisty bądź optometrysty, co trzeci odbył taką wizytę 1-2 lata temu, a co piąty 3-4 lata temu.
„Polacy zdecydowanie za rzadko badają wzrok, a należy pamiętać, że oczy to narząd niezwykle wrażliwy na wszelkie zmiany. Najistotniejsze dla utrzymania ich zdrowia są regularne wizyty u specjalisty. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł odsetek osób, które podczas takiej wizyty miały zaleconą korekcję wzroku i obecnie wynosi on aż 64 proc. Nie zapominajmy o codziennej higienie oczu i chociaż raz w roku odwiedzajmy gabinety okulistyczne bądź optometryczne, do czego zachęcamy w ramach corocznej akcji >>Wielkiego Badania Wzroku<<” - podkreśla dr. n. biol. Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.
Trwająca do końca marca ogólnopolska akcja „Wielkiego Badania Wzroku” ma zmotywować Polaków do regularnych kontroli jakości widzenia. Badanie wzroku można wykonać we wszystkich salonach Vision Express w Polsce. Więcej informacji o akcji oraz zapisy prowadzone są na stronie: www.wielkiebadaniewzroku.pl.
[1] Badanie opinii publicznej zrealizowane dla Vision Express metodą CAWI przez IQS Sp. z o.o. w lutym 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1679 Polaków.
Źródło informacji: Vision Express
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.