reklama

Kraków: światowa premiera utworu dla papieża Franciszka

15 sierpnia, podczas 10. edycji Nocy Cracovia Sacra w krakowskim sanktuarium Św. Jana Bożego Ojców Bonifratrów odbędzie się światowa premiera utworu "Ave Maria" włoskiego kompozytora Marco Lo Russo.

S. Zielińska

KAI

dodane 11.08.2017 13:21

Kompozycja, dedykowana Ojcu Świętemu, jest podziękowaniem za ogłoszoną niedawno sierpniową intencję papieskich modlitw, którymi Franciszek objął w tym miesiącu właśnie artystów.

- W pierwotnym zamyśle, utwór miał powstać jeszcze na ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży, jednak projekt został odłożony w czasie. Natomiast kiedy ogłoszono papieską intencję modlitewną obejmującą artystów, zamysłem Marco Lo Russo stało się, by utwór "Ave Maria" zadedykować właśnie Ojcu Świętemu i w ten sposób podziękować za jego pamięć i modlitewne wsparcie - mówi w rozmowie z KAI Michał Jedynak, producent koncertu i dodaje, że sam pomysł utworu zrodził się w Krakowie, a jego kompozytor związany jest z tym miastem, gdzie występował m.in podczas Światowych Dni Młodzieży wraz z Agnieszką Chrzanowską. Jak informuje Jedynak, specjalnie dla papieża Franciszka jest przygotowywane nagranie utworu, które wkrótce zostanie mu wręczone.

Krakowskie sanktuarium Św. Jana Bożego Ojców Bonifratrów, to kolejna, po katedrze w Turynie, bazylice w Lourdes i rzymskiej bazylice św. Krzyża Jerozolimskiego, przestrzeń sakralna, w której występuje włoski kompozytor i wirtuoz akordeonu. Towarzyszyć mu będą sopranistka Martina Manozzi i pianista Giulio Vinci. 

W koncercie zatytułowanym „Sacra Armonia” usłyszeć będzie można utwory muzyki klasycznej, autorstwa J. S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Rossiniego, E. Satie, jak i kompozycje oskarowych kompozytorów muzyki filmowej: E. Morricone, L. Bacalova i N. Piovaniego, pochodzące z filmów takich jak „Misja”, „Listonosz”, „Romeo i Julia”, czy „Życie jest piękne”.

Koncert został objęty patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie i Konsulatu Honorowego Włoch w Krakowie.

Przed koncertem, w godzinach 12:30–18:30, będzie można zwiedzić wystawę „Książkowe skarby ze zbiorów Bonifratrów” i zobaczyć najcenniejsze obiekty ze zbiorów klasztornej Biblioteki i Archiwum, które rzadko pokazywane są szerszej publiczności. Wśród nich znajdą się takie cymelia jak książka z biblioteki króla Zygmunta III Wazy, książki z kolekcji biskupów Piotra Gembickiego i Andrzeja Próchnickiego, oraz szesnasto- i siedemnastowieczne wydania Sonetów Petrarki czy Don Kichota Manuela Cervantesa. Zaprezentowane będą także druki i rękopisy o tematyce medycznej z XVI, XVII i XVIII wieku, w tym notatki nieznanego studenta z wykładów z medycyny prowadzonych na Uniwersytecie w Pizie w 1684 roku. Wejście na wystawę przez furtę klasztorną, ul. Krakowska 48.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

abd (KAI/MIC-ART) / Kraków

1 / 1

reklama