Obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce

Nieszporami o św. Wojciechu w najbliższą sobotę rozpoczną się w Gnieźnie uroczystości inauguracyjne 600-lecia prymasostwa w Polsce. Oprócz wielu polskich biskupów wezmą w nich udział prymasi z całej Europy.

Obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce połączone z dorocznymi obchodami ku czci św. Wojciecha – patrona Gniezna i Polski rozpoczną się 22 kwietnia wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej.

Pierwszym Nieszporom o św. Wojciechu przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi abp. Jan Pawłowski z Rzymu. Po nabożeństwie, z katedry wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika. Przejdzie ona do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie będzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

W niedzielę, 23 kwietnia, relikwie św. Wojciecha przeniesione zostaną procesyjnie na plac przed katedrą, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp. Wojciech Polak, a homilię wygłosi arcybiskup praski i prymas Czech kard. Dominik Duka. Przed Eucharystią abp Wojciech Polak odsłoni i poświęci tablicę upamiętniającą pierwszego Prymasa Polski – Mikołaja herbu Trąby, który tytuł otrzymał na obradującym w latach 1414-1418 Soborze w Konstancji. Tablica umieszczona zostanie przy Drzwiach Gnieźnieńskich.

Uroczystości zakończą się w niedzielne popołudnie w katedrze gnieźnieńskiej drugimi Nieszporami o św. Wojciechu pod przewodnictwem i z homilią pochodzącego z archidiecezji gnieźnieńskiej abp. Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie. Po nabożeństwie Prymas Polski udzieli tradycyjnie błogosławieństwa dzieciom. Uroczystości transmitować będzie Radio Maryja, a niedzielną sumę także TVP Polonia. Transmisje jak co roku przeprowadzi także Radio Plus Gniezno.

Obchodom liturgicznym towarzyszyć będzie szereg imprez o charakterze kulturalnym, które odbywać się będą do kwietnia 2018 roku.

Program uroczystości znajduje się na stronie: www.prymaspolski.pl/600-lecie-prymasostwa-program

www.prymaspolski/BPKEP

www.prymaspolski.pl/600-lecie-prymasostwa-program/

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao