W całej Polsce, w czasie Wielkiego Tygodnia, odbędzie się Noc Konfesjonałów – oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na organizowaniu dodatkowych spowiedzi w późnych godzinach wieczornych lub nocnych, z myślą o osobach zapracowanych. W akcję włączyło się także wiele warszawskich parafii.
W stolicy oficjalnie do akcji oficjalnie włączyło się dziewięć parafii, oferując możliwość sakramentu pokuty w dogodnych terminach.
Warto dodać, że w warszawsko-praskiej parafii św. Rity z Cascii spowiedź w ramach Nocy Konfesjonałów już się odbyła.
To lista warszawskich parafii, które oficjalnie zgłosiły udział w akcji na stronie nockonfesjonalow.pl.
Wiele innych kościołów również organizuje nocne spowiedzi bez wcześniejszej rejestracji, dlatego przed Wielkim Tygodniem warto odwiedzić stronę internetową własnej parafii lub zadzwonić do kancelarii, by upewnić się, czy także tam nie będzie możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty w godzinach wieczornych lub nocnych.
Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają – można dołączać do akcji do ostatniej chwili, czyli do wieczora w Wielki Piątek. Do tegorocznej edycji zgłosiło się dotychczas 125 parafii.
Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, a także katalog kościołów ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku, dotyczący wszystkich parafii biorących udział w akcji.
Co roku w inicjatywie uczestniczy kilkaset kościołów. Wyjątkiem były lata 2020 i 2021 – najpierw z powodu pandemii akcja się nie odbyła, a rok później, z uwagi na obostrzenia sanitarne, została zorganizowana jedynie w 66 świątyniach. W ubiegłym roku nocna spowiedź odbyła się w 144 kościołach w całej Polsce. Łącznie, od początku istnienia inicjatywy, do akcji dołączyło 811 parafii w 37 diecezjach.
Noc Konfesjonałów od początku była skierowana do osób, które z różnych powodów mają trudność z duchowym przygotowaniem do świąt. Jak podkreśla ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji, to „próba podjęcia dialogu ze współczesnym człowiekiem: zabieganym, nie mającym czasu, biegnącym, zapracowanym”.
Akcja miała zwrócić uwagę na duchowy wymiar Wielkanocy, który – jak zauważa ks. Adamski – bywa spłycany i sprowadzany do kulinarnych tradycji. Tymczasem, mówi duchowny, „Wielkanoc dotyczy najgłębszych sfer ludzkiej egzystencji. Gwarancją tego dla nas, ludzi wierzących, jest Chrystus, który jako pierwszy żywy wrócił z cmentarza. W chrześcijaństwie nazywamy to nawróceniem”.
Ks. Adamski podkreśla również, że chrześcijańskie rozumienie dobrego życia nie opiera się na przyjemności, lecz na wartościach i rozróżnieniu między cnotą a grzechem. W tym kontekście ważną rolę odgrywa sakrament pokuty, a szczególnie rachunek sumienia. – „Człowiek wtedy weryfikuje swoje życie w świetle norm, które przynosi Chrystus, i może rozpoznać, gdzie jest moja moralność a gdzie ideał” – tłumaczy.
Źródło: KAI
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.