reklama

Prof. Horban: system opieki zdrowotnej nie jest jeszcze niewydolny, ale jest na granicy

System opieki zdrowotnej nie jest jeszcze niewydolny, ale jest na granicy wydolności – ocenił w sobotę prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP. Jak podkreślił, musimy stosować się do zaleceń, aby zahamować przyrost zakażeń.

mk

PAP

dodane 28.03.2021 09:14

Prof. Horban był gościem TVN 24, gdzie został zapytany, czy fakt że przez trzy dni pod rząd przypadków COVID-19 było ponad 30 tys. oznacza, że system opieki zdrowotnej w Polsce jest już niewydolny. W rozmowie z piątkową „Rzeczpospolitą” mówił, że „granicą jest 30 tys. zakażeń dziennie w rozliczeniu tygodniowym”. „Trzy dni z rzędu po 30 tys. i system staje się niewydolny” – powiedział wtedy gazecie.

„Jeszcze nie jest niewydolny na szczęście. Jest na granicy wydolności. To oznacza, że bardzo musimy zacząć stosować się do zaleceń” – mówił w sobotę w TVN 24.

Odniósł się także do dużej obecnie liczby zakażeń. Jak mówił, „wirus w naturalny sposób ewoluuje, zwiększając łatwość zakażania”. „W związku z tym, w pewnym momencie zawsze spodziewamy się zwiększonej liczby zakażeń i to właśnie ma teraz miejsce” – wskazał.

Wyjaśnił, że to co się obecnie dzieje jest pochodną kilku rzeczy. „Ewolucji wirusa, przyjętych efektów strategii, wytrzymałości gospodarki, wytrzymałości ludzi na lockdown i dostępności do szczepień. Ta wypadkowa powoduje to, co mamy” – mówił, dodając, przy tym, że „jeżeli szczepienia zaczną być coraz bardziej powszechne, a o tym marzymy, w tym momencie populacja osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby zacznie być chroniona i epidemia się natychmiast zmniejszy”.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

1 / 1

reklama