Przewodnik po ciąży: co się dzieje w poszczególnych tygodniach?

Każdy kolejny tydzień ciąży przynosi ze sobą fascynujące zmiany zachodzące zarówno w organizmie matki, jak i w rozwijającym się dziecku. Znajomość harmonogramu tych przemian może pomóc w bardziej świadomym przeżywaniu tego niezwykłego okresu. Dowiedz się, co się dzieje w poszczególnych tygodniach ciąży.

Pierwsze tygodnie – pierwsze kroki zarodka

Choć oficjalnie ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, rzeczywiste zapłodnienie następuje dopiero około 2. lub 3. tygodnia. W tym czasie dochodzi do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Zapłodniona komórka jajowa zaczyna się intensywnie dzielić i w formie zarodka zagnieżdża się w ścianie macicy. U większości kobiet pierwsze oznaki ciąży, takie jak brak menstruacji czy wzmożone zmęczenie, pojawiają się dopiero w 4. tygodniu.

W 5. tygodniu ciąży zaczyna kształtować się łożysko, które będzie pełniło kluczową funkcję w dostarczaniu substancji odżywczych do rozwijającego się organizmu. Równocześnie w zarodku rozpoczyna się intensywny rozwój serca i naczyń krwionośnych.

W 6. tygodniu ciąży wykształcają się zawiązki układów moczowego, pokarmowego, oddechowego. Dla matki ten okres może wiązać się ze zwiększoną wrażliwością piersi oraz wahaniami nastroju. Serce malucha zaczyna bić, co można już zaobserwować na USG.

Kolejne tygodnie to czas intensywnego rozwoju poszczególnych narządów. W 7. tygodniu formują się zawiązki kończyn oraz oskrzeli. Rosnąca macica może powodować lekkie napięcie w podbrzuszu.

W 8. tygodniu ciąży rozpoczyna się etap tzw. fetogenezy, w którym narządy płodu ulegają dalszemu różnicowaniu. To niezwykle wrażliwy okres, w którym negatywne czynniki, takie jak alkohol, mogą prowadzić do poważnych wad rozwojowych.

W 9. i 10. tygodniu ciąży coraz wyraźniejsze stają się elementy twarzy maleństwa (oczy, nos, usta). To już ostatnie momenty okresu zarodkowego. Od 11. tygodnia ciąży maluch zostaje już określany mianem płodu.

Drugi trymestr – okres największego przyrostu

Wkraczając w 13. tydzień ciąży, kobieta kończy pierwszy trymestr. W tym okresie narządy maluszka zaczynają funkcjonować, a on sam dużo się rusza, choć nie jest to jeszcze odczuwane przez mamę. U maleństwa w łonie matki pojawiają się odruchy połykania, ssania i oddychania.

W 14. tygodniu ciąży maluch prostuje swoje ciało, a jego główka nie przylega już tak ściśle do klatki piersiowej. Dziecko ćwiczy również umiejętność ssania. W kolejnych tygodniach jego rozmiary stale rosną, osiągając około 10 cm długości pod koniec 15. tygodnia.

Około 17. tygodnia ciąży możliwe jest już rozpoznanie płci dziecka na USG. Równocześnie brzuch przyszłej mamy staje się coraz bardziej widoczny, a jej masa ciała zaczyna szybciej przyrastać.

W 18. tygodniu maleństwo zaczyna rozpoznawać dźwięki dochodzące z zewnątrz, a w jego jamie ustnej pojawiają się kubki smakowe. Jego ruchy mogą być już wyczuwalne przez matkę, choć część kobiet odczuje je dopiero w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

W 19. tygodniu ciąży pod skórą dziecka zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa, a w jego jelitach pojawia się smółka, czyli pierwszy stolec noworodka. Równocześnie u matki mogą nasilać się dolegliwości, takie jak skurcze mięśni, obrzęki i bóle pleców.

Około 20.–21. tygodnia ciąży maluszek intensywnie ćwiczy oddychanie. W ciągu kolejnego tygodnia w jego układzie oddechowym rozpoczyna się produkcja surfaktantu, czyli substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania płuc. Po urodzeniu umożliwi on maluchowi swobodne oddychanie.

Trzeci trymestr – czas ostatnich przygotowań

Wkraczając w 28. tydzień ciąży, maleństwo waży już ponad 1 kg i stale przybiera na wadze. Jego ruchy stają się mniej intensywne ze względu na ograniczoną przestrzeń w macicy.

W 29. i 30. tygodniu ciąży skóra dziecka staje się gładsza, a na jej powierzchni obecny jest już delikatny meszek. Choć jego aktywność nieco maleje, to wszystkie jego układy wciąż intensywnie dojrzewają.

W 31. tygodniu ciąży skóra maleństwa przestaje być tak przezroczysta, a na jego główce, rzęsach i brwiach pojawiają się włoski. Gdyby dziecko urodziło się w 32. tygodniu, miałoby już duże szanse na przeżycie.

W 33. tygodniu ciąży niemal wszystkie kości dziecka, oprócz czaszki, są już stwardniałe. W 34. tygodniu jego waga najczęściej przekracza 2 kg, a większość układów jest w pełni rozwinięta.

W 35. tygodniu ciąży maluszek staje się coraz pulchniejszy, a jego płuca są już w pełni dojrzałe. W 36. tygodniu dziecko ma jeszcze dość miejsca, aby obracać się w łonie matki, co umożliwia mu przyjęcie optymalnej pozycji do porodu - główką do dołu. Ostatnie tygodnie ciąży dają mu czas na przybranie na wadze. W 40. tygodniu ciąży maluch waży już około 3500 g.

Źródło: Artykuł sponsorowany

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama