Abp Jędraszewski o rekolekcjach biskupów na Jasnej Górze

- Te rekolekcje to już tradycja. Spotykamy się po to, aby słuchać Słowa Bożego, które jest pokarmem do tego, by nawracać siebie i właściwie prowadzić powierzony nam lud Boży - tak o dniach skupienia mówi abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę na wspólnotowość, ale również od strony wzajemnej modlitwy biskupów za siebie. - To jest wielkie doświadczenie wspólnoty i komunii jaką jest Kościół - zauważył. Nawiązując do myśli przewodniej dni skupienia „Według miary daru Chrystusowego" metropolita krakowski zwrócił też uwagę na konieczność jednoznacznej postawy pasterza.

- Trzeba być świadkiem Chrystusa i Jego nauki, głosić Chrystusa w porę i nie w porę, czy to się światu podoba czy nie i być gotowym do świadectwa. Umieć poświęcić bardzo dużo, a niekiedy wszystko - powiedział wiceprzewodniczący KEP. -Jeśli będzie jednoznaczna postawa pasterza to i owce się nie zagubią. Będą widziały, gdzie jest pasterz, będą słuchały jego głosu, pójdą za nim, za tym, który podąża za najwyższym pasterzem, Jezusem i to sprawi, że wszyscy razem osiągniemy Królestwo Boże - dodał.

Rekolekcje biskupów odbywają się na progu nowego roku liturgicznego, który poświęcony będzie Duchowi Świętemu. - Dary Ducha Świętego są upragnionymi przez pasterzy, by móc dobrze prowadzić Kościół - zauważył abp Jędraszewski. Przypomniał, że dni skupienia są także czasem wprowadzenia w tematykę nowego okresu życia duszpasterskiego. Rok 2018 będzie również czasem świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiceprzewodniczący KEP przypomniał, że nie byłoby niepodległości, gdyby nie wiara i Kościół. - Kościół był strażnikiem polskości i katolicyzmu, był strażnikiem wolności. Mało się o tym mówi, a już jedna z pierwszych uchwał Sejmu po wyzwoleniu w 1919 r. była podziękowaniem Kościołowi za to, że uratował Polskę i przekazywał nadzieję, o tym, że przyjdzie jutrzenka wolności także w wymiarze politycznym - wskazał abp Jędraszewski. Jak podkreślił hierarcha, „trudno nie docenić przeogromnej roli Kościoła jaką odegrał w trudnych latach zaborów". - Trzeba pamiętać też o tym, że Kościół w tym czasie był prześladowany, a niektórzy pasterze jak np. ówczesny Prymas Polski Mieczysław Ledóchowski, za przeciwstawianie się kulturkampfowi spędził w więzieniu dwa lata - powiedział metropolita krakowski. Ważnym punktem odniesienia była i jest Jasna Góra. - To Matka Boża jednoczyła Polaków, była punktem odniesienia i nadzieją, że Polska znajdzie się wśród innych krajów Europy jako państwo niezależne, cieszące się, jak inni, pełnymi prawami - zauważył abp Jędraszewski.

O odrodzeniu duchowym przy pomocy Ducha Świętego, rekolekcjonisty i zostawienia codziennych spraw - tak z kolei o rekolekcjach mówił abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański podkreśla, że obok wymiaru duchowego, dni skupienia są również okazją do wymiany doświadczeń i poznania nowych biskupów, którzy dołączają do Konferencji Episkopatu Polski.

it / Jasna Góra

„Według miary daru Chrystusowego" pod takim hasłem trwają na Jasnej Górze doroczne rekolekcje biskupów. Czterodniowe nauki rekolekcyjne głosi ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Rekolekcje biskupów rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem modlitwą przed Najświętszym Sakramentem, kończą się w czwartek Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom podczas rekolekcji jest książka „Wstańcie, chodźmy!" Jana Pawła II.

Każdy dzień biskupi rozpoczynali wspólną modlitwą. We wtorek Mszy św. z Jutrznią przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w środę zaś kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior krakowski. Apel Jasnogórski na zakończenie dnia prowadzą w kolejnych dniach wieczorem: bp Marek Marczak, bp Michał Janocha oraz bp Zbigniew Zieliński. Środa, 22 listopada, jest dniem sakramentu pokuty i pojednania.

Równolegle z rekolekcjami biskupów odbywają się rekolekcje dla ich kierowców.

BPKEP

Źródło: Archidiecezja Krakowska, diecezja.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama