Jaka jest istota kapłaństwa i jego rola w życiu chrześcijan? Nowa książka „Być jak Chrystus”

Książka „Być jak Chrystus” jest dialogiem dwóch kapłanów – ks. Edwarda Stańka z ks. Jerzym Jastrzębskim. Obaj duchowni dzielą się refleksjami na temat istoty kapłaństwa i jego roli w życiu chrześcijan. Autorzy nie boją się głębokiej dyskusji o prawdzie i jej poszukiwaniu w świecie pełnym wyzwań, gdy coraz trudniej podążać za Mistrzem z Nazaretu. Przeczytaj premierowo fragment książki.

Ks. Jerzy Jastrzębski: Czy nie jest tak, że jednym z naczelnych przejawów duchowej ślepoty jest lekceważenie Pisma Świętego? Jeszcze nigdy przecież w historii Kościoła i kapłani, i wierni nie mieli tak wielkiej łatwości w dostępie do Pisma Świętego i licznych do niego komentarzy, a jednocześnie tak wielu lekkomyślnie gardzi częstym, codziennym rozważaniem Pisma Świętego.

Ks. Edward Staniek: Bo oni czytają tylko Biblię, a nie czytają Pisma Świętego. To jest nieprawdopodobna różnica. Ojcowie Kościoła wytłumaczyli mi dokładnie, że zupełnie co innego jest być biblistą, a co innego jest umieć czytać Pismo Święte.

JJ: I być uczniem Chrystusa.

ES: I być uczniem Chrystusa, oczywiście, bo umieć czytać Pismo Święte, to znaczy zobaczyć bogactwo Bożego świata. Dzisiaj ludzie nie szukają tego. Wiele razy jest tak, że mamy studia biblijne, a nie mamy studiów Pisma Świętego, bo do tego potrzebna jest wiara. Przecież czytać i interpretować Biblię może każdy po swojemu. Jeśli jednak człowiek wie, że tam jest słowo Boga, wtedy jest to niezmiernie bogate spotkanie z Bogiem. Mogę powiedzieć, że dla mnie słowo Boże jest podobne do orzecha.

JJ: Dlaczego do orzecha?

ES: Bo ludzie bardzo często bawią się Biblią tak, jak dzieci bawią się orzechami, i nic z tego nie wynika. Jeśli natomiast potrafi się otworzyć ten orzech i wydobyć z niego zawartość, to wtedy dopiero mamy pokarm.

JJ: Bo ludzie wolą smakować grzech niż Słowo Boże?

ES: Tak, bo łupina orzecha jest twardsza niż skorupa słowa Boga. Pismo Święte to orzech, który mogę rozłupać i zobaczyć jego bogactwo. Kiedy zasmakuję w tym bogactwie, to pragnę, aby ono stało się moim bogactwem. Tego nauczyli mnie Ojcowie Kościoła. To oni pokazali mi, że każde słowo Pisma Świętego jest niezmiernym, smakowitym bogactwem.

JJ: Chodzi więc o szacunek i zachwyt nad każdym słowem Pisma Świętego, nieprawdaż?

ES: Tak jest! To coś niesamowitego, wyjątkowego także dlatego, że wtedy zaczynamy coraz bardziej wyważać każde słowo. Przecież żeby powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie”, trzeba ważyć każde słowo. Trzeba je rozłupać i odkryć bogactwo, smakując.

JJ: Czy dobrze rozumiem? Ksiądz miał na myśli, że jeżeli chcemy zasmakować w Słowie Bożym, to musimy przejść  pewien etap zniechęcenia, znużenia, a nawet duchowej walki. To jest ten etap „skorupy słowa Bożego” – jak przed chwilą Ksiądz stwierdził. Kiedy przejdziemy ten etap rozbijania skorupy, doświadczymy smaku nieziemskich delicji słowa Boga i ten nieziemski smak sprawi, że nie będziemy żałować poniesionego wysiłku.

ES: Dokładnie tak! Jednak większość osób, które studiują teologię, bawi się jedynie słowami Pisma Świętego, nie potrafiąc ich rozłupać – dlatego bardzo rzadko kto karmi się słowem Boga.

JJ: To jest bardzo smutne, co Ksiądz mówi, ale obawiam się, że jest to trafne spostrzeżenie. Dlatego musimy się starać, by często pytać samych siebie o nasze motywy czytania Pisma Świętego. Chciałbym, abyśmy zastanowili się teraz nad kolejnymi słowami rozważanego tu fragmentu Ewangelii: co znaczy, że uzdrowieni ślepcy roznieśli wieść o Chrystusie po całej tamtejszej okolicy?

ES: Naturalną konsekwencją odkrycia miłości Boga jest nie tylko nowe spojrzenie, ale gotowość realizacji misji wyznaczonej przez Jezusa. Od tej chwili chcę opowiadać całemu światu o tym, jak dobry jest Pan.

*Fragment pochodzi z książki „Być jak Chrystus” wydanej nakładem Wydawnictwa Esprit

Jaka jest istota kapłaństwa i jego rola w życiu chrześcijan? Nowa książka „Być jak Chrystus”


Ks. Edward Staniek - ceniony kapłan, kierownik duchowy i rekolekcjonista. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk kard. Karola Wojtyły. W latach 1993–2001 pełnił funkcję Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Jest wychowawcą kilku pokoleń teologów, wypromował kilkunastu doktorów i około 200 magistrów teologii. Cieszy się uznaniem jako specjalista w dziedzinie patrologii i historii Kościoła starożytnego, a wiele z jego blisko 100 książek zostało przetłumaczonych na inne języki. Autor wielu publikacji homiletycznych. Posiada wyjątkowy dar jasnego głoszenia trudnych tajemnic wiary, za co był wielokrotnie nagradzany, m.in. Złotym Feniksem 2017 oraz Feniksem Specjalnym 2023. W Roku Pańskim 2025 obchodzi jubileusz 60-lecia kapłaństwa.

Ks. Jerzy Jastrzębski - jest prezbiterem od 25 lat. Pracuje w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie jako wykładowca homiletyki i tutor. Dotychczas opublikował kilkanaście książek przybliżających postacie Prymasa Tysiąclecia, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz sł. Bożej s. Wandy Boniszewskiej. Głosi rekolekcje o Najświętszym Sercu Pana Jezusa i Niepokalanym Sercu Maryi dla kapłanów, osób konsekrowanych i w licznych parafiach w Polsce i za granicą. Jego książkę Bł. Stefan Wyszyński. Prymas do odkrycia wyróżniono Feniksem 2022. Prowadzi stronę internetową www.skarbnicajerzego.pl oraz podcast „Miłość zawsze podnosi” na Spotify.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama