Odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie

16 sierpnia w diecezjalnym sanktuarium św. Rocha w Mikstacie odbędą się wielkie uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt, na które zaprasza, ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz tego wyjątkowego miejsca.

W Mikstacie (diecezja kaliska) co roku 16 sierpnia od ponad trzystu lat odbywają się  niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha. Możemy sobie pomyśleć, przecież w każdej parafii odbywają się uroczystości odpustowe, więc w czym tkwi niezwykłość odbywającego się tutaj odpustu? Jest pewien element uroczystości, którego nie spotkamy w innych zakątkach kraju – to obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Tu od pokoleń  mieszkańcy ufni w orędownictwo św. Rocha przyprowadzają, a w ostatnich latach także przynoszą swoje zwierzęta i proszą go o opiekę nad nimi. Obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbywa się po Mszy Świętej wotywnej sprawowanej o godz. 8:00. 

Można będzie w tym dniu zobaczyć tu prawie całą Arkę Noego. Będą tu koty i psy  różnych ras i wielkości, kanarki, króliki, chomiki, żółwie, kucyki, krowy i cielątka,  konie  zaprzęgnięte do  bryczek i dosiadane przez jeźdźców. W ubiegłym roku były też alpaki.  Właściciele zwierząt troszczą się, by w tym dniu ich zwierzątka prezentowały się jak najpiękniej. Przyozdabiają je kolorowymi kokardami, kotylionami, a dla piesków niejednokrotnie przygotowują ubranka. Obrzęd ten jest widowiskowym elementem uroczystości odpustowych, ale ma także głęboką wymowę religijną.

Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia o godz. 18:30 w sanktuarium  sprawowana będzie Msza Święta z naukami, które w tym roku będzie głosił kustosz diecezjalnego sanktuarium św. Rocha w Mikstacie, ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Po Eucharystii  odprawiana będzie Nowenna do św. Rocha. W sanktuarium znajdują się relikwie tego patrona, które będzie można uczcić każdego dnia po zakończonej modlitwie nowennowej.

Mikstat nazywany jest miastem szczególnego kultu Świętego Rocha. W trosce o przekaz pięknych tradycji odpustowych zorganizowana zostanie już XI edycja Szkoła św. Rocha dla młodych parafian mikstackich. Czym jest Szkoła św. Rocha?  To  spotkania  przybliżające dzieciom postać tego świętego, a także wspólną modlitwę nowennową i zwyczaje odpustowe. Na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji. Spotkania rozpoczną się 7 sierpnia
W scenariuszu uroczystości odpustowych  znajduje się  Dzień Chorych i Starszych. Przeżywany będzie w  niedzielę 7 sierpnia. Będzie to spotkanie modlitewne osób chorych i starszych oraz ich opiekunów. Msze św. będzie sprawował i homilię wygłosi ks. Krzysztof Lipiński, kapelan szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

15 sierpnia po Mszy Świętej odprawianej o godz. 18:00 z kościoła farnego wyruszy do sanktuarium procesja z Najświętszym Sakramentem i  relikwiami  św. Rocha. W sanktuarium  odśpiewane zostaną  nieszpory   i rozpocznie się  całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii będą sprawowali pasterkę. O godz. 8:00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji gospodarzy i o błogosławieństwo w hodowli zwierząt.

O godz. 9:00 odbędzie się wspomniany już obrzęd błogosławieństwa zwierząt, którego dokona J.E. ks. bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej.

Podczas odpustu  nie może zabraknąć uroczystej sumy. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi ks. bp Radosław Orchowicz. Po Mszy św.  z indywidualnym błogosławieństwem dzieci  sprawowanej o godz. 18:00 procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.

Tę niezwykłą uroczystość w Mikstacie naprawdę  warto  obejrzeć i przeżyć, bo opisać jej się nie da. Zadziwiająca jest siła wiary i tradycji w tej społeczności.

Więcej na temat uroczystości odpustowych w Sanktuarium w Mikstacie można  przeczytać na: http://www.parafia-mikstat.pl  Tam też znajdują się zdjęcia z ubiegłorocznych uroczystości odpustowych. 

Patronat honorowy nad tegorocznymi uroczystościami odpustowymi przypadającymi w 15 rocznicę ustanowienia św. Rocha niebieskim patronem miasta Mikstat objęli: Biskup Kaliski Damian Bryl, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Natomiast  patronat medialny: Radio Rodzina, Telewizja Internetowa Dom Józefa, „Opiekun – Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej” , PROART oraz portale internetowe: Opoka, Dziennik Parafialny, Kultura Ludowa, Polska Niezwykła, Fundacja Promocji Kultury, Kraków Zaprasza, Hejnał Oświatowy.

Dziękujemy portalowi opoka.org.pl za objęcie patronatem medialnym uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt  w Mikstacie.

Małgorzata Strzelec

Odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie  

 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao