reklama

Francja: umorzenie postępowania przeciwko księdzu za komentarze w Internecie na temat homoseksualizmu

Francuska prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko duchownemu, który w dwóch wpisach dokonanych na kontach X (Twitter) i Instagram" w styczniu i marcu stwierdził, że stosunki homoseksualne są grzechem i nazwanie homoseksualności „słabością”.

MG

|

KAI

dodane 30.04.2024 15:05

Francuskie władze ustaliły, że nie wydaje się, aby istniało jakiekolwiek wykroczenie uzasadniające wytoczenie jakąkolwiek procedury karnej przeciwko ks. Matthieu Raffrayowi. Jest dobrze znanym francuskim duchownym, który prowadzi rozwijający się apostolat w Internecie i mediach społecznościowych, skierowany zwłaszcza do młodych osób francuskojęzycznych.

W dokumencie skierowanym do księdza i udostępnionym przez niego 26 kwietnia stwierdzono, że „19 marca międzyresortowa delegacja ds. walki z rasizmem, antysemityzmem i nienawiścią wobec osób LGBT udała się do paryskiej prokuratury” w związku z „dwoma wpisami dokonanymi na kontach X (Twitter) i Instagram” w styczniu i marcu b.r.

Kapłan należący do Instytutu Dobrego Pasterza – utworzonego w 2006 r. w Rzymie w celu „obrony i rozpowszechniania tradycji katolickiej we wszystkich jej formach”,  zamieścił pod koniec stycznia na komunikatorze X komentarz na temat tzw. „terapii konwersyjnych”.

Organizacja „The LGBT Corner” zapytała w ironicznym poście z 28 stycznia na X, czy „osoba może otrzymać terapię konwersyjną za 10 euro we Francji. To właśnie sugeruje ks. LeCoq, z którym skontaktowałem się, aby pomóc mojemu synowi cierpiącemu na skłonności homofilskie. Skierował mnie na rekolekcje «Bądź mężczyzną», które ponownie odbędą się w Annecy”.

W odpowiedzi ks. Raffray stwierdził: „Każde rekolekcje są terapią konwersyjną. Od początków katolicyzmu chrześcijanie wycofywali się ze świata, aby stanąć przed Panem, aby stać się lepszymi ludźmi” i skrytykował „rażącą ignorancję” i styl działania lobby LGBT.

15 marca ksiądz opublikował na Instagramie film, w którym zachęcał wiernych do walki ze swoimi słabościami. Zachęcał wiernych do walki ze swoimi słabościami, m.in. ze skłonnościami homoseksualnymi, i skomentował, że każdy ma własną broń,  którą może walczyć, ale diabeł przekonuje ludzi, że walka „jest zbyt trudna” i dlatego nie ma sensu opierać się słabościom.

Ks. Raffray podkreślił, że jego komentarze nie wchodzą w zakres normowany prawem.  „Modlę się za moich nieprzyjaciół i dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali” – dodał.

Ks. Matthieu Raffray jest znanym francuskim duchownym rozwijającym apostolat w Internecie i mediach społecznościowych, skierowany zwłaszcza do młodych osób francuskojęzycznych.

Ma ponad 60 000 obserwujących na Instagramie, ponad 22 000 na YouTube i ponad 21 000 na X. jest obrońcą życia i rodziny.  Ma 45 lat, urodził się w 1979 roku i jest jednym z dziewięciorga dzieci. Przed przyjęciem święceń kapłańskich w 2009 roku studiował matematykę.

Posiada doktorat z filozofii i wykłada na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Według publikacji European Conservative, zyskał sławę w 2020 roku po wywiadzie z francuskim YouTuberem Baptiste Marchais, w którym bronił powrotu do „męskiego katolicyzmu” i patriotycznych nastrojów wśród wiernych katolickich.

Kościół katolicki naucza, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane.  Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji. Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one – stopniowo i zdecydowanie – do doskonałości chrześcijańskiej” (Katechizm Kościoła Katolickiego, nn. 2357-2359).

1 / 1

reklama