24 lutego 2022 roku oczy całego świata zwróciły się w stronę Ukrainy. Kraj został zaatakowany przez Federację Rosyjską, a Ukraińcom przyszło się zmierzyć z brutalną przemocą. Zamieszczone w niniejszej książce listy z pierwszych stu dni wojny to zapis doświadczeń tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z tak wielu stron.
Nie znajdziemy tu polityki ani opisów wojskowych strategii. Przeczytamy za to o ludziach – zmagających się z wojenną codziennością, odważnych, solidarnych.
Książka zawiera listy z pierwszych stu dni wojny, które pisali mieszkający i pracujący w Ukrainie dominikanie: Jakub Gonciarz OP i Jarosław Krawiec OP.
Stanowią one zapis z życia zwykłych ludzi, a także relacje braci dominikanów mieszkających w różnych klasztorach w Ukrainie. Są głosem i refleksją, że nawet najbrutalniejszym zdarzeniom, towarzyszy dobro, pojawiające się ze strony innych ludzi. W „Listach…” wybrzmiewa wdzięczność za nie i podkreślenie bezcennej siły wspólnoty oraz modlitwy.
Poruszający wstęp do „Listów z Ukrainy” napisał Wojciech Surówka OP: „W chrześcijaństwie wszystko zaczyna się od rzeczy małych. Od zwykłego ludzkiego głosu (…). Nie sądziłem jednak, że będę pisał wstęp do książki, która jest relacją z pierwszych stu dni wojny w Ukrainie. Dobrze się jednak stało, że listy naszych braci zostały zebrane w jednym miejscu. Dzięki tej książce możemy przypomnieć sobie, że wojna to nie tylko rzeczywistość wielkiej polityki, ale codzienność ludzi, którzy, okrutnie doświadczani, starają się zachować wiarę w Chrystusa”.
„Listy z Ukrainy” są mozaiką takich właśnie drobiazgów, okruchów ludzkiego głosu, chrześcijańskiej wiary, ziarna, które wpadłszy w ziemię, przyniesie plon obfity. Na to wszyscy liczymy, łącząc się w modlitwie i wierząc, że „w obliczu tych wydarzeń Eucharystia jest ucieleśnieniem naszej nadziei, że pokój Boży zatriumfuje”.
„Listy z Ukrainy” zawierają także „List do Rodziny Dominikańskiej w Ukrainie” napisany przez Timothy’ego Radcliffe’a OP – dominikanina, wieloletniego profesora Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim, generała Zakonu Kaznodziejskiego (1992-2001).
W książce zawarte są ponadto przydatne informacje na temat ośrodków niosących pomoc w Ukrainie oraz fotografie obrazujące realia życia w czasie wojny.
„Wojnę ciężko jest opisać słowami, gdyż każdy dzień w czasie wojny twa jak rok… O wojnie nie chce się mówić, bo jest tak dużo do zrobienia, że to nie czas na mówienie a czas na działanie… Chyba że mówienie jest formą działania, bo gdyby zacząć mówić o tych ponad dwustu dniach przeżytych, to życia by nie wystarczyło z tegoż powodu, bo każdy dzień na wojnie to nie jeden dzień. Czas tu płynie inaczej… Na wojnie każde słowo się inaczej ceni, dlatego słowa mają być z głębi serca i rozwagi, bo słowa nie z serca, ale powierzchowne «trzymajcie się» dodatkowo ranią tych, którzy już są zranieni wojną” – napisał poproszony o słowo komentarza ukraiński biskup Mikołaj Łuczok OP.
O autorach:
Jarosław Krawiec OP – od 2020 roku jest przełożonym (wikariuszem prowincjalnym) dominikanów w Ukrainie i mieszka w Kijowie. Był dyrektorem Sekretariatu Misyjnego Polskiej Prowincji Dominikanów, duszpasterzem Polaków w Dublinie oraz Ukraińców w Warszawie. Z Ukrainą związany od ponad 10 lat. Wcześniej pracował m.in. w Czortkowie.
Jakub Gonciarz OP – dominikanin, duszpasterz, rekolekcjonista. Sekretarz Polskiej Prowincji (1998-2003), dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Korbielowie (2004-2006), wychowawca braci studentów w Krakowie (2006-2010). Od 2010 mieszka w Ukrainie (Lwów, Chmielnicki, Kijów). Obecnie ekonom Wikariatu.
Kupując tę książkę, wspierasz odbudowę Ukrainy.
„Pierwsze 100 dni wojny”, Jakub Gonciarz OP, Jarosław Krawiec OP