Wkrótce w Mikstacie odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt. To zwyczaj wpisany na listę UNESCO

16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie odbędą się wielkie uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Tradycja ta wpisana jest na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Na niewielkim Wzgórzu Cmentarnym za miastem w Mikstacie wśród starych drzew znajduje się niewielki drewniany kościół, który w 2011 roku został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Kościół został zbudowany w 1786 roku jako wotum za uratowanie mieszkańców miasteczka od zarazy, która siała śmierć w okolicy. Wchodząc do sanktuarium, widzimy ołtarz główny, a w nim obraz przedstawiający młodego mężczyznę w stroju pielgrzyma z raną na nodze, którą opatruje anioł. Mężczyzna u pasa ma przewieszony różaniec. Przy jego nodze możemy dostrzec psa. To właśnie święty Roch, patron czczony od ponad trzystu lat przez kolejne pokolenia Mikstaczan. 

Gdy na kartach kalendarza pojawiają się sierpniowe dni, to dla mikstackiej wspólnoty znak, że trzeba rozpoczynać przygotowania do niezwykłych uroczystości odpustowych. Pewnie ktoś powie: „jakie niezwykłe, przecież odpust przeżywa każda wspólnota parafialna”. Z tym stwierdzeniem trzeba się zgodzić, ale równocześnie dodać, że nie w każdej kultywuje się zwyczaje sięgające początków XVIII wieku. Tym, co odróżnia mikstackie uroczystości odpustowe od innych, jest właśnie odbywający się nieprzerwanie od ponad trzystu lat obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Tu od pokoleń mieszkańcy ufni w orędownictwo św. Rocha przyprowadzają, a w ostatnich latach także przynoszą swoje zwierzęta i proszą go o opiekę nad nimi.

Coraz więcej osób przyjeżdżających na mikstacki odpust przywozi ze sobą swoje zwierzątka. Obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbywa się po Mszy Świętej wotywnej sprawowanej o godz. 8:00. Można będzie w tym dniu zobaczyć tu prawie całą Arkę Noego. Będą tu koty różnych ras, psy, kanarki, króliki, chomiki, żółwie, konie zaprzęgnięte do  bryczek, krowy i cielątka przywiezione na specjalnych platformach, a w ubiegłym roku były także alpaki. Właściciele zwierząt troszczą się, by w tym dniu ich zwierzęta prezentowały się jak najpiękniej. Przyozdabiają je kolorowymi kokardami, kotylionami, a dla psów niejednokrotnie przygotowują ubranka. Obrzęd ten jest widowiskowym elementem uroczystości odpustowych, ale ma także głęboką wymowę religijną.

Odpust to szczególny czas, do którego należy się przygotować, przede wszystkim duchowo. W czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości odpustowych wpisuje się  odprawiana codziennie, od 7 sierpnia, o godz. 18:30 Msza Święta połączona z naukami, które w tym roku będzie głosił ks. Przemysław Kaczkowski, notariusz Kurii Diecezjalnej i rzecznik prasowy diecezji kaliskiej. 

W tym  samym dniu rozpocznie się XII edycja spotkań w Szkole Świętego Rocha. Spotkania w tej szkole są wyrazem troski o przekaz pięknych tradycji odpustowych dzieciom i młodzieży. Czym jest Rochowa szkoła?  To  spotkania  przybliżające   dzieciom postać świętego patrona, a także wspólnej modlitwy nowennowej. Służą one także poznawaniu zwyczajów odpustowych, ich sensu i znaczenia dla społeczności lokalnej. Pomagają dzieciom w poznawaniu materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.  Na dzieci  w Szkole Świętego Rocha czeka wiele atrakcji, wiedzą o tym ci, którzy uczestniczyli we wcześniejszych  jej edycjach 

W scenariuszu uroczystości odpustowych  znajduje się  Dzień Chorych i Starszych. Przeżywany będzie w  niedzielę 13 sierpnia. Będzie to spotkanie modlitewne osób chorych i starszych oraz ich opiekunów. Święty Roch jest patronem chorych. Nie tylko posługiwał chorym, ale sam doświadczył cierpienia. Spotkanie modlitewne będzie więc okazją do złożenia u jego stóp trosk, lęków, ofiarowania cierpienia. 

Święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych, ale także patronuje polskim lekarzom weterynarzom i służbom weterynaryjnym, którzy jako miejsce pielgrzymek i spotkań wybrali sobie właśnie mikstackie sanktuarium. Przybędą i w tym roku w przededniu uroczystości odpustowych 15 sierpnia, by prosić swego patrona o opiekę. W ich intencji o godz.13:00 Eucharystię sprawował będzie Krajowy Duszpasterz tej grupy zawodowej o. Jerzy Brusiło.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną także świętem Matki Bożej Zielnej, zostaną pobłogosławione bukiety z kwiatów i zbóż, a po Mszy Świętej sprawowanej  o godz. 18:00 z kościoła farnego wyruszy do sanktuarium procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha na Mikstackie Wzgórze. W sanktuarium św. Rocha odśpiewane zostaną  nieszpory   i rozpocznie się  całonocne czuwanie modlitewne. 

O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii bądź z nią związani będą sprawowali pasterkę, Tak Maryja, której wielkim czcicielem był św. Roch, przeprowadzi nas w odpustowy czas. Niezwykły klimat do modlitwy panuje podczas tej Mszy Świętej sprawowanej wśród migocących na grobach lampek symbolizujących pamięć o tych, którzy odeszli, a którzy kiedyś oddawali cześć św. Rochowi. Ta nocna pora, ten wyjątkowy czas skłania do refleksji i modlitewnej zadumy, której z pewnością w tę noc nie zabraknie.  

O godz. 9:00 odbędzie się wspomniany już obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Dokona go bp Łukasz Buzun, który o godz. 11:00  będzie przewodniczył sumie odpustowej i wygłosi homilię. 

Po Mszy św.  z indywidualnym błogosławieństwem dzieci  sprawowanej o godz. 18:00 procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.

Wokół sanktuarium robi się cicho. Warto wtedy powrócić na Wzgórze Cmentarne, zajrzeć do niewielkiego zabytkowego kościoła, który otwarty jest od rana do godzin wieczornych codziennie, a nie tylko w odpustowy czas.

W 2015 roku  mikstackie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. 

Patronat honorowy nad tegorocznymi uroczystościami odpustowymi objęli: biskup kaliski Damian Bryl, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Natomiast patronat medialny: Radio Rodzina, Telewizja Internetowa Dom Józefa, „Opiekun – Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej” , PROART oraz portale internetowe: Opoka, Dziennik Parafialny, Kultura Ludowa, Fundacja Promocji Kultury, Kraków Zaprasza, Hejnał Oświatowy. 

Zapraszamy na niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt… oczywiście do Mikstatu.

Wkrótce w Mikstacie odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt. To zwyczaj wpisany na listę UNESCO  
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama