Wisła: narciarskie mistrzostwa Polski kleryków i księży

Kilkudziesięciu duchownych wzięło udział w mistrzostwach Polski księży i kleryków w narciarstwie alpejskim, które odbyły się na Stożku w Wiśle-Łabajowie.

Kapłani i klerycy – głównie z Katowic, Krakowa, parafii archidiecezji katowickiej i diecezji bielsko-żywieckiej – tradycyjnie wykonali pierwszy zjazd w sutannach. Potem przywdziali nowoczesne kombinezony i kaski narciarskie.

Nagrodą dla zwycięzcy był Puchar św. Jana Pawła II. Przyznano go w kilku kategoriach wiekowych. Najszybszy na trasie okazał się o. Dobrosław Mężyk OFM, pracujący Górkach Wielkich. Zakonnika uznano także za najlepszego zawodnika mistrzostw. Wśród uczestników zawodów byli m.in. kapłani pracujący w archidiecezji przemyskiej, we Włoszech czy Austrii. Przeważali jednak księża archidiecezji katowickiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Wśród seniorów niezłą kondycją popisał się 77-letni ks. prał. Władysław Nowobilski, emerytowany proboszcz z Ciśca. Pochodzący z Białki Tatrzańskiej kapłan był najstarszym narciarzem na stoku.

W konkurencji rodzinnej „duety do mety” udział wzięli tylko członkowie najbliższej rodziny, uprawiający narciarstwo w sposób amatorski. Liczył się łączny czas przejazdu członków danej rodziny. 

Warunki, w których rozegrano zawody były trudne, śnieg był mokry i ciężki. 

Historia narciarskich zawodów kleryków i księży sięga początku lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy to w Szczyrku alumni ze Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego organizowali podobne zawody, walcząc o puchar przechodni. Później organizacją mistrzostw zajmowali się franciszkanie z Katowic-Panewnik, a od kilku lat robi to grupa księży – miłośników jazdy na deskach. 

rk / Wisła

« 1 »

reklama

reklama

reklama