Watykan zamyka się przed konklawe. Oni już ślubowali milczenie, dziś ostatnia kongregacja generalna

W Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego złożyły przysięgę osoby, które będą mogły mieć kontakt z kardynałami w czasie konklawe. W 100-osobowym gronie znajdują się m.in. spowiednicy, obsługa Domu św. Marty i przedstawiciele służb, dbających o bezpieczeństwo. Wszystkich obowiązuje bezwzględna dyskrecja, pod karą zaciągnięcia ekskomuniki.

Trwają ostatnie przygotowania do konklawe, które rozpocznie się 7 maja wejściem kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej o godz. 16.30. Zanim to nastąpi kardynałowie gromadzą się na kolejnych kongregacjach genealnych zarówno po to, aby ustalać ostatnie szczegóły, jak również, aby modlić się o światło Ducha Świętego i rozmawiać na tematy ważne dla Kościoła i świata. 

We wtorkowy poranek kardynałowie po raz ostatni spotkają się na kongregacji generalnej. W poniedziałek 5 maja odbyły się dwie kongregacje.

Podczas spotkania wysłuchano ok. 20 wystąpień. Dotyczyły one m.in. różnorodności etnicznej członków Kościoła, kwestii migracji i postrzegania migrantów jako daru, ale też jako grupy, której należy towarzyszyć w podtrzymywaniu wiary. Poruszono też temat wojen. Kardynałowie rozmawiali też o synodalności i eklezjologii komunii, a także o misji wspierania nowego papieża przez kardynałów. Mowa też była o pasterskim aspekcie papieskiej posługi, zwłaszcza w perspektywie prowadzenia dialogu i budowania relacji z różnymi religiami i kulturami.

W Watykanie trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia procesu wyboru nowego papieża. Prace w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie kardynałowie dokonają wyboru, trwają od kilku dni. W weekend zamontowano piece, w których palone będą karty do głosowania i bomby dymne – z czarnym i białym dymem. Zainstalowani także komin na dachu Kaplicy Sykstyńskiej.

Kardynałowie wejdą na konklawe do tejże kaplicy w środę 7 maja około godz. 16.30, wzywając podczas procesji pomocy Wszystkich Świętych oraz światła Ducha Świętego w hymnie „Veni Creator”. Udział w konklawe weźmie 133 ze 135 elektorów mających prawo głosu. Dwóch kardynałów nie przybędzie z powodu choroby.

W czasie konklawe nie będzie sygnału dla telefonów komórkowych. „7 maja od godziny 15. 00 wszystkie urządzenia przekazujące sygnał telekomunikacyjny dla telefonów komórkowych, znajdujące się na terytorium Państwa Watykańskiego, z wyjątkiem obszaru Castel Gandolfo, zostaną wyłączone” – poinformował Gubernatorat Państwa Watykańskiego.

W rozporządzeniu powołano się na przepisy prawne i bezpieczeństwa dotyczące wyborów Papieża. „Sygnał zostanie przywrócony po ogłoszeniu wyboru Ojca Świętego, wygłoszonym z centralnej loggii Bazyliki św. Piotra w Watykanie, z największą szybkością, na jaką pozwalają technologie operatorów komórkowych” – czytamy w e-mailu wysłanym do wszystkich pracowników Watykanu.

W poniedziałek odbyła się ceremonia zaprzysiężenia wszystkich pracowników, którzy będą mogli mieć dostęp do kardynałów w czasie konklawe. To mogą być spowiednicy, dwóch lekarzy na wypadek nagłych wypadków, personel techniczny, kuchni i sprzątający oraz dowódca Gwardii Szwajcarskiej i funkcjonariusze służb odpowiadających za bezpieczeństwo.

Trzymając dłoń na Ewangelii około 100 osób złożyło przysięgę przed kardynałem kamerlingiem w Kaplicy Paulińskiej, że pod karą ekskomuniki nie przekażą żadnej informacji związanej pośrednio lub bezpośrednio z wyborem nowego papieża nikomu, kto nie należy do grona kardynałów elektorów, a także, że nie będą używać żadnego urządzenia rejestrującego lub transmitującego dźwięk lub obraz dotyczący czynności związanych z konklawe.

Personel techniczny sprawdzi również pod nadzorem kamerlinga, czy w Kaplicy Sykstyńskiej nie zamontowano jakichś ukrytych urządzeń rejestrujących lub transmitujących.

Kardynałowie, którzy gromadzą się na kongregacjach wystosowali kilka dni temu apel do Ludu Bożego na całym globie o modlitwę w ich intencji w tak ważnym dla Kościoła momencie.

Źródło: vaticannews.va/pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama