„Oto ja służebnica Pańska” (Łk 1, 38)

Scena Zwiastowania jest jednym z najczęstszych tematów biblijnych przedstawianych przez malarzy. Każdy z nich w nieco inny sposób i w innym kontekście ujmował spotkanie i rozmowę Maryi z archaniołem Gabrielem. Pisał o tym Roman Brandstaetter w wierszu Anioł Pański: Idą / Z głębi czasu / I z głębi świata, / Ulicami, / Polami, / Wszystkimi drogami Wszystkie Madonny. Gotyckie. / Renesansowe, / Barokowe, / Współczesne. Białe, / Czarne, / Żółte, / Czerwone. / Wszystkie Madonny. / Dokąd wędrują Madonny? / Wędrują do Nazaretu, / Aby złożyć pokłon / Małej, / Drobnej, / Czarnookiej / Maryi. 

Do „Czarnookiej Maryi” Boży wysłannik skierował słowa: „Pan z Tobą” (Łk 1, 28), które stanowiły zapewnienie dane Maryi, że towarzyszy Jej szczególna obecność Boga. Warto zwrócić uwagę na to pozdrowienie także w naszym osobistym kontekście. Czy mamy rzeczywiście świadomość, że Pan jest z nami? Innymi słowy: czy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, która pozwala nam spokojnie patrzeć na nasze życie i na wszystko to, co się dzieje wokół nas mimo różnych trudnych sytuacji, choćby tych związanych z inwazją na Ukrainę i ogromne cierpienie je mieszkańców? 

„Znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30). Maryja została w sposób szczególny wybrana przez Boga, ale słowa anioła można odnieść w jakiejś mierze do każdego z nas, bo każdy z nas „znalazł łaskę u Boga” już w momencie stworzenia. Na tę łaskę mamy odpowiadać całym naszym życiem, ufnością, wdzięcznością, otwartością serca i umysłu, za pośrednictwem Tej, która powiedziała Bogu swoje „tak” i to „tak” realizowała przez całe życie, zgodnie ze słowami „Oto ja służebnica Pańska” (Łk 1, 38). 

Czyż może być coś piękniejszego w naszej postawie niż być sługami Boga najwyższego? Służyć Bogu to starać się odczytywać każdego dnia Jego wolę i realizować ją, za pośrednictwem Najświętszej Dziewicy, w każdym momencie naszego życia. 

Dzisiaj wraz z całym Kościołem, w jedności z papieżem Franciszkiem, poświęcamy Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi, prosząc za Jej wstawiennictwem o szybkie i sprawiedliwe zakończenie wojny. Tyle nieszczęść dzieje się każdego dnia na ukraińskiej ziemi napadniętej przez wrogie wojska. Aż trudno uwierzyć, że w XXI w. w Europie mogą mieć miejsce takie czyny. Prośmy Maryję, która nosi w swoim sercu ludzkie problemy, aby wstawiła się raz jeszcze u swojego Syna i wyprosiła łaskę pokoju dla umęczonej ziemi ukraińskiej.
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama