Relikwie świętych Jana Marii Vianneya i Jana Eudesa w Rzymie

Młodzi, którzy przybędą do Rzymu na Jubileusz Młodzieży będą się mogli pomodlić przed relikwiami św. Jana Marii Vianneya i św. Jana Eudesa. Zostały one sprowadzone do kościoła św. Ludwika, nieopodal Panteonu. Pozostaną tam do 8 września.

Okazją do sprowadzenia relikwii jest oczywiście Rok Święty, a także stulecie kanonizacji obu francuskich świętych, o których Pius XI powiedział, że potrafili łączyć niezwykłą świętość życia ze zdumiewającą skutecznością apostolstwa.

Pius XI uważał św. Jana Eudesa za wzór kaznodziei i misjonarza, ponieważ wykazywał się elokwencją, która jest nie tyle miła dla ucha, co skutecznie potrafi zdobyć serce dla Chrystusa.Ks. Jean-Michelem Amouriaux zauważa, że postać św. Jana Eudesa powinna nas przebudzić, abyśmy szli do ludzi i głosili im dobrą nowinę Ewangelii. Jego zdaniem w sposób szczególny odnosi się to do ludzi młodych. Jan Eudes mówił o sobie, że już w wieku 12 lat zaczął poznawać Boga.

„Bardzo mi się podoba to wyrażenie, ponieważ pokazuje, że miał doświadczenie duchowe już jako młody człowiek, jako nastolatek. To nam mówi, że młodzi ludzie, dzieci, nastolatki mają doświadczenia duchowe i że naszym obowiązkiem jest umożliwić im ich przeżywanie i towarzyszyć im w tym” – przyznał ks. Amouriaux.

Ks. Amouriaux  podkreśla, że do takiej postawy zobowiązuje eudystów ich święty założyciel. To za jego sprawą obok ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa składają oni dodatkowy, czwarty ślub: gorliwości o zbawienie dusz.

Z kolei Jana Marii Vianneya Pius XI ogłosił „niebiańskim patronem wszystkich kapłanów świata”.

„Święty Proboszcz z Ars był pokornym kapłanem, ale wielkim przed Bogiem, bo żył z miłością i oddaniem wobec innych” – podkreślił prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa kard. Lazzaro Heung-sik You. .

Jak dodał, Ars stało się duchowym centrum Europy, gdyż św. Jan Maria Vianney stawiał Boga „na pierwszym miejscu, bez kompromisów”.

Święty Jan Maria Vianney żył w latach 1786–1859. Był francuskim kapłanem, znanym jako Proboszcz z Ars. Słynął z głębokiej pobożności, gorliwości w sprawowaniu sakramentów, zwłaszcza spowiedzi oraz życia pełnego pokory i umartwienia. W 1929 roku ogłoszono go patronem proboszczów na całym świecie. 

Źródło: vaticannews.va/pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama