Dlaczego branie kredytu bez analizy rynku się nie opłaca? Zobacz, co zrobić, aby zaoszczędzić

Kredyt to finansowanie, które pozwala zrealizować marzenia rodziny dotyczące np. wakacyjnego wyjazdu, zakupu samochodu czy remontu mieszkania. Jeśli odpowiednio się przygotujesz do jego zaciągnięcia, zminimalizujesz ryzyko i zadbasz o to, aby był dla Ciebie jak najbardziej opłacalny. Kredyt bez analizy rynku się bowiem nie kalkuluje. Dlaczego? Co zrobić, żeby zaoszczędzić?

Kredyt może być pomocnym narzędziem w wielu różnych sytuacjach. Trzeba jednak podchodzić do niego z rozwagą, a w szczególności z analitycznym podejściem. Wtedy będzie możliwe dopasowanie opłacalnej opcji, a kredyt stanie się wsparciem finansowym, a nie nadmiernym obciążeniem dla budżetu.

Kredyt gotówkowy lub hipoteczny – dopasuj konkretną opcję do swoich potrzeb

Przede wszystkim, zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jaki kredyt wybrać, warto poznać jego 2 podstawowe rodzaje, czyli kredyt gotówkowy i hipoteczny. Ten pierwszy ma niecelowy charakter, więc pożyczone pieniądze możesz wydać na co chcesz. W ten sposób możesz pożyczyć około 200 000 zł (maksymalnie 255 550 zł), na okres do 10 lat. Kredyt gotówkowy nie wymaga wkładu własnego i wiąże się z minimum formalności. Pieniądze z banku mogą zostać przelane na Twoje konto jeszcze w tym samym dniu, w którym zostanie zawarta umowa kredytowa.

Kredyt hipoteczny ma z kolei celowy charakter. Trzeba więc przeznaczyć go na inwestycję związaną z nieruchomością – np. zakup mieszkania bądź domu, remont nieruchomości, kupno działki. W ten sposób możesz pożyczyć dowolną kwotę (nawet kilka milionów, jeśli pozwala na to Twoja zdolność kredytowa). Okres spłaty jest znacznie dłuższy niż przy kredycie gotówkowym. Może wynosić nawet ponad 30 lat. Biorąc kredyt hipoteczny, musisz mieć wkład własny, wynoszący minimum 10-20% wartości inwestycji.

Oferty kredytów – czym się różnią?

Banki mają dużą swobodę w zakresie kształtowania ofert dotyczących swoich produktów, w tym także kredytów. W związku z tym ich propozycje różnią się przede wszystkim:

  • wysokością prowizji – w niektórych bankach może wynosić 0%, a w innych np. 1,5%;
  • oprocentowaniem – może mieć różną wysokość i charakter (zmienny bądź stały);
  • specyfiką rat – te mogą być równe, rosnące, malejące;
  • warunkami dotyczącymi wcześniejszej spłaty częściowej lub całkowitej;
  • oferowanymi benefitami – mogą dotyczyć np. okresu płatności pierwszej raty, promocji na prowizję czy rabatów odnoszących się do zmniejszenia oprocentowania.

Wszystko to sprawia, że nie każdy kredyt opłaca się tak samo, a jest wręcz przeciwnie – w niektórych przypadkach można sporo zaoszczędzić, wybierając tańszą opcję.

Dlaczego warto porównywać ze sobą oferty kredytów?

Porównując ze sobą oferty kredytów, np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/, możesz:

  • wybrać opcję, która będzie miała niższy koszt całkowity,
  • dostosować konkretny produkt do swoich potrzeb i możliwości finansowych,
  • uzyskać lepsze warunki umowy niż w pierwszym banku, którego ofertę sprawdzisz,
  • mieć pełną informację dotyczącą zobowiązania i najważniejszych kwestii, które się do niego odnoszą,
  • zachować kontrolę nad swoimi finansami dzięki świadomości dotyczącej tego, jak będzie wyglądała spłata przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej.

Porównywanie różnych ofert pozwala na dokonanie bardziej świadomego wyboru, który może prowadzić do znacznych oszczędności i lepszego dopasowania warunków kredytu do Twojej sytuacji.

Gdzie znaleźć tani kredyt i przeanalizować propozycje dostępne na rynku?

Aby rzeczywiście przeanalizować dostępne opcje, wcale nie musisz odwiedzać każdego z banków, zbierać broszur, przeprowadzać licznych rozmów z konsultantami. Wystarczy, że skorzystasz z prostego i intuicyjnego narzędzia, jakim jest porównywarka kredytów. Możesz w niej zestawić kredyty gotówkowe i hipoteczne w zależności od tego, która opcja Cię bardziej interesuje. Znajdziesz tam rankingi, w których są udostępnione informacje dotyczące przede wszystkim oprocentowania, prowizji, wysokości miesięcznej raty. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet do 50% wydatków związanych z kredytem.

Co ważne, kredyty porównasz i przeanalizujesz w dogodnym dla siebie momencie – nie musisz umawiać się na wizytę w banku między poniedziałkiem a piątkiem, od 8:00 do 16:00. W trakcie sprawdzania nie musisz też mierzyć się z presją ze strony obsługi klienta. Będziesz mieć tyle czasu na analizę, ile uznasz za konieczne do tego, żeby podjąć świadomą i najlepszą w danej sytuacji decyzję. Co więcej, takie narzędzie jest w pełni darmowe, więc korzystając z niego, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a zyskujesz dostęp do analizy ofert sprawdzonych banków. Ma ona bardzo przejrzysty charakter, więc bez problemu z niej skorzystasz, nawet jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia w branży kredytowej.

Analiza rynku pozwala dopasować najlepszy kredyt do własnych potrzeb. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić. Aby było to możliwe, warto skorzystać z porównywarki, gdzie informacje dotyczące warunków kredytów i ich kosztów są zestawione w przejrzysty sposób.

Źródło: Artykuł Sponsorowany

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama