Brazylia: Kongres 200 uniwersytetów katolickich na temat troski o środowisko w kontekście Laudato si’

W Rio de Janeiro na Papieskim Uniwersytecie Katolickim odbywa się kongres ponad 200 uniwersytetów katolickich Ameryki Łacińskiej. Został on zorganizowany przez powstałą w 2016 r. sieć uniwersytetów na rzecz opieki nad środowiskiem – naszym wspólnym domem i upamiętnia 10. rocznicę encykliki papieża Franciszka „Laudato si”, w ramach przygotowań do COP30, a jego tematem przewodnim jest „Dług ekologiczny i nadzieja publiczna”.

Papież Leon XIV skierował specjalne przesłanie nagrane na wideo do uczestników tego spotkania.

Papież Leon XIV w swoim przesłaniu do uczestników kongresu stwierdził, iż wie, że podczas wspomnianego spotkania przedstawiciele uczelni katolickich będą pracować nad przygotowaniem do 30 Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Jest to wydarzenie o zasięgu globalnym, podczas którego przywódcy, naukowcy i inni uczestnicy dyskutować będą o działaniach mających na celu walkę ze zmianą klimatu. Ta największa konferencja klimatyczna na świecie, odbędzie się po raz pierwszy w Brazylii.

Ojciec Święty podziękował rektorom „za wszystkie ich wysiłki i pracę” i zachęcił ich do „misji, którą podjęli, by być budowniczymi mostów, integracji między Amerykami a Półwyspem Iberyjskim, pracując na rzecz sprawiedliwości ekologicznej, społecznej i środowiskowej”. Na zakończenie przesłania papież udzielił swojego błogosławieństwo i powiedział, aby zaufali „łasce Bożej, która nam towarzyszy!"

Ks. Anderson Pedroso SJ, rektor Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio de Janeiro zaznaczył, że 

„Kongres jest okazją do refleksji i przygotowania propozycji, które zostaną przedstawione na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która odbędzie się w Belém w stanie Pará w listopadzie bieżącego roku”.

Źródło: vaticannews.va/pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama