W imieniu Ocalałych oraz ich rodzin apelujemy do polskiego rządu o zmianę tej niefortunnej decyzji – pisze organizacja upamiętniająca pierwszą wywózkę Polaków do Auschwitz. Kontrowersyjna psycholog i socjolog została przewodniczącą Rady Muzeum Auschwitz.
„Pamięć o ofiarach Auschwitz-Birkenau powinna łączyć ludzi, a nie dzielić ich na lepszych i gorszych” – podkreślają członkowie Komitetu, wzywając minister kultury Hannę Wróblewską do cofnięcia decyzji o powołaniu prof. Engelking na szefową rady muzeum.
Pomylone powiaty
Prof. Barbara Engelking nie jest historykiem, ale socjologiem i psychologiem. Kieruje Centrum Badań nad Zagładą Żydów, które także nie funkcjonuje przy wydziale historycznym, ale przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Metody badawcze Centrum i samej prof. Engelking budzą duże wątpliwości. Autorka zajmowała się np. analizą snów ofiar Holokaustu. Opisała je w pracy „Sny jako źródło badań nad Zagładą” z 2013 r. Wydana pod egidą Centrum książka „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” z 2018 r. (redakcja prof. Engelking i Jan Grabowski) była krytykowana za liczne błędy warsztatowe i merytoryczne, łącznie z myleniem położenia opisywanych miejscowości.
Polacy winni
Barbara Engelking zasłynęła wieloma wypowiedziami, w których oskarżała Polaków o udział w zagładzie Żydów.
„Często to Polacy stanowili główne zagrożenie dla ukrywających się Żydów. Wszak Niemcy nie chodzili po domach, nie zaglądali do lasów” – przekonywała w 2018 r. (newsweek.pl). „Dobrze by było, gdyby Zagłada Żydów stała się częścią historii Polski, bo jak dotąd to część historii Żydów, która trochę przypadkiem wydarzyła się na naszej ziemi, a my zachowujemy się tak, jakbyśmy nie mieli z tym nic wspólnego” – mówiła z kolei w 2005 r. (onet.pl). Inny razem stwierdziła: „(…) dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć jak śmierć, a dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym” (TVN 24, 2011 r.).
Ratuję człowieka
Społeczny Komitet 14 Czerwca powstał w 2019 r. Jego nazwa upamiętnia datę pierwszej wywózki Polaków do niemieckiego obozu Auschwiz. Zadaniem Komitetu jest przypominanie o polskich ofiarach tego obozu.
O Polakach ratujących Żydów – nie tylko tych odznaczonych medale Sprawiedliwego wśród narodów Świata – opowiada film Opoki „Ratuję człowieka”.
Źródła: „Nasz Dziennik”, tysol.pl, nowytarg24.tv
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.